інформація

Вижити серед фейків: 12 книжок про інформаційну добу

13.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У сучасному інформаційному просторі небезпеки чекають на нас всюди. Фейки та дезінформація, псевдонаукові дослідження та хайпові новини, бульбашки фільтрів і плагіат – усе це просто зводить з розуму. Але повернути контроль над своїм цифровим життям можливо. Як оминати підводне каміння інформаційного океану, розповідає команда науково-популярного медіа «Куншт» у новому наративному подкасті «Пост Правди», що виходить за підтримки Українського культурного фонду (УКФ). У межах цього проєкту було записано понад 40 інтерв’ю з українськими та міжнародними експертами, які говорили й про книжки, що допоможуть розібратися у сучасних інформаційних потоках. Пропонуємо вам ознайомитися з деякими з них у нашій добірці.

Читати українською

Деніел Канеман. Мислення швидке й повільне

Деніел Канеман. Мислення швидке й повільне / переклад Максима Яковлєва: Наш формат, 2017 – 480 с.

Щодня ми приймаємо силу-силенну рішень. Щоб вберегти наш мозок від перенавантаження, природа придумала швидке, інтуїтивне мислення. Йому протистоїть повільне, усвідомлене мислення. Щоразу як ми читаємо якусь новину і вирішуємо, поширити її чи спершу перевірити на правдивість, у нашому мозку відбувається протистояння цих двох систем. І зазвичай перемагає перша – швидке мислення. У своїй книжці ізраїльсько-американський психолог Деніел Канеман пояснює, як працює людський мозок, яку роль відіграють емоції в оцінних судженнях та що потрібно робити, щоб мислити раціонально. 

Купити книжку

Ден Аріелі. Передбачувана ірраціональність. Чесно про (не)чесність

Ден Аріелі. Передбачувана ірраціональність / переклад Дзвінки Завалій Дзвінка: ВСЛ, 2018 – 296 с.

Ден Аріелі. Чесно про (не)чесність / переклад Дзвінки Завалій Дзвінка: ВСЛ, 2019 – 288 с.

Знову про те, що ми, люди, далеко не такі раціональні, як хотілося б. У книжці «Передбачувана ірраціональність» професор психології та поведінкової економіки Ден Аріелі проводить експерименти й досліджує щоденні ситуації, щоб показати, що заважає нам мислити тверезо. Це й очікування, і емоції, і соціальні норми та інші невидимі сили. Тож ірраціональна поведінка людини – таки правило чи виняток?

 

У книзі «Чесно про (не)чесність» Ден Аріелі розповідає не про великі фінансові піраміди та шахрайства року, а про маленькі буденні нечесні вчинки, як-от прихопити додому кілька ручок з роботи або посидіти з друзями коштом фірми. Разом з колегами Аріелі проводить нестандартні експерименти, які прояснюють, як працює принципова чесність, удавана щирість чи побутовий обман. Він наголошує, що боротьбу з такою нечесністю потрібно почати з себе. Наприклад, перестати дозволяти собі робити дрібні порушення й не ігнорувати, коли їх вчиняють інші.

Купити книжки

Стенлі Мілґрем. Покора авторитету. Погляд експериментатора

Стенлі Мілґрем. Покора авторитету / переклад А. К. Ящук: КСД, 2019 – 288 с.

«Люди, які діють за наказом, здатні на найжахливіші вчинки». Це підтверджує експериментально американський соціальний психолог Стенлі Мілґрем. У своїй книзі він демонструє, що люди схильні підкорюватися авторитетам, навіть не запитуючи себе, навіщо їм потрібно виконувати чиїсь накази. Природу такої покори автор розглядає на прикладі нацистського режиму. Увесь світ був шокований тим, що тисячі німців взялися виконувати накази вищого керівництва, знищуючи мільйони людей у концентраційних таборах та на полі бою. Тож як далеко може зайти людина, підкорюючись авторитетній постаті? І чому вона так легко забуває про свої принципи у такі моменти?

Купити книжки

Джон Керрейру. Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини

Джон Керрейру. Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини / переклад Любові Пилаєвої: BookChef, 2019 – 464 с.

Думаєте, обманути найбагатших людей Кремнієвої долини неможливо? Елізабет Голмс демонструє протилежне. Наймолодша мільярдерка світу створила компанію Theranos, до ради директорів якого увійшов Генрі Кіссинджер. Цей стартап мав перевернути світ медицини й врятувати життя тисячі людей. Однак виявилося, що «революційна» технологія аналізу крові зовсім не працює, а розповіді про її чудодійність – пустий обман і маніпуляції. Ця книжка – справжній трилер, у якому журналіст викриває Елізабет Голмс і розповідає, як їй вдалося ошукати найрозумніших людей Кремнієвої долини.

Купити книжки

Дарка Озерна. Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя. Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я

Дарка Озерна. Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя / переклад Ольги Дегтярової: Yakaboo Publishing, 2020 – 160 с.

Дарка Озерна. Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я / переклад Ольги Дегтярової: Yakaboo Publishing, 2020 – 256 с.

Викривлені й псевдонаукові дослідження особливо небезпечні, коли йдеться про наше здоров’я. Книжка «Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя» – свого роду посібник зі свідомого ставлення до життя. На основі наукових досліджень і медичних рекомендацій авторка спростовує популярні міфи про здоровий спосіб життя. Вона пояснює, як важливо свідомо ставитися до свого здоров’я, не заганяти себе в обмеження й не вірити в панацею від усіх хвороб. Лише врівноважений і системний підхід до життя покращить його якість, а не дієти чи чарівні пігулки.

 

Наш фізичний стан безпосередньо пов’язаний із психічним здоров’ям. У книзі «Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я» Дарка Озерна пояснює зв’язок між нашою фізіологією й психікою, розповідає про найпоширеніші психічні розлади й колективне психічне здоров’я. Вона руйнує переконання багатьох українців, що говорити про своє психічне здоров’я – соромно або негідно. Про це необхідно говорити. Щоправда, з фахівцями, а не «інстаграм-психологами».

Купити книжки

Пітер Померанцев. Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності

Пітер Померанцев. Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності / переклад Оксани Форостини: Yakaboo Publishing, 2020 – 288 с.

Інформаційна пропаганда – це не вигадка. Це реальність, у якій ми живемо, і це те, що формує цю (не)реальність. Ще до того, як ми оговтаємося й вдамося до опору, пропаганда вже може вплинути на наші думки й почуття. У своїй книзі британський письменник Пітер Померанцев розповідає людські історії, частиною чого стали інформаційні війни, боти, тролі, хакери, фейкові новини, а також ілюзія, що більше інформації значить більше свободи. Автор нагадує нам, що пропаганда перестала бути просто політичним інструментом. Це вже це спосіб конструювати нашу реальність і певною мірою нас самих. 

Купити книжки


Читати англійською 

Стівен Пінкер. Мова як інстинкт: як розум створює мову

Steven Pinker. The Language Instinct: How the Mind Creates Language 

Американський психолог і лінгвіст Стівен Пінкер висуває ідею про те, що людина народжується зі здатністю до опанування мови. Це свого роду інстинкт, що сформувався в процесі еволюції. Як павуки плетуть павутину, а бобри будують дамби, так і люди почали комунікувати, щоб розв’язувати проблеми в первісних суспільствах. У своїй книзі автор розвінчує міфи про те, що мова визначає наше мислення, а деякі племена не мають майбутнього часу. Він стверджує, що не існує примітивних мов, а та ж англійська чи німецька мови – результат суспільного договору. Що ж тоді універсальна граматика та як ми опановуємо мову?

Переглянути книжку на Goodreads

Карл Поппер. Логіка наукового дослідження

Karl Popper. The Logic of Scientific Discovery 

Що є наукою, а що псевдонаукою? Відповідь на це запитання ще у першій половині XX століття запропонував британсько-австрійський філософ науки Карл Поппер. Уперше опублікована німецькою мовою у 1934 році, ця книжка заклала підвалини сучасного наукового мислення. Автор пояснює, що таке науковий метод і яким критеріям мають відповідати наукові теорії. На його думку, наукові теорії – це тенета, призначені вловлювати те, що ми називаємо «світом», для його усвідомлення, пояснення й опановування.

Переглянути книжку на Goodreads

Дебора Вебер-Вульф. Фальшиве пір’я: погляд на академічний плагіат

Debora Weber-Wulff. False Feathers: A Perspective on Academic Plagiarism

Плагіат має багатовікову історію. Літературні крадіжки почали засуджувати ще відомі мислителі античності Горацій і Вергілій. Чому плагіат – зло номер один в академічній спільноті? Як його виявити й зупинити? У своїй книзі німецька фахівчиня з проблем плагіату в Європейських країнах Дебора Вебер-Вульф звертає увагу на різні аспекти плагіату в освіті, зокрема в дисертаціях, і пропонує свої стратегії розв’язання цієї проблеми.

Переглянути книжку на Goodreads

Елі Парайзер. Бульбашка фільтрів: що інтернет приховує від вас

Eli Pariser. The Filter Bubble: What the Internet is Hiding From You

На основі наших лайків, репостів алгоритми соцмереж персоналізують інформацію, яку ми бачимо. Вони показують контент, який відповідає нашим смакам, поглядам і уподобанням. Соціальним мережам вигідно, щоб ми залишалися на сайті якомога довше. Так вони мають змогу показувати нам рекламу, за яку отримують прибутки. У своїй книзі автор і підприємець Елі Парайзер розповідає правду про те, як алгоритми у соціальних мережах встановлюють контроль над нашою стрічкою новин. Чим загрожує перебування в такій, на перший погляд, комфортній інформаційній бульбашці та як з неї вибратися?

Переглянути книжку на Goodreads

Маркус Дю Сутуа. Кодекс креативності: як ШІ навчається писати, малювати і мислити

Marcus du Sautoy. The Creativity Code: How AI Is Learning to Write, Paint and Think

Штучний інтелект уже сьогодні вміє писати художні й музичні тексти, синтезувати фотографії та відео. Він може створювати глибинні фейки, у правдоподібність яких складно не повірити. З одного боку, це чудові технології, а з іншого – інструмент для поширення фейків і дезінформації. Чи загрожує нам майбутнє, у якому штучний інтелект буде не менш творчим, ніж людина? Якщо ШІ навчиться інтуїтивно мислити та імпровізувати, чи зможе він замінити нас навіть у мистецтві? У цій книзі оксфордський математик Маркус Дю Сутуа пропонує своє позитивне бачення майбутнього творчості, у якому людина творитиме пліч-о-пліч зі штучним інтелектом.

Переглянути книжку на Goodreads

Microsoft. «Майбутнє обчислене: штучний інтелект та його роль у суспільстві»

Microsoft. The Future Computed: Artificial Intelligence and its role in society

Ця книжка присвячена майбутнім технологічним зрушенням, які стануть можливими завдяки штучному інтелекту. Її опублікувала у 2018 році команда авторів Microsoft. Вони переконані, що у світі, де ШІ стає повсюдним, доведеться постійно вчитися. І хоч ці технології розв’язуватимуть найзлободенніші проблеми людства, але не варто зволікати зі створенням законодавства, яке регулюватиме цю сферу та захищатиме наші права.

Читати книжку онлайн

Подкаст «Пост правди» також є частиною виставки про персональні дані, кібербезпеку та медіаграмотність – Data CTRL Centre. Виставка проходить з 30-го жовтня по 22-е листопада в Центрі сучасного мистецтва М17 в Києві (вулиця Антоновича 102), а також у форматі онлайн на платформі: datactrlcentre.com.

 

Читайте також: Джонатан Коу: «Все, що я зараз скажу вам, – це брехня»