Ірбіс-комікси

Відчувати, пізнавати, комунікувати: чого навчають «Уроки під старим деревом»

15.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Брижіт Лучані та Ев Тарле. Уроки під старим деревом – 2023, Ірбіс-Комікс – 96 с.

Проговорення із дітьми важливих тем лежить в основі серії коміксів французьких авторок Брижіт Лучані та Ев Тарле «Історії старого дерева», у яких ідеться про незвичайну родину лисичок та борсуків. У попередніх томах серії вони «притиралися», вчилися знаходити спільну мову і компроміси, а ще шукали своє місце у світі та пізнавали власне «Я». Новий випуск — продовження серії під назвою «Уроки під старим деревом», яке розвиває цю просвітницьку і пізнавальну лінію, але у дещо іншому форматі. Він складається із трьох частин, присвячених окремим темам – «Емоції», «Дерева» і «Життя в злагоді», а читачі разом з героями потрапляють у щось на кшталт лісової школи, де вчаться розпізнавати емоції, вивчають ліс та опановують мистецтво комунікації. Тобто отримують основи знань для того, аби побудувати гарні стосунки із собою, із довкіллям та соціумом.

5 базових емоцій

Прикметно, що поговорити про емоції пропонує мама-лисичка, і борсуки-хлопці цю тему одразу ж зневажливо називають «дівчачими витрибеньками». Вони вважають, що дівчата «постійно щось вдають», а от хлопці, мовляв, долають свої емоції. Чи справді це так, експериментальним шляхом перевіряє їхня сестричка Рудя, давши одному з братів ляпаса. Той негайно сердиться – і саме про злість як частеньку супутницю дитячих ігор розпочинає розмову лисиця.

 

«У всіх людей є емоції. Вони допомагають нам правильно реагувати на події»,  – зауважує мама-лисичка. Вона знайомить дітей із п’ятьма базовими емоціями — страхом, огидою, радістю, сумом та здивуванням. Розповідає, якими є «симптоми», тобто зовнішні ознаки емоцій (коли злишся — кулаки стискаються, коли дивуєшся — розширюються зіниці тощо). 

 

А головне — у кожної емоції, навіть тієї, яку заведено вважати негативною,  є важлива і корисна функція. Так злість додає сили й енергії, а у небезпечній ситуації допомагає протистояти супернику. Страх може убезпечити від поганих речей і навіть врятувати життя. Він допомагає обрати один із трьох способів взаємодії: завмерти, битися чи втікати. «Виявляючи страх, ти показуєш іншим, що потребуєш захисту. І його не треба соромитися», — підкреслює лисиця. Так само врятувати життя і триматися далі від потенційно небезпечних речей допомагає огида. «Це сигнал, що не можна щось їсти чи торкатися, бо захворієш. А відраза до чиєїсь поведінки свідчить про те, що ви керуєтеся різними цінностями», — розповідають у коміксі, нагадуючи як героям, так і читачам, що дотримуватися моральної гігієни не менш важливо, ніж фізичної.

Говорячи про радість, увагу акцентують на лише на позитивних сторонах цієї емоції (викликає усмішку, допомагає легше увійти у контакт з іншими), але й нагадують про певну її «підступність»: іноді під впливом позитивних емоцій ми швидше погоджуємося на те, на що не мали би.

 

Натомість сум — це сигнал до перепочинку, паузи, до розбору своїх думок. Важливо, наголошує лисиця-мама, щоб він не затягувався надто довго. Якщо сум не зникає, то є сенс з кимось поговорити, а не перебувати на самоті.

 

Здивування ж — емоція амбівалентна, позаяк воно може бути як приємною, так і не дуже. Ще одна її особливість у тому, що ця емоція виникає миттєво і триває лише кілька секунд, переходячи у сум, злість чи радість. 

 

Ці емоції можна відчувати як у чистій формі, так і в змішаній — і як фарби, переміщуючись, утворюють нові кольори, так і емоції утворюють нові почуття. Знайомлячи персонажів і читачів із ними, автори коміксу також вчать, як з ними впоратися, даючи конкретні поради та розповідаючи життєві історії вустами персонажів.

 

Бонусом іде перелік з 5-ти речей, які допоможуть повернути відчуття щастя, коли його бракує:

 

  • сон;
  • їжа;
  • фізична активність;
  • друзі;
  • нові враження.

 

Читайте також: Як зберегти і пізнати себе: поради з «Історій старого дерева»

Приховане життя дерев

Герої коміксу — мешканці лісу, але чи знають вони про свій великий зелений дім достатньо? Якось, шукаючи гриби, Рудя, Гризь і Кусь (лисичка і її названі брати-борсуки) помічають пеньок, який пустив молоді пагони. Що це — сила волі зрізаного дерева чи використання його «прихованих резервів»? З цієї суперечки починається важлива розмова про природу, яку з дітлахами проводить тато-борсук.

Для чого потрібне коріння? Як із допомогою коренів та грибниць дерева спілкуються і підтримують одне одного? Навіщо деревам листя і як воно міняє колір? Чи справді вони скидають на зиму листя, щоб вберегти гілки?  Дідусь розповідає про те, як дерева рухаються і шукають своє місце (подорож насіння), як кора захищає від хвороб та комах і чому дерева позбуваються нижніх гілок. А кожен за слухачів цієї лісової школи розповідає про своє улюблене дерево — каштан, білу вербу, вільху тощо — і знайомить із його особливостями. 

 

Поряд із загальновідомою інформацією, тут подаються різноманітні цікавинки про дерева, які для дітей звучать захопливо і заохочують більше дізнаватися про природу свого краю.

Мистецтво комунікації 

Залишившись без нагляду дорослих, діти ніяк не можуть обрати собі заняття для дозвілля, щоб і компанію мати, і нікому не надокучати. Невелика суперечка зрештою спонукає до розмови з дорослими про вміння екологічно комунікувати у товаристві та жити у злагоді.

Що таке свобода і чим вона може бути обмежена (спойлер: не лише правами та свободами інших, а й, наприклад, законами фізики)? Як приймати у своє товариство нових друзів і взаємодіяти з ними, враховуючи й свої, і їхні інтереси? Як обстоювати свою думку, коли на неї зазіхають? Про все це і не тільки розповідають маленьким героям і читачам, спираючись на три основні принципи — свободу, рівність і братерство.

 

Це, либонь, найважливіша частина книги, яка водночас акумулює чимало інформації, проговорюваної також в «Історіях старого дерева». Але тут вона подана більш чітко і структуровано. Тож «Уроки під старим деревом» чудово підходять і для читання у якості художнього тексту, і для занять із дітьми у ролі нестандартного дидактичного матеріалу. 

Купити книжку.

 

Матеріал створений у партнерстві.