Єгипет

Вчені знайшли найстаріший лист, написаний християнином

18.07.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Дослідники університету в Базелі виявили лист, написаний християнином, який датується 230-м роком нашої ери. Про це повідомляє офіційний сайт університету.

Написаний на папірусі текст знайшли в селищі Теодельфія (Theodelphia) в Середньому Єгипті – колись це була частина римської провінції. В листі чоловік на ім’я Арріан (Arrianus) розповідає своєму братові Павлові (Paulus) про сімейні справи та повсякденні події. До цього документ довго пролежав в університетському архіві, доки його не почали досліджувати.

 

Лист датували з 230 роком після Різдва Христового. Після того, як автор листа розказав про справи сім’ї й попросив брата привезти йому подарунок – найкращий рибний соус, – в останньому рядку він бажає йому добра «в Господі». При цьому автор використовує скорочений спосіб написання християнської формули: «Я молю, щоб тобі добре велося, в Бозі».

 

«Використання скорочення – ми говоримо про так зване nomen sacrum – не залишає сумнівів у християнських поглядах адресанта, – сказала історикиня Сабіна Гебнер (Sabine Huebner) з Базельського університету. – Йдеться про суто християнську формулу, що дійшла до нас з копіями Нового Завіту». Це означає,  що мешканець римського Єгипту вже був християнином.

 

Також повідомляється, що папірус становить собою дотепер найстаріший християнський документ римського Єгипту та світу загалом. Він принаймні на 40–50 років старіший, ніж всі дотепер відомі християнські писані листи.

 

Ім’я брата також багато про що свідчить, пояснила Гебнер: «Павло в той час – надзвичайно рідкісне ім’я. Тож на підставі цього ми можемо дійти висновку, що батьки, яких називають у листі, вже були християнами і приблизно 200 років після народження Христа назвали свого сина на честь апостола».

 

Лист описує повсякденні справи родини й надає цінні свідчення про світ перших християн у Римській імперії, про які не розповідає жодне інше історичне джерело. Так текст доводить, що на початку третього століття навіть в Єгипетському гінтерланді за межами міста вже були християни.

 

Папірус розкриває також цікаві факти про соціальне становище цієї ранньохристиянської родини: Арріан і його брат Павло були молодими освіченими синами місцевої еліти, землевласником і чиновником. Тобто християни в римському Єгипті отримували політичне керівництво і в побуті особливо не відрізнялися від свого язичницького оточення.

 

Як відомо, ранні християни жили у світі потрясінь. У Римській імперії та її провінціях спочатку вони були цілковитими аутсайдерами – меншиною з цілком новим світоглядом і релігійними практиками. Пізніше їх навіть систематично переслідували, зокрема за імператора Нерона. Проте про побут ранніх християн дотепер відомо мало – передусім про побут християн, що жили за межами великих міст.

 

Раніше повідомлялося, що записники відомого мислителя, винахідника, художника Леонардо да Вінчі оцифрували й виклали у вільний доступ у хорошій якості.

 

Збруч