PEN Ukraine

Український ПЕН закликає міжнародну спільноту посилити тиск на владу Білорусі

14.08.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український ПЕН виступив із заявою, у якій закликав міжнародні структури посилити тиск на владу Білорусі через застосування насильства до протестувальників. Текст звернення з’явився на сайті ПЕН. 

Ми, українські письменники, перекладачі, журналісти, правозахисники, науковці, видавці, члени Українського ПЕН, вважаємо цілковито неприпустимим те, що відбувається сьогодні в Білорусі.

 

Застосування білоруською владою сили до демонстрантів, які вийшли і продовжують виходити на вулиці з виключно мирними акціями протесту, є кричущим порушенням усіх норм міжнародного і білоруського законодавства у царині прав людини, зокрема, Конвенції ООН проти катувань, до якої приєдналася Білорусь.

 

Станом на 13 серпня підтверджено смерть 2 осіб від рук представників силових структур, а загальна кількість затриманих мирних громадян, за інформацією Міністерства внутрішніх справ Білорусі, наближається до 7000. Серед них, зокрема, письменники, громадські активісти, журналісти білоруських та закордонних мас-медіа. З більшістю із них немає зв’язку, місце перебування частини з них невідоме. Також правоохоронці ускладнюють, а то й унеможливлюють контакт затриманих іноземних громадян із дипломатичними представництвами їхніх країн.

 

Білоруські правозахисні організації повідомляють про нестерпні умови, в яких перебувають затримані: в’язничні камери переповнені, бракує їжі. Регулярно надходить інформація про побиття і катування затриманих представниками правоохоронних органів.

 

У країні спостерігаються систематичні перебої в доступі до інтернету, блокування сайтів опозиційних організацій та ініціатив. Знані білоруські журналісти звільняються з центральних державних медіа на знак незгоди з цензурою у висвітленні протестів.

 

Усі ці та інші факти, оприлюднені міжнародними медіа та правозахисниками, дають підстави кваліфікувати дії білоруської влади як державний тероризм відповідно до Женевської декларації про тероризм 1987 року (документ Генеральної Асамблеї ООН A/42/307).

 

Ми закликаємо уряди демократичних країн, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Раду Організації Об’єднаних Націй з прав людини, інші міжнародні правозахисні та гуманітарні організації посилити тиск на білоруську владу з метою негайного припинення протиправного використання сили проти мирних громадян, застосування тортур, переслідування журналістів і правозахисників, брутальних порушень свободи висловлювання та обмеження доступу до інформації.

 

Звернення вже підписали понад 70 осіб. З повним переліком імен, який постійно оновлюється, можна ознайомитись на офіційному сайті.

 

Нагадаємо, о масові акції протесту у Білорусі розпочалися 9-го серпня, після чергових виборів президента країни. За даними Центральної виборчої комісії, перемогу здобув Олександр Лукашенко, який керує державою вже 26 років.

 

Раніше повідомлялося, що члени українського ПЕН-клубу висловили підтримку білоруським письменникам, яких затримали під час акцій протесту проти поглиблення інтеграції з Російською Федерацією.

 

Як відомо, НСПУ також виступила зі зверненням, у якому висловила підтримку білорусам, що вийшли на масові протестні акції через незгоду з результатами виборів в країні.

 

Фото: Високий замок