забужко

Забужко до Європарламенту: Багато життів можна було б врятувати, якби ЄС і США прокинулися 8 років тому

09.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

8 березня, у Міжнародний день боротьби за права жінок, письменниця Оксана Забужко виступила перед Європарламентом. Про це вона повідомила на своїй сторінці у фейсбуці.

 

У своїй промові Оксана Забужко наголосила, що завжди писала для жінок і в ім’я жінок, щоб відстоювати їхні права та боротися з дискримінацією, але вперше вона має відстоювати право жінок на життя. 

 

 «Я не можу не захоплюватися своїми співвітчизницями, які воюють разом із нашими чоловіками у ТрО, керують розподілом припасів у наших обложених містах і народжують у бомбосховищах під наглядом лікарів онлайн», — зазначила вона.

 

Письменниця наголосила, що жінки – найвразливіші у війні. 

 

«Вони мають займатися тими, хто потребує допомоги — дітьми та літніми людьми. І вони — той живий щит, який використовує Владімір Путін для того, щоб зламати український героїчний опір». Вона пояснила, що використання живого щита — дуже типово для Путіна. 

 

Забужко пригадала у своїй промові випадок, коли 8 років тому, після окупації Криму та початку війни в Луганській та Донецькій областях, на  Європейському форумі письменників у Берліні вона порівняла Путіна зі Сталіним та Гітлером, їй вимкнули мікрофон, а виступ потім зацензурували. 

 

«Багато життів можна було б врятувати, якби ЄС і США прокинулися вісім років тому, коли Путін вторгся в Крим. Новий Гітлер готовий продовжити там, де зупинився попередній. Я тут на те, щоби сказати вам, як письменниця, добре знайома з тим, яку силу має мова і як легко нею зловжити, що це вже війна, а не лише локальний конфлікт. Вірте Путіну, коли він заявляє про свої амбіції. Будь ласка, не бійтеся захистити небо над тими, хто бореться там, щоб звільнити Європу від цього привиду нового тоталітаризму», — наголосила письменниця.

 

Забужко запевнила, що кожна хвилина зволікання Європейського Союзу, роздумів, закривати небо чи ні, коштує «життів українців, найімовірніше, життів цивільних, життів жінок і дітей».

 

«Жінки України масово втікають від російських бомб, що рівняють їхні оселі з землею, тоді як українські чоловіки залишаються воювати, скільки треба буде, щоби звільнити Європу від примари нового тоталітаризму. Вони знають, що роблять, – і чоловіки, й жінки. Прошу вас, не бійтеся захистити над ними небо», — зауважила письменниця.

 

Зауважимо, Забужко не є ні громадянкою ЄС, ні посадовою особою, тож її виступ перед Європарламентом — виняткова подія.

 

Послухати промову повністю мовою оригіналу та з українським синхронним перекладом можна тут.

 

Як повідомлялося, Мінкульт закликав Європейський Союз розширити санкції проти Росії у культурній та інформаційній сферах. Раніше комісія Європейського Союзу повідомила, що призупиняє співпрацю з російськими організаціями у галузі досліджень, науки та інновацій на знак підтримки України.

 

Чільне фото: European Parliament