збірка есеїв

За мотивами есеїв Тараса Прохаська створили музичний проєкт

13.10.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На основі текстів книжки Тараса Прохаська «Так, але» музикант Микола Доляк створив п’ять пісень, що увійдуть до музичного альбому. Про це Читомо повідомили організатори проєкту.

За словами автора пісень, учасника гурту «Очеретяний кіт» Миколи Доляка, проєкт діяв як творча лабораторія. Зокрема, створенню пісень передували воркшопи за участю Тараса Прохаська, під час яких письменник і музикант спілкувались про есеїстику, музику і про те, як перетворити есеї у попмузику. Відео воркшопів викладуть у жовтні на ютуб-каналі Миколи Доляка.

 

«У 2019 році я відкрив книжку Тараса Прохаська «Так, але» і зрозумів, що це дуже суголосні моїм відчуттям сюжети й дуже спокусливе та близьке мені споглядання. Тарас тонко відчуває прості речі та просто пише про них. А ще в Тарасових есеях є ритм, мелодика і гармонія, що спонукає почати писати музику. Загалом, для мене Прохасько є гуру української рефлексії. Якщо хочеш навчитися думати й говорити про те, що думаєш – це до Тараса», – пояснив Микола Доляк.

 

Раніше Тарас Прохасько неодноразово виступав зі своїми текстами під музику гурту «Очеретяний кіт». Зокрема, у 2016-му, на вінницькому літературному фестивалі Intermezzo Прохасько читав під музику гурту уривки зі своєї книжки «НепрОсті».

 

«Коли Микола озвучив ідею, мені одразу стало страшенно цікаво. Микола і його музика подобалась мені завжди – своє делікатністю та чутливістю. І ще Микола – музикант високої культури, мене підкуповує те, що він не просто музикант із рок-гурту, а що він багато років практикував музику в оркестрі.

 

І от він сказав: «Хочу зробити «пісні-есеї». Я їхав до нього проводити воркшопи і думав, як то воно буде. А коли доїхав, Микола мені зіграв нариси, ескізи пісень-есеїв за мотивами «Так, але» – і я страшенно захопився цим методом перетворення прозового, рефлексивного тексту в пісенний», – прокоментував участь у проєкті Тарас Прохасько.

 

На основі текстів зі збірки «Так, але», що вийшла 2019 року у видавництві Meridian Czernowitz, Микола Доляк створив п’ять пісень. Зокрема, за мотивами есеїв «Набуватися», «Бабінтон», «День святого Франциска» вийшли три однойменні композиції. Есей «Щілина любові» став основою пісні «Карпатський джаз», есей «Altius, fortius?» – основою композиції «Камінь око точить».

 

Пісні записали на студії звукозапису Crystal Sound. Наступного року на їх основі створять альбом під назвою «Але не так». Проєкт реалізовують за підтримки Українського культурного фонду.

 

Додамо, у 2020 році Тарас Прохасько став лауреатом Шевченківської премії за збірку «Так, але». Крім того, у 2019 році ця збірка есеїв здобула нагороду «Книга року за версією ВВС» у номінації «Есеїстика».

 

Читайте також: Не давати рибу, а давати вудку: Тарас Прохасько про написання есеїв