* ESC - закрити вікно пошуку
KBU awards
Відновити контроль над життям та творчістю: 5 книжок про саморозвиток
07.04.2025
Саморозвиток – один з найпопулярніших тематичних напрямів нон-фікшну серед читачів. Свого часу світовими бестселерами ставали книжки про те, як бути ефективним, володіти «мистецтвом забивати на все», відчувати силу моменту тощо. Українські автори не пасуть задніх, заповнюючи й цю нішу. Практики самовдосконалення, усвідомлене сприйняття травм, протидія вигорянню та розвиток талантів – про все це можна прочитати максимально наближено до українського контексту.
Огляд виходить в межах інформаційної підтримки премії KBU Awards, заснованої інтернет-магазином бізнес-літератури кniga.biz.ua, яка визначає найкращі нон-фікшн книжки українських авторів та авторок. До уваги читачів – огляд короткого списку категорії «Особистий розвиток».
Архітектор власного життя
Іван Форманюк. Архітектор власного життя. — Колесо Життя, 2024. — 152 с.
«Чим краще ми усвідомлюємо свої справжні бажання і розуміємо, як їх досягти, тим більше наше життя наповнюється не лише надією, а й упевненістю та рішучістю рухатися в обраному напрямку», – переконаний Іван Форманюк, магістр психології, коуч, корпоративний психолог. У своїй книжці автор ділиться практиками, створеними на основі наукових знань і практичного досвіду у сфері психології, що покликані дати відповіді на чимало важливих запитань. Серед них: яку життєву стратегію обрати? У якій діяльності себе краще проявити? Як створити картину майбутнього такою, щоб справді хотілося до нього прагнути?
Книжка складається з тематичних блоків, які містять теоретичну частину та практичні завдання. З-поміж основних практик, що пропонує Іван Форманюк, особливо варто відзначити ті, що допомагають читачеві працювати з образом себе в майбутньому («Я – Проєкт»), переосмислювати минуле («Повернути цілісність»), декомпонувати цілі, виявляти внутрішні ресурси, шукати сенс життя і робити його усвідомленим через прийняття своєї скінченності. Усі ці інструменти мають не лише психологічне, а й екзистенційне значення – вони формують мислення як навичку і світогляд як основу рішень. З огляду на складність сучасного світу, практики, пропоновані автором, можуть стати важливим ресурсом, особливо для тих, хто шукає не рецепти успіху, а шлях до глибинного самовизначення, внутрішньої цілісності.
Дихай і живи. Як опанувати себе в кризових ситуаціях
Тетяна Вишко. Дихай і живи. Як опанувати себе в кризових ситуаціях. — Vivat, 2025. — 192 с.
Якщо ви часто читаєте нон-фікшн, присвячений психології, то знаєте, що автори нерідко зауважують, що їхні книжки не містять медичних рекомендацій. Скидається на перестраховку, чи не так? Урешті, практики й техніки для підтримки психічного здоровʼя – річ індивідуальна, як і дія ліків. Тому щось із порад Тетяни Вишко, психологині, психотерапевтки-консультантки, знадобиться в житті, щось уже використовується, а щось просто відкладеться на закамарках памʼяті. Отже, зміст книжки «Дихай і живи. Як опанувати себе в кризових ситуаціях» уже зрозумілий із назви. Тут варто зупинитися на авторському стилі. Тетяна Вишко відходить від кабінетних розмов у психотерапевта чи теоретичних міркувань. Її текст побудований як збірка, власне, кризових ситуацій, як діалог з тими, хто травмований, після якого йдуть конкретні поради щодо того, як поводитися за тих чи інших обставин.
«Дуже важливо зараз сконцентруватися на собі й відчути глибше, вивчити уважніше те, що раніше тримало тебе в складних умовах і що тримає зараз. – пише Вишко. – Знання цих опор – твій ключ до розуміння своїх можливостей». Зрозуміло, що психологиня торкається теми війни, а з нею і гострої тривоги, ПТСР, депресії, втрати, провини вцілілого. Тетяна Вишко описує ці стани, підштовхуючи читача до співпереживання та, що важливо, розуміння, що зі своїми болями він не самий. В основі книжки – техніки «заземлення», дихальні вправи, робота з тілесними відчуттями, ресурсні діалоги, практика присутності та маленьких кроків. Здається, саме ця комбінація – тепла підтримка й конкретна дія – робить книжку корисною.
Читайте також: З обіймів імперії — до свого шляху: книжки про ідентичність від KBU Awards-2024
Запал без вигоряння. Як завершити цикл стресу, працювати до сподоби й жити щасливо
В’ячеслав Халанський. Запал без вигоряння. Як завершити цикл стресу, працювати до сподоби й жити щасливо. — Vivat, 2025. — 496 с.
За даними дослідження, проведеного у взимку 2024-2025 року в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», 83% опитаних відчувають високий рівень стресу, з них 78% безпосередньо пов’язують це з повномасштабним російським вторгненням. Українці дедалі більше відчувають тривожність та напругу (58%), погіршення сну (50%), виснаженість (49%), поганий настрій (49%), емоційну нестабільність (45%). У книжці «Запал без вигоряння» В’ячеслав Халанський, психолог і психотерапевт, зазначає, що через повномасштабну війну «психологічна підтримка буде потрібна приблизно 15 мільйонам наших співвітчизників, з яких трьом-чотирьом мільйонам необхідно буде призначити медикаментозне лікування». Зважаючи на всі наведені цифри, автор пише, що «вигоряння є важливим психологічним феноменом, який варто пильно розглянути, щоб уникнути великих проблем із психічним здоров’ям».
Тож у своїй книжці Халанський комплексно розглядає вигоряння як фізіологічне, психічне та соціальне явище. Автор зосереджується на хронічній втомі, емоційному виснаженні, втраті сенсу життя, порушенні сну, психосоматичних проявах, а також внутрішньому конфлікті між «треба» й «можу». Спеціаліст підкреслює важливу роль самоусвідомлення, балансу ресурсів і навичок відновлення для подолання наслідків вигоряння. Книжка пропонує практики самодопомоги, включно з тілесними вправами, регулюванням навантаження та переосмисленням мотивації. Висновок В’ячеслава Халанського гранично ясний: вигоряння – не ознака слабкості, а сигнал до переосмислення способу життя.
Не музи, а м’язи. 50 вправ із творчопису
Марія Титаренко. Не музи, а м’язи. 50 вправ із творчопису. — Лабораторія, 2023. — 360 с.
Перед тим як дійти до суті видання, читач мусить пробігти марафон передмови, сповненої іронії, цитат і переконань авторки щодо непотрібності натхнення. Цей вступ – риторично вправний, дотепний, місцями надто багатослівний, настільки, що до середини розділу все ще не ясно, про що саме книжка. Після певної кількості тверджень про те, що «музи – фу, м’язи – клас», нарешті починає вимальовуватися суть. Полягає вона ось у чому: «Не музи, а м’язи» – це практичний посібник з креативного письма, що складається з 50 вправ, згрупованих у дев’ять тематичних розділів — від самопізнання до структури тексту. Книжка навчає бачити слово як матеріал, тренує фразеологічну інтуїцію, образність, чутливість, звукопис, композицію та жанрову гнучкість. Є в ній вправи на відточування стилю, сенсорну деталізацію, опрацювання внутрішнього героя, а також рекомендації для роботи з наративами різного типу – від репортажу до авторської молитви.
Марія Титаренко вчить із прагненням захопити процесом творчості, ділиться прикладами студентських робіт, звертається до читача живо й невимушено. І хоча місцями книжка нагадує стендап на літературну тему, вона дає чіткі, перевірені інструменти, які цілком здатні зробити письмо регулярною, осмисленою й радісною практикою.
Енергетичний менеджмент: практичний посібник з керування власною енергією
Алла Заяць. Енергетичний менеджмент: практичний посібник з керування власною енергією. — Yakaboo Publishing, 2023. — 224 с.
Будь-який скептик, чиє критичне сприйняття світу засноване на науково-раціональному підході, побачивши назву книжки психологині-консультантки Алли Заяц, почне закочувати очі. «Посібник з керування власною енергією» – це про потоки космічного світла, які треба ловити, перебуваючи «в моменті», чи про розкриття чакр й чогось в такому ж дусі? Насправді ж про емоції, керування ними, практики самодопомоги, які покликані запобігти появі емоційного вигоряння. «В основі ЕМ (так я скорочено називатиму енергетичний менеджмент) лежить напрям позитивної психотерапії, коучингу, ненасильницької комунікації та поняття емоційного інтелекту», – у вступі до книжки пояснює Алла Заяц. Звучить обнадійливо. Що ж далі?
Авторка пропонує техніки емоційної стабілізації, методи самодопомоги, способи усвідомленої комунікації, а також моделі конфліктології та дослідження внутрішніх «зливів» енергії. Концепція «енергетичного менеджменту» балансує між психологічними практиками та метафоричністю, що іноді втрачає науково-обґрунтовану чіткість і вимагає критичного прочитання. Попри це, книжка може стати матеріалом для роздумів й навіть дій для тих, хто прагне м’якого входу в самопізнання, потребує підтримки під час війни або хоче відновити контакт із собою.
Читайте також: 8 книжок про історію України, які спираються на факти
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості

1565
KBU awards
8 книжок про історію України, які спираються на факти
31.03.2025 - Анастасія Герасимова
326
KBU awards
З обіймів імперії — до свого шляху: книжки про ідентичність від KBU Awards-2024
21.03.2025 - Тетяна Петренко