Yakaboo

Видавці сповіщають про демпінг цін на Чорну п’ятницю — оновлено

24.11.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Національна книжкова платформа Yakaboo та мережа книгарень «Є» продають книжки за цінами, меншими від встановлених видавництвами. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила заступниця директора видавництва «Смолоскип» Ольга Погинайко.

9 листопада у своїй заяві Yakaboo виступила проти демпінгу цін та заявила, що ціни на книжки, що продаються на Yakaboo, не будуть нижчі за конкурентні пропозиції інших учасників ринку.

 

«Компанія Yakaboo ухвалила рішення, що ціни на книжки, що продаються на www.yakaboo.ua, не будуть нижчі за конкурентні пропозиції інших учасників ринку», — зазначила книжкова платформа на сайті.

 

Водночас заступниця директора видавництва «Смолоскип» Ольга Погинайко помітила, що вартість книжки «Тисяча доріг» Марії Савчин на сайті є нижчою за видавничу, навіть враховуючи знижку до Чорної п’ятниці.

 

 

«Мало що мене зараз бісить так, як демпінг цін, який влаштували українським видавцям дві найбільші українські інтернет-книгарні. Взяти в мене книжку і поставити її без будь-якого узгодження дешевше від нашої роздрібної ціни, а інколи й дешевше від оптової. Що вони можуть цим виграти, окрім руйнування і так не особливо стійкого ринку в умовах війни? Що здобудуть, окрім того, що я раніше ставилася до цін поблажливо, а тепер всуну пункт про ціни в кожен наступний договір? Що я всім закажу робити знижки? Що я далі взагалі просуватиму ідею фіксованої видавничої ціни? Колись у Франкфурті на наше захоплення Амазоном західні видавці казали нам, які ми щасливі, що Амазону в нас немає. Бо немає Амазону — немає демпінгу. Ну, як виявляється, можна без Амазону, але з демпінгом», — написала Погинайко.

 

Водночас ціна Yakaboo не є винятковою: таку ж пропонує книгарня «Є», інші книгорозповсюджувачі зберігають вартість, наближену до видавничої (без урахування знижки).

 

Книгарня «Є»

 

Наш Формат

 

Книголенд

 

У коментарі Читомо Ольга Погинайко розповіла, що вирішила перевірити ціни на книжки видавництва «Смолоскип», побачивши допис про демпінгування цін на сторінці Юрія Марченка:

 

 

Вона наголошує, що за зниженими цінами на платформі Yakaboo продають низку книжок видавництва «Смолоскип». Ольга Погинайко каже, що платформа Yakaboo не відреагувала на її допис про заниження цін, а відповіді на попередні звернення до платформи непрямо чи прямо відсилали до цін конкурентів.

 

«Потрібно про те, що”цінові війни” погано впливають на всю галузь. Нашому книжковому ринку, очевидно, необхідне законодавчо закріплена видавнича ціна, як у Польщі, якщо “джентельменська” угода між гравцями ринку не працює», — наголосила вона.

 

«Ніде у світі демпінг не розцінюється як елемент чесної конкуренції, було б наївним вважати, що в Україні економіка підпорядковується якимось альтернативним правилам. Спроби постійного демпінгування — частина стратегій виживання дистрибуторів на тлі значного подорожчання видань, зменшення фінансових можливостей покупців і потреби зберігати прибутковість на фоні не менш агресивних конкурентів. Зрозуміло, що найбільше страждають від того найбільш залежна від великих дистрибуторів категорія ринку: малі і середні видавці, в яких, з одного боку, достатньо власних проблем (дорожчий друк через малі наклади, малопопулярні книжки, нездатність закривати багато дистрибуторських точок, неможливість утримувати кордони в контрактах із дистрибуторами), а з иншого — нема альтернатив і компенсаційних механізмів, наявних у більших гравців ринку (в першу чергу — власні книгарні, великі наклади, гучніші титули)», — зазначив у коментарі Читомо співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський.

 

Він додав, що демпінгування цін — одна з причин, чому більшість малих видавців не витримує умов ринку і закривається в перші рік-два існування. «Агресивним демпінгом дистрибутори продовжують нищити паростки нового на ринку, але ті видавці, які попри все виживають, значно ефективніше оперують в непевних українських видавничих водах, оперуючи мінімумом ресурсів із максимальною ефективністю», — вважає Стронґовський.

 

«Ми декілька разів зверталися до них стосовно цін, розв’язувати питання ситуативно, але через деякий час все повертається, як і було. Всі інші наші партнери зазвичай дотримуються видавничих цін та інформують нас стосовно акцій, які вони планують», — розповіли у видавництві «Комора».

 

«За допомогою демпінгу великі рітейлери можуть неконкурентним засобом перемогти у боротьбі за споживача. Саме тому американські та європейські видавці борються з Амазоном, який може півроку-рік продавати книжки собі на збиток, аби збільшити свою частку ринку. В багатьох європейських країнах запроваджена фіксована ціна, надрукована на обкладинці книжки. В Україні через високу інфляцію неможливо друкувати ціну на обкладинці, бо ціна застаріває швидко», — стверджує Віктор Круглов, директор видавництва «Ранок».

 

Він каже, що видавництво «Ранок» надає знижки різним каналам збуту, зважаючи на їхні витрати, а не тільки на обсяги продажів. Роздрібним книгарням надають найбільшу знижку, бо вони потерпають від високої оренди. В інтернеті видавництво вимагає дотримуватися ціни своїх дистриб’юторів. «”Книголенд”, наприклад, це мережа книгарень, яка дотримується правил зі своїми постачальниками та завжди узгоджує акцію з постачальниками. Демпінг цін — це дитяча хвороба ринку, який розвивається. Все можна вирішити договірними відносинами та правилами», — каже Круглов.

 

Наразі вартість книжки «Тисяча доріг» Марії Савчин на сайті Yakaboo становить 260 грн.

 

 

 

У коментарі Читомо платформа Yakaboo пояснила, що змінила свою цінову політику з продажу книжок online через бізнес-модель «цінового демпінгу», впроваджену книгарнею «Є». «Протягом останніх 12-18 місяців компанія Yakaboo намагалася втримувати ціни на книжки, які купують клієнти на нашому сайті, на рівні РРЦ, або з невеликою знижкою, погодженою з видавництвами. Але, як показав наш аналіз, ціни на майже 86% асортименту книжок на сайті Книгарні Є залишались суттєво нижчими, ніж в Yakaboo. Ми неодноразово звертали на це увагу видавців. Ситуація не змінилась», — нагошують в Yakaboo.

 

Там переконані, що ціновий демпінгруйнує економіку для всіх стейкхолдерів книжкової галузі та сприяють повзучій стагнації.

 

«Бізнес-модель Yakaboo завжди будувалась на постійному вдосконалені сервісу для наших клієнтів. Для цього ми продовжували інвестувати в розробку та вдосконалення нашого сайту, фулфілменту, CRM, мобільного застосунку і не тільки. Але ігнорувати бізнес-модель Книгарні Є, враховуючи їх ринкову силу, ми не можемо. Саме тому ми ухвалили рішення не конкурувати з Книгарнею Є по ціні на книжку. Ми вийшли з відкритою комунікацією про це. Тепер наші ціни будуть дорівнювати цінам Книгарні Є: як низьким, так і високим», — розповіли в Yakaboo та додали, що відкриті до конструктивного діалогу.

 

Читомо звернулося з проханням про коментар до книгарні «Є» та очікує на відповідь.

 

Як повідомлялося, в Україні зростають ціни на матеріали для виготовлення книжок.

 

Читайте також: «Психологічно верхня» чи «убивчо низька»: моніторинг книжкових цін під час «цінових воєн»

 

Чільне зображення: Yakaboo

Скриншоти Читомо й Ольги Погинайко