авторське право

В Україні вперше надали авторські права на контент, створений за допомогою ШІ

24.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні вперше видали свідоцтва про реєстрацію авторського права на твори, до яких включені зображення, створені за допомогою штучного інтелекту (ШІ). Про це повідомляється на сайті Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс).

Серед таких творів — збірка зображень «Великодні листівки», упорядниця якої — Маргарита Бойко. У ній використані зображення, згенеровані комп’ютерною програмою. У квітні 2024 року проходила виставка цих листівок. 

 

Крім того, зареєстрували авторське право на дитячу книжку Анни Хорольської «Зачарована пригода Руфуcа».

 

 

 

Серед зареєстрованих творів також поетична збірка Андрія Сітнікова «Вірші незакінченої війни».

 

 

Ці видання проілюстровані зображеннями, згенерованими ШІ.

 

Заступниця директора ІР офісу Любов Майданик зазначила, що сьогодні генеративний штучний інтелект може бути допоміжним засобом для розвитку креативної індустрії, а не лише як загроза для авторів, а також помічником у створенні ілюстрацій для різних творів.

 

За законодавством України, авторське право охороняє тільки зображення, що створені людиною. Проте Любов Майданик пояснила, що закон України «Про авторське право і суміжні права» дає можливість визначити права sui generis на ШІ-зображення. Водночас, за її словами, авторсько-правова охорона поширюється лише на ту частину, яка створена людиною.

 

Як повідомлялося, Генеральна Асамблея ООН ухвалила Пакт майбутнього, серед додатків якого — Глобальний цифровий договір, який регулює використання ШІ, зокрема щодо захисту прав людей, маркування контенту, створеного за допомогою ШІ.

 

Читайте також: Авторське право та ШІ: хто власник і як захистити творчість 

ШІ в оформленні книжок — безцінний інструмент чи знецінення праці?

 

Зображення: інстаграм-сторінка felix_geniesser, rufusbook.com.ua, warbooks.com.ua