минуле

В Україні створили словник для роботи з минулим і колективною пам’яттю

04.03.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Платформа культури пам’яті «Минуле / Майбутнє / Мистецтво» започаткувала створення базвого словника понять і термінів українською мовою, які використовуються в роботі з минулим і колективною пам’яттю. Про це йдеться в офіційному пресрелізі, який є в розпорядженні Читомо.

 

Словник орієнтований на широку авдиторію. Як зазначається, завдання команди – розширити поле для розмови про проблеми пам’яті в Україні. Глосарій буде активно доповнюватись протягом року.

 

«Дослідження пам’яті – це широке і складне поле, в якому одні й ті самі поняття можуть мати різні назви, збивати з пантелику, ба навіть використовуватися для маніпуляцій. Щоб уникнути непорозумінь, Минуле / Майбутнє / Мистецтво започатковує роботу над глосарієм», – зазначають розробники глосарію.

 

На сайті проєкту можна ознайомитися, зокрема, з такими визначеннями:

 

  • Злочини проти людяності – категорія міжнародних злочинів, що полягають у широкомасштабному або систематичному нападі на будь-яких цивільних осіб з метою проведення політики держави або організації, спрямованої на скоєння такого нападу, або з метою сприяння такій політиці.

 

  • Постпам’ять – поняття, запропоноване американською дослідницею Маріанною Гірш (Marianne Hirsch) для позначення того різновиду колективних уявлень про минуле, який формується другим поколінням після катастрофічного досвіду, на «розриві» колективної пам’яті.

 

  • Ресентимент – відчуття образи як ядерної частини колективної пам’яті, вибудовування ідентичності в контексті підтримки знання про травматичну подію та необхідності помсти чи відновлення справедливості.

 

Також словник містить такі терміни: авангард, багатовекторна пам’ять, заблокаване майбутнє, Калі траш, наративність, презентизм, перехідне правосуддя, історична пам’ять та інші.

 

Для створення глосарію запрошено фахівців із різних сфер: Memory Studies, історії, антропології, права, мистецтвознавства, політичних студій тощо. До ініціативи вже долучилися директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар, історикиня та кураторка Поліна Байцим, арткритик і редактор видавництва IST Publishing Борис Філоненко, історик Георгій Касьянов, постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, керівник Центру міжнародного гуманітарного права Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий, дослідник колективної пам’яті та медіааналітик Антон Лягуша, кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво Оксана Довгополова.

 

«Минуле / Майбутнє / Мистецтво» – це платформа культури памʼяті, що реалізує дослідницькі та освітні проєкти, а також публічну програму для залучення широкої аудиторії до роботи з минулим.

 

Як повідомлялося, в Італії вийшов друком перший сучасний перекладний словник української мови.

 

Читайте також: Назад у минуле: можливості та пастки публічної історії.

 

Фото: pastfutureart.org