Палац спорту

Жадан збирає стадіон. Як пройшов масштабний вечір поезії

27.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Історії про створення віршів, авторське читання та заклики до підтримки українського війська та культури. На сцені — лише пюпітр та мікрофон. У залі — кілька тисяч гостей. 25 травня Сергій Жадан презентував у київському Палаці спорту свою збірку «Усі вірші». Серед відвідувачів були і Читомо.

Ностальгійно і харизматично

На цей поетичний вечір план був амбітним — зібрати в одному приміщенні 8 тисяч любителів поезії. За словами організаторів, прийшли на захід близько 4 тисяч людей. Подію створили, щоб презентувати збірку Сергія Жадана «Усі вірші», що вийшла у січні 2024 року у видавництві Meridian Czernowitz. Вона присвячена 50-річчю поета, яке він відзначатиме у серпні цього року. На 1400 сторінках книжки зібрали близько 700 поетичних текстів, написаних за 30 років — від 1993 до 2023. 

За пів години до офіційного початку події під стінами Палацу спорту зібралося чимало людей.

Хтось ретельно підготувався і прийшов з книжками автора, щоб отримати автограф, а хтось заскочив в останній вагон і купив квиток буквально перед подією, як от Сашко Лисенко: 

 

«Я був на роботі, прокрастинував і раптом побачив на сайті з квитками, що сьогодні виступає Жадан. Трохи подумав і придбав квиток, бо читаю і люблю Жадана з дитинства. Книжки для автографа з собою не маю, бо рішення прийти сюди було спонтанним». 

А дехто чекав на подію кілька місяців — наприклад, вчителька хімії та засновниця премії «Золотий ліфон» Анна Арінархова:

 

«Мені квиток подарували подруги на день народження, який був ще на початку лютого. Я дуже люблю цього поета, мене надихає його творчість. І також я сьогодні тут, бо хочу підтримати задум Сергія».

Культурна менеджерка і засновниця «Stretovych Agency» Світлана Стретович також поділилася своїми думками щодо поетичного вечора:

 

«Це історична подія, на яку ми чекали десятиліттями, тому що уявити поезію у форматі Палацу спорту — це мрія кожного письменника і культурного менеджера, який вболіває за те, щоб українська література масштабувалась». 

Приблизно о 18:30, коли майже всі гості зайняли свої місця, на сцені зʼявився Сергій Жадан. Позаду поета був однотонний чорний фон, на якому зʼявлялися сюрреалістично-психоделічні ілюстрації Гриці Ерде. Гості зауважили, що вони дуже схожі на Фокстроти, до створення яких також  долучався Сергій Жадан. Поет обрав для виступу однотонну чорну сорочку, а на сцені не було нічого зайвого: лише пюпітр і мікрофон. Розпочав свій виступ митець не з привітання, а з вірша «Перекажеш іншим своїми словами». 

У день події Харків вкотре обстріляли росіяни і Сергій Жадан не міг про це мовчати. Він закликав гостей підтримувати українське військо та українську культуру. А також прочитав текст, де було покликання на зруйновану, згорілу друкарню. Жадан зізнався: 

 

«Я обирав вірші десь за місяць до виступу, тому коли кілька днів тому росіяни завдали удару по друкарні «Фактор-Друк» у Харкові, я навіть подумав прибрати цей текст. Знаєте, коли йдеться про зруйновану поліграфію — це надто пряма асоціація і сильний тригер зараз. Але я його таки залишив, бо ми не можемо забувати про те, що сталося».  

Коли Сергій Жадан читав один з найвідоміших своїх текстів «Пливи, рибо, пливи», розпочалася повітряна тривога, тому подію довелося призупинити. На щастя, вона тривала недовго і вже за кілька хвилин всі повернулися до зали.  

Тим часом українська художниця Анастасія Усенко розповіла нам, що прийшла підтримати письменника: «Я думаю, що це велика подія для України: поет збирає цілий Палац спорту. Сергій Жадан — унікальна людина, яка зробила собі імʼя літературою і змогла зробити те, що більше нікому з українських письменників не під силу. А ще — він мій друг, тому сьогодні я тут, щоб підтримати його і побачитись». 

Не хронологічно, а тематично

Попри те, що подія є ретроперспективою творчості Жадана-поета, вірші він читав не хронологічно, а тематично. Жартував, що за 30 років встиг написати багато текстів, тому їх можна укладати у тематичні збірки. І нагадав про книжку «30 віршів про любов і залізницю», яка вийшла у 2023 році і складалася з вибраних творів. 

Сергій Жадан поділив свою поезію на своєрідні групи за темами: Бог, любов, священники і капелани, війна, жінка, переселенці, вокзали і залізниці. Обирав найвідоміші тексти, які люблять і знають напамʼять читачі, тому деякі рядки з віршів зал вигукував хором.

Жадан розповідав історії створення деяких поезій та ситуацій, які згодом ставалися з написаними текстами. Наприклад, «Пливи, рибо, пливи» він писав на старенькому кнопковому телефоні, де не було нотатника, тому надсилав строфи, які дозволяли тоді надсилати смс, знайомим. А слова з вірша «Мені 42» якось використав чинний Президент і Сергій про це також згадав перед тим, як прочитати сам текст. 

Не обійшлося й без конфузу: коли поет подякував за виступ і пішов зі сцени, розпочався благодійний розіграш його найбільшої афіші. У цей час люди почали масово розходитися. Частину відвідувачів все ж зупинили обіцянкою, що Жадан повернеться і він таки вийшов на сцену ще раз. 

У фіналі виступу поет прочитав текст пісні «Натаха», яку виконує зі своїм гуртом «Жадан і собаки» та вірш «Я помру від застуди», яка входить до репертуару культового гурту «Мертвий півень». Жадан згадав своїх друзів, які поклали його тексти на музику і виконують ці пісні досі.

Масштабний поетичний вечір тривав більш як дві години, а тоді почалася велика автограф-сесія. 

 

Фото Дзвінка Пінчук.

 

Читайте також: Випадаючи з мап: Лія Достлєва про Україну в деколоніальному дискурсі