* ESC - закрити вікно пошуку
державна мова
За пів року українці надіслали понад 1000 звернень через порушення мовного закону
08.07.2024Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь упродовж 6 місяців 2024 року отримав 1062 звернень щодо порушення мовного закону. Про це повідомили на сайті омбудсмена.
У 2023 році за той же період українці надіслали 2020 звернень.
«Зменшення кількості звернень громадян щодо порушення закону про державну мову говорить про часткове покращення мовної ситуації в окремих сферах. Особливо це помітно в інтернет-просторі, обслуговуванні та медіа», — зазначив уповноважений на сайті. За його словами, на поліпшення становища вживання державної мови у регіонах впливають регіональна мовна політика, мовна свідомість громадян та доступність до інформації й послуг державною мовою.
297 звернень (29% від загальної кількості) стосувалися відсутності стартової української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайтів, 160 (15%) – порушень під час обслуговування, 72 (7%) надійшли щодо сфери надання інформації про товари й послуги. 136 звернень (13%) надіслали через мову інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами.
78 звернень (7%) українці надіслали щодо порушень мовного законодавства у сфері освіти та науки, 38 стосуються освіти дорослих. 65 звернень стосуються порушень у сфері охорони здоров’я. 44 звернення (4%) стосувалися порушень мовного закону в органах влади.
Найбільше повідомлень стосувалися порушень у Києві (365 звернень), Одеській (203), Харківській (98), Дніпропетровській (93) і Київській (42) областях.
Також 26 звернень надійшло щодо Запорізької області, 20 – Полтавської, 18 – Миколаївської, по 17 – Львівської й Чернігівської, 12 – Житомирської, 11 – Вінницької і Донецької, 9 – Кіровоградської, 8 – Сумської, 7 – Закарпатської, 6 – Хмельницької, по 4 – Тернопільської і Чернівецької, 3 – Івано-Франківської, по 2 – Черкаської й Волинської. З Луганської та Херсонської областей звернення не надходили.
Розглянувши надіслані скарги, мовний омбудсмен провів державний контроль й оштрафував порушників.
Як відомо, у 2023 році українці 8 разів звернулися щодо порушень закону про застосування державної мови у сфері книговидання та книгорозповсюдження, а щодо ВНЗ до уповноваженого надійшло 96 звернень.
За перші 3 місяці 2024 року омбудсменові надіслали 569 звернень.
Читайте також: Путівник з історії утисків української мови
Чільне фото: vseosvita.ua
Зображення: сайт мовного омбудсмена
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості