закон про мову

Завтра Конституційний суд розгляне мовний закон

02.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

3 листопада Конституційний Суд України розгляне закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Про це йдеться у Порядку денному засідань КСУ на 3-5 листопада 2020 року, який розміщений на офіційному сайті суду.

 

Засідання розпочнеться о 10:00. Розгляд відбудеться у закритому режимі.

 

Згідно з порядком денним, продовження розгляду справи відбудеться за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

 

Конституційне подання КСУ отримав ще 21 червня 2016 року. Його текст розміщений на сайті суду у рубриці «На розгляді Суду».

 

Депутати, серед яких: Вадим Новинський, Сергій Ківалов, Нестор Шуфрич, Євгеній Мураєв, Наталія Королевська, Михайло Добкін, Дмитро Добкін та інші вимагали визнати мовний закон неконституційним. На їхню думку, він дискримінує російськомовних громадян за мовною ознакою.

 

Нагадаємо, що Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Верховна Рада ухвалила 25 квітня 2019 року.

 

Закон визначає, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні залишається українська, яка має обов’язково використовуватись органами державної влади і публічних сфер на всій території держави.

 

Публічне приниження чи зневажання української мови може стати підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Передбачається покарання і за навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, а також за створення перешкод та обмежень у її застосуванні. закон зобовязує посадовців володіти державною мовою та використовувати її при виконанні службових обов’язків.

 

Державна мова має використовуватися в освітній сфері та трудових відносинах, у сфері медицини,обслуговуванні, у публічних заходах, рекламі тощо.

 

Також у тексті закону зазначається, що його дія не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

 

Нагадаємо, 2019 року одіозний депутат від «Слуги народу» Максим Бужанський хотів скасування закону про мову через Верховну Раду.