Білорусь

Влада Білорусі побачила «ознаки екстремізму» в книжці про війну на Донбасі

26.02.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Мінська обласна експертна комісія з оцінки інформаційних продуктів заявила про ознаки екстремізму у книжці «Білоруський Донбас» журналістів Катерини Андреєвої та Ігоря Ільяша. Про це повідомляє білоруська редакція Радіо Свобода.

 

«Білоруський Донбас» — це журналістське розслідування про участь білорусів у війні на сході України, про роль у ній білоруських спецслужб і самопроголошеного президента Олександра Лукашенка. Книжка вийшла друком в Україні у видавництві «Фоліо» 2020 року.Про наявність екстремізму в розслідуванні Мінська експертна комісія повідомила у своєму висновку від 29 січня 2021 року.

 

Як зазначається, у грудні 2020 року у журналіста Романа Васюковича, який повернувся до Мінська з Києва, прикордонна служба Білорусі вилучила ноутбук та два примірники «Білоруського Донбасу», які відправили на експертизу.

 

24 лютого на Васюковича склали протокол за ч. 1 ст. 17.11 Кодексу про адміністративні правопорушення. Що саме у книзі є «екстремізмом», Васюковичу не пояснили. Так, журналісту загрожує штраф до 1450 рублів.

 

Перша презентація книжки в Білорусі відбулася 19 лютого в посольстві України в Мінську. У ній взяв участь посол України Ігор Кизим. Передмову до видання написав перший лідер незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич.

 

Один з авторів книжи Ігор Ільяш вважає, що заяви про «ознаки екстремізму» в книзі є повною нісенітницею.

 

«Розслідування «Білоруський Донбас» – це незручна правда про роль режиму Лукашенка у війні. Саме тому вони хочуть заборонити нашу книжку. У своєму дослідженні ми доводимо, що, незважаючи на риторику миру, Лукашенко та його спецслужби залишалися надійними союзниками путінської Росії протягом усього конфлікту. Вся міжнародна політика Мінська з 2014 по 2020 рік базувалася на міфі про рівновіддалений нейтралітет. Ми щойно знищили цей міф у своїй книжці», – сказав Ільяш.

 

Зауважимо, співавторка книжки, журналістка «Белсату» Катерина Андреєва 18 лютого була засуджена разом зі своєю колегою Дариною Чульцовою до двох років колонії за стрім розгону акції протесту у Мінську.

 

Як повідомлялося, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).