журнал

Вийшов номер шведського журналу, присвячений українській літературі

22.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Шведський журнал 20TAL, що висвітлює найцікавіші течії й гострі питання сучасності, присвятив новий випуск №10/11 українській літературі. Про це повідомили на сайті видання.

На обкладинці випуску — гасло «Україна дивиться вперед» (Ukraina blickar framåt), а також цитата Сергія Жадана «Говорити про майбутнє — означає вірити в нього» (Att tala om framtiden är att tro pa den).

 

«20TAL №10/11 — найповніший випуск журналу за всю історію. У цьому випуску українські письменники пишуть про гумор, поезію, допомогу, історію, танці, кіно та образи. Як маленькі радості повсякденного життя та піднесена солідарність повинні знайти місце навіть за найжахливіших обставин», — зазначається на сайті видання.

 

 

У цьому випуску літературознавиця Олена Галета надає ґрунтовний огляд історії української літератури від XVIII століття до сучасних письменників у своєму есе «Наднова». Письменниця Оксана Забужко розглядає роль літературної історії в сучасному мисленні у своєму есеї «Зламана гілка гойдається ввечері».

 

Також представлені твори таких українських романістів і новелістів: Софії Андрухович, Юлії Ілюхи і Тараса Прохаська; а також поетів: шістдесятника Василя Стуса, Оксани Забужко, Галини Крук, Катерини Калитко, Ірини Шувалової, Юлії Мусаковської, Сергія Жадана, а також загиблих внаслідок російського повномасштабного вторгнення Вікторії Амеліної й Максима Кривцова.

 

Крім того, письменник Андрій Любка поспілкувався з Сергієм Жаданом про майбутнє України, а шведська поетеса Іда Бер’єль провела смс-інтерв’ю з поетом і військовим Артуром Дронем. 

 

У випуску представлені есеї про війну та гумор від письменників Андрія Любки, Ірини Цілик і Артема Чеха. Критикиня Дарія Лисенко написала про плакатне мистецтво як форму спротиву у творчості художника Нікіти Тітова. Письменник Остап Сливинський завершив номер журналу своїм есеєм про роботу над твором «Словник війни».

 

Це не перший випуск цього журналу про Україну. Десять років тому 10TAL № 17/18 також був присвячений українській літературі. У ньому представили 25 авторів. Проте випуск не набув аж такої популярності у Швеції. Як зазначають на сайті, сьогодні інтерес до української літератури більший.

 

Журнал коштує 120 шведських крон, придбати його можна за посиланням.

 

Як повідомлялося, німецький журнал Slanted Magazine, що досліджує культуру дизайну, присвятив новий випуск Україні. Редакція французького щотижневого журналу L’Obs також присвятила свій номер Україні і запросила українських авторів до написання статей.

 

Одночасно Читомо також присвячувало спецпроєкт «Шведський акцент: голоси про війну в Україні» про досвіди війни й втрат у шведській літературі, про можливі точки дотику сучасної шведської літератури та українських читачів і читачок. Проєкт відбувся за підтримки Посольства Швеції в Україні.