заява

Український ПЕН виступив із заявою щодо ситуації довкола УКФ і підтримав проведення дебатів

20.03.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Члени Українського ПЕН опублікували заяву, у якій закликали владні інституції гарантувати чесність і прозорість виборів президента УКФ, а також підтримали публічні дебати кандидатів. Текст заяви опублікували на офіційному сайті ПЕН-Україна.

«Ми закликаємо Офіс президента, Міністерство культури й інформаційної політики та Міністерство закордонних справ гарантувати максимальну чесність, прозорість, фаховість і публічність конкурсних процедур. Ми підтримуємо ідею публічних дебатів кандидатів на посаду директора/ки УКФ (і за потреби, інших інституцій) задля обрання найбільш фахової та компетентної кандидатури на цю посаду», – повідомляється у заяві ПЕН.

 

Підписанти звернення вважають, що результати цих конкурсів важливі стратегічно: вони вплинуть не лише на все культурне середовище, а й на довіру до України з боку закордонних партнерів і «стануть іспитом на готовність влади діяти в інтересах суспільства, а не приватних осіб».

 

«Ми хочемо наголосити, що Український культурний фонд — унікальна інституція, що постала, зокрема, як результат постмайданних зусиль культурного середовища, яке наполягало на демократичних і прозорих процесах фінансування культури. За неймовірно короткий період, лише неповні чотири роки, вона перетворилась на зразок прозорих та збалансованих процедур, які ґрунтуються на доступних і демократичних правилах та багаторівневій фаховій експертизі. Як інституція, створена в такі рекордні терміни, УКФ ще перебуває на етапі становлення, а отже, може припускатися технічних помилок, які, маємо віддати їй належне, завжди аналізує, публічно проговорює та виправляє», – йдеться у заяві.

 

Також у ПЕН наголошують, що механізми розподілу бюджетних коштів, які розробив та запустив УКФ, стали «важливим прикладом демократичного європейського підходу, який унеможливлює корупцію та ручне управління з боку окремих зацікавлених особистостей чи груп», і нагадують, що саме завдяки УКФ українська культура змогла отримати фінансову підтримку під час пандемії.

 

Лист вже підписали понад 60 осіб, серед яких письменники, журналісти, видавці, перекладачі, науковці та правозахисники. З повним текстом заяви і переліком підписантів можна ознайомитись на офіційному сайті ПЕН-Україна.

 

Нагадаємо, 8 лютого 2021 року УКФ повідомив, що у виконавчої директорки Українського культурного фонду Юлії Федів, яка обіймала цю посаду з 2018 року, завершився контракт. Вона продовжить виконувати свої обов’язки поки проводять конкурс. Того ж дня Наглядова Рада УКФ оголосила конкурс на посаду виконавчого директора установи.

 

10 березня 2021 року Спілка концертних індустрій України звинуватила УКФ у непрозорому використанні коштів, а відразу після оголошення списку кандидатів на посаду директора, на адресу УКФ соціальними мережами почали ширитись обвинувачення у неправомірних діях. Разом з тим депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк направив заяву до Національного антикорупційного бюро про вчинення кримінального правопорушення.

 

Український культурний фонд відповів на звинувачення у непрозорості фінансування проєктів. На думку УКФ, невідомий автор припускається помилки, переконуючи, що порядок використання бюджетних коштів визначається наказом Фонду, а отже посадові особи Фонду одноосібно приймають рішення щодо розподілення коштів. Але це не відповідає дійсності, адже Фонд не є приватною структурою.

 

У Міністерстві культури та інформаційної політики зазначили, що «поділяють занепокоєння спільноти можливими порушеннями при розподілі коштів», та звинуватили УКФ у недостовірній інформації., а вже 17 березня міністр культури Олександр Ткаченко сказав, що аудиторська перевірка УКФ не повинна впливати на вибори виконавчого директора установи.

 

Раніше повідомлялося, що Український культурний фонд започаткував нову професійну премію у сфері культури.

 

Джерела: Пен-Україна, Детектор медіа