Оксана Забужко

Забужко про відмову Штайнмаєру: Вперше після 2019 року відчула до керівництва країни особисту вдячність

14.04.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Письменниця Оксана Забужко прокоментувала відмову президента України Володимира Зеленського прийняти президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра у Києві й засудила поведінку німця.  Допис поетка опублікувала у Facebook. 

«Зеленський відмовився приймати Штайнмайєра! Чорт, аж розчулилась. Перший раз від 2019 року відчула до керівництва країни особисту вдячність», — написала письменниця. 

 

12 квітня таблоїд Bild з посиланням на свої джерела повідомив, що Штайнмаєр планував приїхати до Києва разом із делегаціями з інших країн ЄС, але Зеленський не захотів з ним зустрічатися через тісні зв’язки президента Німеччини з росією.

 

Згодом Штайнмаєр особисто підтвердив, що у Києві виступили проти його приїзду. Він сказав, що був готовий відвідати українську столицю, щоб «надіслати сильний сигнал солідарності Європи з Україною», але «очевидно, маю визнати, що в Києві цього не хотіли», коментував ситуацію президент НІмеччина на одній з прес-конференцій з журналістами.  

 

«Це красиво, холера. Це навіть революційно: шанс повернути в міжнародну політику давнє поняття добропристойності. Продемонструвати на цілий світ, що, як казав польський публіцист і дипломат Владислав Бартошевський, “варто бути пристойною людиною”», написала письменниця. 

 

Забужко у дописі пригадала й про гіркий досвід комунікації з президентом Німеччини та низку неприємних ситуацій: «Так отож, Францю, так отож. Це тобі і від мене прилетіло за твій спіч про Гоголя й Шевченка на “Форумі європейських письменників” 8.05.2014».

 

Нагадала Забужко й про вимкнений мікрофон, коли письменниця «путіна з Гітлером і Сталіним через кому перелічила», і про «всі ті інтерв’ю, які того дня дала німецькій пресі, а потім жодне з них не з’явилося друком, бо ти, Францю, так і не втямив, що не можна заткати людину, яка промовляє від імені мільйонів жертв: що це сила не до порівняння більша, ніж та, якою диспонує путін…»

 

«За іронією, я тоді говорила (звертаючись до нього зі сцени), що насильство це кінець діалогу: що після того, як російські солдати увійшли в Донбас стріляти в дітей і різати животи за український прапор, всякий дальший “діалог порозуміння” з Путіним (окрім як через адвоката) втрачає сенс і стає пособництвом у злочині.  І ось тепер пособник Штайнмаєр на весь світ оголошений “поза діалогом” нерукоподатним, токсичним. “Банітою”, як казали наші предки», додала письменниця. 

 

Як відомо, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр підтримував створення газопроводу «Північний потік-2», а також раніше як міністр закордонних справ у минулому підтримував тісні контакти з міністром закордонних справ росії Сергеєм Лавровим. 

 

Нагадаємо, що 8 березня Забужко звернулася до Європарламенту й зазначила, що багато життів можна було б врятувати, якби ЄС і США прокинулися 8 років тому. 

 

Як повідомлялося, у німецькій мові багато хто неправильно транслітерує назви українських міст, зазначаючи їх на російських маневр.