Григорій Сковорода

Зеленський відвідав музей Сковороди у Переяславі, а гурт Kalush задонатив на харківський

04.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Україна відсвяткувала 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди: Президент України Володимир Зеленський відвідав музей філософа у Переяславі, гурт Kalush Orchestra передав кошти на відновлення його літературного меморіалу у Сковородинівці на Харківщині, а у Полтаві встановили мініскульптуру та інформаційну дошку.

 

Відвідини музею президентом

 

Президент України Володимир Зеленський узяв участь у культурно-мистецькому форумі «Сковорода-300», присвяченому 300-й річниці від дня народження Григорія Сковороди. Про це повідомили на сайті Офісу президента.

 

Також Зеленський поспілкувався зі студентами та викладачами Університету Григорія Сковороди. Президент подякував їм за таку саму стійкість у цей непростий час, яка була у Григорія Сковороди в його викладацькій діяльності.

 

«За що ця російсько-українська війна? За державу, за землю, за сім’ю, за життя. І за право на життя, за свободу, за право вибору. Жити, не заважаючи іншим, але й захищаючи своє життя», — зазначив він.

 

Участь у культурно-мистецькому форумі Зеленський взяв під час робочої поїздки на Київщину.

 

Окрім того, президент відвідав музей філософа у Переяславі, серед експонатів якого є старовинні музичні інструменти, найстаріший в Україні портрет філософа кінця XVIIІ століття тощо.

«Творчість Сковороди залишається актуальною й сьогодні. Перефразовуючи найвідоміші слова філософа, хоч би як окупанти намагалися нас зловити – їм нас не спіймати. Ми обов’язково вистоїмо», — написав він на своїй фейсбук-сторінці.

 

Меморіальний музей Сковороди у Переяславі був відкритий у 1972 році з нагоди святкування 250-ї річниці від дня народження видатного українського філософа.

 

Інший музей Сковороди: знищення росією та збір коштів на відновлення

 

Як відомо, у ніч проти 7 травня внаслідок ракетного удару російських військ був знищений літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у маєтку XVIII століття, у якому останні роки свого життя працював та біля якого був похований філософ, у Сковородинівці на Харківщині. Для його відновлення Міністерство культури та інформаційної політики спільно з Харківською ОДА створили спеціальний фонд.

 

Згодом у Міністерстві культури та інформаційної політики України повідомили, що гурт Kalush Orchestra передав понад 300 000 гривень у доларовому еквіваленті на відновлення цього музею.

Під час свого туру США і Канадою музиканти Kalush Orchestra продали власний контрабас, а отримані кошти перерахували на проєкт «Збережіть українську культуру», амбасадорами якого вони є.

 

«Під час наших концертів за кордоном ми намагаємося збирати кошти для України. Ось на одному з наших концертів у Вашингтоні у нас з’явилась ідея влаштувати додатково благодійний аукціон. Нам вдалося продати новенький контрабас, на такому зазвичай грає наш Сашко Кондратюк, і отримати чималу суму. Ми вирішили передати її до фонду Міністерства культури та інформаційної політики. Окрім того, це не перший такий благодійний аукціон. Ми плануємо й надалі проводити подібні аукціони, щоб зібрати якомога більше грошей для допомоги українцям», — зазначив Олег Псюк, лідер гурту Kalush Orchestra.

 

Також Міністерство культури на інформаційної політики повідомило, що до збору коштів на відновлення музею у Сковородинівці долучилась ЮНЕСКО. Організація надасть $50 000 на заходи з консервації музею. Ще 450 000 гривень на проведення науково-проєктних робіт, необхідних для відновлення будівлі, виділить з обласного бюджету Харківська ОВА. За попередніми оцінками, для повної відбудови музею необхідно близько 112 млн грн.

 

Урочистості у Полтаві

 

У Полтаві на стіні однієї з будівель Полтавського державного аграрного університету встановили меморіальну дошку з портретом та цитатою Григорія Сковороди. Про це повідомляє Суспільне. Полтава. Ініціатива була реалізована на кошти благодійників.

Також у місті біля Малої академії мистецтв відкрили мініскульптуру українського філософа. За повідомленням Полтавської обласної військової адміністрації, скульптура є макетом повноцінного бронзового пам’ятника Сковороді у натуральну величину, який планують встановити наступного року.

 

Читайте також: Філософія всеохопної свободи – діячі культури про Сковороду