* ESC - закрити вікно пошуку
Володимир Зеленський
Зеленський своїм «плагіатом» промотує есе Уласа Самчука
03.01.2020У новорічному привітанні президента Володимира Зеленського знайшли «плагіат» на статтю Уласа Самчука 1941 року «Нарід чи чернь?». Про це зокрема повідомила філологиня Юлія Йонець.
«Була колись у програмі літератури 11-го класу стаття Уласа Самчука. «Нарід чи чернь?» Невелика така, 1941 року… Теж про богів, вулиці і читання… Про «хто я», людську гідність і національну свідомість… Не знаю, хто писав промову слузі народу, але Самчука однозначно читали. Повага. Круто з першоджерелом попрацювали. Переписали так переписали», — зазначила вона у своєму Facebook.
У своєму новорічному привітанні президент України Володимир Зеленський, зокрема, казав, що «у новому році нам треба бути єдиною країною щодня».
«Це має стати нашою національною ідеєю. Навчитися жити разом у повазі заради майбутнього своєї країни. Адже ми уявляємо його однаково – це успішна та квітуча країна, де немає війни, країна, яка повернула своїх людей і свої території. Де неважливо, як названа вулиця, бо вона освітлена та заасфальтована. Де немає різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш дівчину, в яку ти закоханий. Якщо ми бачимо майбутнє однаково, це повинно нас об’єднати», – зазначив президент.
Таку співзвучність активно коментували у соціальних мережах.
«Тут, як на мене, навіть не стільки плагіат цікавий, скільки перевертання смислу вкраденого на протилежний, — так би мовити, «Не амінь, і не Господи, помилуй»: класичні «бісівські ігри», трикстерство з сірчаним душком», — написала письменниця Оксана Забужко.
Чи справді це плагіат, чи співзвучність навпаки – сказати важко, та така антиреклама для Зеленського спрацювала як промокампанія для короткої статті Уласа Самчука, адже навіть ті, хто вже призабув про письменника з Волині змогли згадати про нього, а також прочитати досить гостре й актуальне його есе.
Буквально за 3 дні кількість запитів «зеленський самчук», «Улас Самчук», «самчук не все одно», «народ чи чернь», «улас самчук народ чи чернь», «Улас самчук олексійович», «нарід чи чернь» стрімко зросла, і всі запити зараз значаться у Google Trends «як прорив».
У масових ЗМІ й у теленовинах вийшли матеріали не лише про сюжет, а й про самого Уласа Самчука.
Ми ж нагадаємо, що Улас Самчук народився 1905 року в селі Дермань на Рівненщині. Після дезертирства з польського війська довгий час жив у Веймарській Німеччині. У цій країні Самчук навчався у Вроцлавському університеті та публікував свої перші оповідання.
Після переїзду до Чехословаччини він приєднався до Організації Українських Націоналістів (ОУН-м). У 1941 році в складі однієї з похідних груп ОУН повернувся до України.
У Рівному Самчук став редактором газети «Волинь», у якій разом із ним працювали поетеса Олена Теліга і Олександр Петлюра – брат голови Директорії УНР Симона Петлюри.
Самчук був членом уряду Української Народної Республіки.
З 1944-го до 1948 року письменник жив у Німеччині, де заснував Творчий Український Рух.
Найвідоміший твір Уласа Самчука – це трилогія «Волинь», яка принесла письменникові всесвітню славу.
Крім того, з-під пера Самчука вийшли романи «Марія» і «Гори говорять», у яких піднімалися вкрай гострі на момент написання теми: Голодомору в Україні та боротьби гуцулів з угорцями.
Загалом Самчук створив шістнадцять романів, низку повістей, оповідань і статей. Його роботи включені в українську шкільну програму.
У серпні-вересні активно звучала ініціатива повернути Уласа Самчука, а саме твій «Марія» у шкільну програму, адже саме цей твір за міністра Дмитра Табачника вирішили не вивчати, бо він може «погано впливати на учнів – передусім у плані психічному». Після Революції Гідності його так і не поновили, залишивши для позакласного читання.
А також був запроваджений хештег #Уласавшкільнупрограму
Можливо, це гарна нагода повернути Уласа Самчука в шкільну програму?
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості