електронний архів

В Україні запрацювала веббібліотека культурної та академічної спадщини

30.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Запрацював вебсайт “Ukraïnica” — нова платформа для освітян та дослідників України. 

Вона дозволить викладачам та дослідникам інтегрувати Україну у свої навчальні програми чи створити нові курси, зосереджені на Україні. Ресурс надає доступ до постійно оновлюваної бази українських літературних творів, історичних документів та фільмів у високоякісному перекладі англійською.

 

На сайті доступна функція побудови навчальних планів. Уже понад 200 первинних і вторинних джерел для використання.

 

Повна назва ресурсу — Ukraïnica: The Primary Database of Ukrainian Studies (Україніка: основна українознавча база).

 

«З повномасштабним російським вторгненням в Україну 24 лютого ресурс ще більш нагальним, тому що однією з цілей путіна було викорінення України та українців шляхом знищення країни та вбивства людей, стирання її історії та культури. Водночас через агресію інтерес до глибоких матеріалів щодо України та попит на них ніколи не був більшим. Сьогодні ми робимо лише перший крок із запуском самої платформи та доданого до неї інструменту створення навчальних програм», — зазначив куратор проєкту Олег Коцюба.

 

 

Ukraïnica — електронна бібліотека, національний довідково-інформаційний та документальний ресурс архівних, рукописних і друкованих джерел, створених в Україні або інших державах — про Україну, її історію, економіку, культуру, що ґрунтується на засадах обліку та акумуляції документальної спадщини українського народу.

 

Мера ресурсу —  акумулювати у цифровому форматі твори усіма мовами, незалежно від місця видання, про український народ, територію України та про всі народи, які жили або живуть на цій території.

 

Це аналог некомерційних цифрових проєктів, здійснюваних національними бібліотеками інших країн, зокрема: Polona (Польща), Gallica (Франція), American Memory (США), Canadiana (Канада).

 

Ініціатор створення — Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. У створенні архіву взяли участь Український національний інститут Гарвардського університету (УНІГУ) та Український інститут. Проєкт “Ukraïnica” втілив Олег Коцюба, керівник видавництва УНІГУ і директор цього проєкту. Редакторка проєкту — Сандра Джой Расселл,  лекторка з гендерних досліджень у коледжі Маунт Голіок.

 

Надіслати відгуки про ресурс можна за адресою huripubs@fas.harvard.edu.

 

Як повідомлялося, ініціатива Saving Ukrainian Cultural Heritage Online збирає дані та архівує сайти українських культурних організацій, щоб у разі потреби забезпечити їх відновлення. Бібліотека Конгресу США включатиме сайт Читомо до своїх вебархівів.

 

Чільна ілюстрація: ukrainica.huri.harvard.edu