букер 2024

Запрошуємо під російські бомби. Соцмережі Букера активно критикують за вибір лавреатки-2024

13.11.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

12 листопада оголосили лавреатку Букерівської премії-2024 — нею стала англійська письменниця Саманта Гарві за роман «Orbital». Однак українська, а також міжнародна аудиторія не оцінила цей вибір журі, а деяких він навіть обурив.

Після оголошення переможця, на офіційних сторінках Букерівської премії, а саме — у фейсбуці, інстаграмі та твітері, з’явилось чимало негативних коментарів. Їх залишили користувачі, яких розчарував вибір цьогорічного переможця.

 

Ось як обурились користувачі фейсбуку та твітеру:

 

 

«Вибачте, що перериваю ваше свято, пані та панове, але мушу зазначити, що подібні книжки — це втілення хворобливої наївності. Ви — щасливчики, бо живете поза межами реальності, тож маєте змогу просувати дурні наративи про мирне співіснування з терористами. Все ж таки, російська ракета вбила жінку та її трьох дітей не у Кенті або Сомерсеті, а у Кривому Розі. Тож очевидно, що ви не можете нас зрозуміти, я не буду звинувачувати вас через вашу наївність. Гарного вам дня… Або ж такого, на який ви заслуговуєте».

 

 

«Жахливий вибір. Жахливий рік для Букерівської премії».

 

 

«Вибачте, це дикість. Це навіть не книжка — у ній немає росту персонажів, нічого не відбувається. Це найгірший переможець за багато років».

 

Найбільше користувачів обурив зміст роману — команда астронавтів (італієць, американець, британка, японка та два росіянина) на Міжнародній космічній станції вчаться співіснувати разом у мирі. 

 

«Уже в першій спільній розмові американець розкаже японці про свою подорож до Хіросіми, та скаже, що американські християни розповзлися по всій землі, росіяни пообіцяють, що струсять з землі цю заразу… всі розбіжності в космосі зникають, і в ілюмінаторі — матінка-Земля», — написала літературна критикиня Ганна Улюра на своїй фейсбук-сторінці після оголошення коротких списків.

 

Така реакція користувачів інстаграму та твітеру:

 

 

«Хіба це не книжка про росіян? Беручи до уваги коментарі, вона не має не лише сюжету, а й нічого більше, що можна було б запропонувати. Ще одна міжнародна премія, яку можна викинути на смітник».

 

 

«Молодці. Ви плюнули в обличчя цілій нації, яка страждає від геноциду. І це те, чим стала ця премія? Тепер ви задоволені?»

 

 

«Книжка про героїв-росіян у 2024 році. Жах».

 

 

«Який сором відзначити цю жахливу книжку, яка закликає до миру з російськими терористами, які кожного дня вчиняють геноцид в Україні!»

 

Окрім того, в українців викликала обурення згадка срср — один з героїв переживав моральну травму після того, як він розпався.

 

«Японка буде згадувати, що в бомбардуванні Нагасакі загинула її бабця, а потім вся родина довго хворіла. І матір, яка от щойно померла, поки донька на орбіті, загинула від задавлених наслідків тієї травми. Аналогічним спогадом — глибоко травматичним — поділиться один із росіянців. Вгадали уже, що травмувало його так же, як ядерна бомба японку? Конечно, розвал Союзу», — додала Улюра.

 

Так на це відреагували у твітері:

 

«Обрати книжку, яка возвеличує росіян та срср. Ви добре стараєтесь нічого не чути».

 

«Писати про росіян у 2024 році не заслуговує на повагу, це жах».

 

 

Також Улюра відреагувала на оголошення роману-переможця на своїй фейсбук-сторінці:

 

 

Так, користувачі фейсбуку запросили лавреатку Саманту Гарві до України — «посидіти в укритті та освіжити бачення» ситуації.

 

«Запрошую вас до Києва, Кривого Рогу або до ще багатьох міст в Україні, під постійні бомбардування та обстріли цих російських “миротворців”! Мені здалось, що вони дуже вам подобаються, тож чому б і не насолодитись їх миротворчими ініціативами напряму, а не з лондонських чи манчестерських вулиць? Для авторки я особисто забезпечу гарне місце у бомбосховищі, щоб вона освіжила своє бачення ситуації».

 

«Вибір журі яскраво демонструє його пацифістську та проросійську налаштованість. Ідея всесвітнього миру та єднання у часи війни та геноциду — це прямий шлях до катастрофи».

 

 

Нагадаємо, у 2023 році премію отримав ірландський письменник Пол Лінч, у 2021 — письменник з Південноафриканської Республіки Деймон Галгут, а у 2020 лауреатом Букерівської премії став шотландсько-американський письменник Дуґлас Стюарт.

 

Читайте також: Скандали 2023: ШІ проти дизайнерів і пристрасті довкола книгарень

 

Чільне зображення: The Booker Prize