* ESC - закрити вікно пошуку
документальний фільм
Вийшла документальна стрічка «Вальс із системою»
16.05.2025
У Києві відбувся допрем’єрний показ документального двосерійного фільму «Вальс із системою» про історію відродження української пісні в радянські часи. Про це повідомляє Суспільне.
У стрічці показані складні відносини українських митців з радянською владою: як в умовах тиску їм вдавалося творити пісні, що пережили Радянський Союз і стали символом епохи.
Ведучим події став ведучий подкасту Unzip, шеф-редактор департаменту аутсорсу та копродукції Суспільного Мовлення й автор документальних фільмів Альберт Цукренко, який теж брав участь у створенні фільму. «Цю стрічку варто подивитися, по-перше, тим, хто чув ці пісні — у свідомому віці чи навіть у ранньому дитинстві. Вони є рідними для величезної кількості українців — мабуть, для переважної більшості. І ось тепер є можливість дізнатися про авторів цих творів і про те, в якому суспільному і політичному контексті вони з’явилися. А по-друге, як ми бачимо, молодь зараз все більше цікавиться історією України та, зокрема, її популярної культури. Тож цей фільм і для цієї аудиторії теж», — зазначив він.
На презентацію прийшов співавтор та оповідач фільму «Вальс із системою», журналіст і публіцистЮрій Макаров, який вперше після нападу на нього з’явився на публіці. «Коли під час підготовки на монтажі я почав слухати ті самі пісні, я зрозумів, який це скарб. Ми згадуємо французький шансон 1950–60-х років і післявоєнні пісні. То сьогодні, порівнюючи ці ніби музейні експонати, ми можемо констатувати, що вони абсолютно ніяк не поступалися за своїм креативним рівнем тому, що робилося у світі», — сказав він.
За словами Юрія Макарова, основна складність при створенні фільму полягала в тому, як нинішнім вільним українцям пояснити, що таке неволя, ідеологічний тиск і звинувачення у «буржуазному націоналізмі».
Перед показом на сцену вийшла творча команда: режисер Сергій Лисенко, сценарист Віталій Бардецький, продюсери Ілля Гладштейн і Лукʼян Галкін, продюсерка від Суспільного Альона Голякова. «Жанр фільму я визначив для себе як документальний мюзикл. Разом зі своєю командою я намагався створити такий ефект, щоб пісні рухали сюжет. Вам судити, але мої наміри були такими, щоб зробити фільм про пісні, які створювали нашу ідентичність. Раніше я більше слухав західні рок-пісні, тоді мені здавалося, що наші пісні пахли радянщиною. Але з плином часу я почав розуміти, що насправді на мою душу впливають “Пісня про рушник” і “Рідна мати моя”», — розповів режисер.
Продюсер стрічки Лукʼян Галкін додав, що з моменту повномасштабного вторгнення структура виробництва фільму змінилася, проте, за його словами, за чотири роки фільм не тільки не втратив своєї актуальності, а навпаки, став більш живим і позачасовим: «Це далеко не чорно-біла історія, вона не про двовимірне питання спротиву чи спроби вбудуватися в абсолютно нелюдську радянську систему. Це історія про людей, які могли тримати те, що фактично радянську систему пережило і те, що ми зараз можемо переосмислювати з абсолютно різних позицій. З одного боку, захоплюватися піснями і обговорювати їхню актуальність, з іншого боку — робити свої висновки… ».
Над фільмом працювали: режисер Сергій Лисенко, сценарист Віталій Бардецький, співавтор ідеї та презентатор Юрій Макаров, продюсери Ілля Гладштейн, Лукʼян Галкін та Альона Голякова, співавторка ідеї Любов Морозова, монтажер Максим Десятерик, композиторка Маргарита Кулічова, лінійний продюсер Віктор Шевченко, звукорежисерка на майданчику Ксенія Виноградова, консультант зі сценарію Ден Бербрідж, редактори архівів Микола Попелуха і Тарас Співак, оператор-постановник Володимир Гуєвський, звукорежисери постпродакшену Маргарита Кулічова, Тарун Мадупу і Джонні Фара, колористка Марина Ткаченко, дизайнерка графіки та титрів Валерія Гуєвська, продакшен-асистентка Марія Бровка.
Як повідомлялося, у 2024 році вийшов документальний фільм «Спротив та єдність. Письменники пояснюють, як не втратити майбутнє». Раніше у вільний доступ виклали документальний фільм «Будинок “Слово”».
Фото: Анастасія Мантач/Суспільне
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт