Премія Андерсена

Відомі лавреати премії Андерсена-2022

22.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (International Board on Books for Young People — IBBY) назвала імена лавреаток премії імені Андерсена-2022 (Hans Christian Andersen Award). Про це повідомили на  офіційному сайті ІВВУ.

 

Нагороду присудили французькій письменниці Марі-Од Мюрай та корейській художниці Сюзі Лі.

 

Марі-Од Мюрай — письменниця, яка пише передусім для дітей та підлітків. У її доробку понад тридцять романів, а також повісті, новели та оповідання. Її книги рекомендують читати у школі міністерства освіти Франції, Канади та Швейцарії.

 

Найбільш популярний її роман Oh, boy! — він зібрав велику кількість літературних нагород і був перекладений англійською, німецькою, іспанською, італійською, грецькою, голландською та корейською мовами.

 

«У романі «Oh, boy!» авторка напрочуд талановито, з гумором і без моралізування розповідає історію трьох сиріт: чотирнадцяти, восьми таі п’яти років. Читач, співчуваючи цим непересічним і талановитим дітям, переосмислює такі непрості теми, як сирітство, гомосексуальність, тяжка хвороба рідної людини, відповідальність за свої вчинки», — ідеться в анотації.

 

Сюзі Лі — художниця та ілюстраторка книжок з картинками. Відома своїми досягненнями в області безсловесних книжок з картинками, або тихих книг. 

 

Найвідоміші роботи — «Дзеркало» (2003), «Хвиля» (2008) і «Тінь» (2010), відомі як «Трилогія кордону», де Лі використала центральне переплетення сторінок книжки як засіб для створення розповіді, що перетинає межі між реальністю та фантазією. «Хвиля» і «Тінь» були відповідно названі New York Times найкращими ілюстрованими дитячими книгами 2008 та 2010 років. «Хвиля» також нагороджена золотою медаллю за оригінальне мистецтво від Товариства ілюстраторів у 2008 році. 

 

Лі отримала низку інших престижних нагород з усього світу, включаючи премію FNLIJ Луїса Жардіма за найкращу книгу без тексту у 2008 році та премію Boston Globe-Horn Book Award за відмінність у дитячій літературі в 2013 році.

 

Премія імені Андерсена — одна із найпочесніших нагород світу для дитячого письменника або ілюстратора дитячих книжок. За рівнем престижу її порівнюють із нобелівськими нагородами, а часом так і називають – Малий Нобель (Little Nobel Prize). Премію заснували 1956 року з ініціативи президента Міжнародного комітету з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО, видатної особистості у світі дитячої книжки Єлли Лепман.

 

Головним атрибутом премії є золота медаль із профілем казкаря. Але грошової винагороди для лауреатів не передбачено. Синхронно з оголошенням лауреатів, IBBY нагороджує Почесними дипломами найкращі з дитячих та підліткових книжок, що виходили друком у країнах-членах Міжнародної ради. Усі відзначені книжки входять до Почесного списку, який публікується у вигляді каталогу.

 

Свого часу лауреатами премії Андерсена стали такі видатні дитячі письменники, як: Елінор Фарджон, Астрід Ліндґрен, Еріх Кестнер, Туве Янссон, Джанні Родарі, Марія Ґріпе, Крістіне Нестлінґер, Анні Шмідт, Кетрін Патерсон, Девід Альмонд та багато інших. Серед ілюстраторів нагороду отримували: Моріс Сендак, Роберт Інгпен, Квентін Блейк, Ютта Бауер, Петер Сіс, Сюзанна Бернер та інші.

 

Як повідомлялося, Міжнародна рада з дитячої та юнацької книги (IBBY) висловила стурбованість щодо вторгнення Росії в Україну та співчуття колегам із москви у «трагічній ситуації».

 

Нагадаємо, у довгі списки премії Андерсена-2022 потрапили двоє українців.  Премію імені Андерсена у 2020 році присудили американській письменниці Жаклін Вудсон та швейцарській ілюстраторці Альбертін, у 2018 — письменниці Ейко Кадоно з Японії та російському ілюстраторові Ігорю Олейникову.

 

Читайте також: Опублікували мапу найпопулярніших дитячих книжок за країнами