дислексія

В Україні з’явився шрифт для осіб з дислексією

20.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Відомий український художник та ілюстратор Олег Петренко-Заневський розробив унікальний кириличний шрифт, пристосований до потреб українських читачів, які мають труднощі із розпізнаванням друкованих знаків, у тому числі для осіб з дислексією. Презентацію шрифта організувала Львівська освітня фундація в межах 26 BookForum.

 

Ініціатором створення Inclusion UKR стала ГО «Соціальна синергія». Втілити проект у життя допоміг UNICEF Україна.

 

Керівниця «Соціальної синергії», експертка з прав дітей з інвалідністю Маріанна Онуфрик пояснила, що за кордоном існує понад десяток подібних шрифтів, проте всі вони розроблені для латиниці.

 

 

Inclusion UKR ж – перший в Україні шрифт, який від початку розробили саме під українську абетку.

 

«Цей шрифт для спеціальної потреби. Треба було зробити таким чином, щоб з одного боку шрифт, ця абетка, була таким собі візеруночком, а з іншого – щоб літери максимально різнилися. Тому там є декілька модулів, які я змінював під час роботи», – поділився Петренко-Заневський.

 

 

Шрифт спрямований на весь спектр проблем та труднощів із читанням: це і порушення зору, і дислексія, і навіть синдром дефіциту уваги та гіперактивності.

 

Перш ніж створити Inclusion UKR, було опитано думку 71 дитини, віком від 6 до 13 років – зі встановленими труднощами читання, які вчаться індивідуально або в інклюзивних класах.

 

 

Олег Петриненко-Заневський, який 20 років поспіль викладав шрифти у Національній Академії Образотворчого Мистецтва і Архітектури, дослуховувався до потреб дітей: чи сприятливі для них літери, чи не дратують вони їх.

 

Особливістю Inclusion UKR є й те, що він має призначення для багатотекстового використання, тобто, ним можна буде писати книги і видавати підручники.

 

 

Творці шрифта радо нададуть його для некомерційного використання безкоштовно усім охочим. Найближчим часом також планують випуск електронної версії шрифта.

 

Невдовзі ж новим шрифтом Inclusion UKR має вийти в друк трилогія для дітей від Надії Кушнір «Коли Онисько був малесенький», «Коли Онисько трішечки підріс» і «Коли Онисько ще трошечки підріс».

 

Раніше повідомлялося, що видавництво Bloomsbury опублікувало три книжки про всесвіт Гаррі Поттера, які адаптовано для людей, що страждають від дислексії.

 

Також читайте про те, як пройшов цього літа шрифтовий фестиваль «Простір літер».