держбюджет

Рада таки врізала бюджет на культуру, але менше, ніж планували

13.04.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Верховна Рада проголосувала за зміни до Проєкту Закону про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік». Про це повідомляється на сайті Міністерства культури та інформаційної політики.

 

За законопроєкт проголосували 249 народних депутатів.

 

Проголосований бюджет передбачає такі видатки:

 

  • Міністерство культури та інформаційної політики України – загалом 8,16 млрд грн.
  • Зокрема на забезпечення функціонування Українського культурного фонду, у тому числі здійснення Фондом заходів з підтримки проектів – 400, 8 млн грн;
  • На забезпечення діяльності Українського інституту книги, підтримки книговидавничої справи та популяризації української літератури у світі – 101,1 млн грн;
  • На реставраційні заходи – 100 млн грн.;
  • На розвиток кіно патріотичного спрямування – 50 млн грн.

 

Нагадаємо: про те, що уряд хоче урізати фінансування українських культурних інституцій стало відомо 25 березня. Із заявою про плани Міністерства фінансів позбавити фінансування, зокрема, Український інститут книги та Український культурний фонд, виступив Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради. Новина спричинила бурхливу реакцію не тільки серед представників культури, а й громадськості загалом.

 

Відкритий лист культурних інституцій до уряду з проханням зберегти фінансування їхніх проєктів підписали кілька тисяч представників культурної сфери і підтримали тисячі громадян. У першому в Україні онлайнмітингу «Ні — знищенню культури!», який влаштували у форматі Zoom-конференції, взяли участь небайдужі громадяни не тільки з різних українських областей, а й з-за кордону.

 

Зі зверненням у зв’язку зі спробою Кабміну вилучити із держбюджету кошти на підтримку культури та книговидання виступила й Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів.

 

У результаті розголосу, представники усіх депутатських фракцій і груп Верховної Ради розкритикували запропоновані Кабінетом Міністрів зміни до бюджету. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль пообіцяв, що видатки на культуру будуть збережені.

 

Проте все ж законопроєкт про внесення змін до державного бюджету, який 30 березня винесли на голосування у Верховній Раді, передбачав таки скорочення фінансування Українського інституту книги на 100 млн грн (із раніше затверджених 150 млн грн) та Українського культурного фонду – на 250 грн млн (із затверджених 500 млн грн). Для ухвалення документу у парламенті забракло трьох голосів нардепів. Відтак проєкт закону був відправлений у бюджетний комітет на доопрацювання.

 

Переглянути рішення уряду про масштабне скорочення проєктних бюджетів провідних українських культурних інституцій закликала владу України Американська асоціація з українознавчих студій.

 

Згодом Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики ухвалив пропозиції Міністерства культури та інформаційної політики щодо меншого скорочення видатків держбюджету на культуру у 2020 році.

 

Читайте також, як у світі підтримують книговидання під час епідемії.