літературні премії

30 та 1: найзнаковіші нагороди Сергія Жадана

07.12.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Редакція Читомо вже давно жартує про те, що день видався невдалий, якщо не вийшло новини про нову премію Сергія Жадана. Жарти жартами, а він і справді чи не найтитулованіший український письменник. Щоб ви не заплуталися у преміях Жадана, ми уклали перелік 30 найпомітніших і найзнаковіших його нагород.

 • 1999 — премія Бу-Ба-Бу за найкращий вірш року

 • 2001 — переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Голос душі» (Балади про війну і відбудову)

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» заснований 1999 року і щорічно визначає кращі книжки, видані в Україні. Засновники Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» — Костянтин Родик та Галіна Родіна.

 

 • 2006 — премія Hubert Burda Preis für junge Lyrik (Премія Губерта Бурди для молодої східноєвропейської поезії)

Премію німецького видавця Губерта Бурди вручали щороку з 1999 по 2010 рік. Окрім Жадана, премію також отримав Остап Сливинський.

 

«Для поезії Жадана характерна постпролетарська меланхолія та панк-поезія, яка могла виникнути лише в середовищі, де анахронічні індустріальні заводи лежать на ландшафті, як динозаври, і гниють як останні свідки грандіозного радянського експерименту. Вони надихнули його на створення поезії, яка є візуально унікальною за асоціаціями, але також відображає початок століття в анархістському та безкомпромісно соціальному ключі», — зазначили журі премії.

 • 2006 — премія «Книга року BBC» («Капітал») та переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Капітал»)

Загалом аудиторія Бі-Бі-Сі Україна надіслала у 2006 році листи із назвами понад 60 книжок, з яких до довгого списку у номінації «Книга року BBC — 2006» експерти BBC Україна відібрали 45-ть видань. 

 

 • 2009 — літературна премія імені Джозефа Конрада-Коженьовського 

Літературна премія ім. Джозефа Конрада-Коженьовського заснована 2007 року і вручається Польським Інститутом у Києві «за послідовність у реалізації творчого шляху, інноваційність форми, ламання стереотипів та універсалізм послання».

 

Сергій Жадан отримав премію у розмірі 3 тисячі євро. Крім того, переможцю премії пропонували пройти стажування у Польщі в межах стипендіальної програми Міністра культури і національної спадщини Республіки Польща GAUDE POLONIA для молодих митців і перекладачів польської літератури з країн Центрально-Східної Європи. Однак письменник від стажування відмовився, оскільки одружився наступного дня після отримання премії.

 

 • 2010 — премія «Книга року BBC» («Ворошиловград») 

Окрім того, що роман переміг у конкурсі Книга року Бі-Бі-Сі за 2010 рік, 2014 року на честь десятої річниці премії BBC Україна спільно з культурною програмою ЄБРР оголосили роман Книгою десятиліття Бі-Бі-Сі.

 

«Це був найважливіший роман року, якщо дивитися з позицій ідейно-тематичних, і роман просто найкращий у тому році, якщо оцінювати крізь призму саме художніх здобутків», — зазначив літературний критик Євгеній Стасіневич.

 

 • 2012 — відзнака «Золотий письменник України» 

Відзнаку вручають українським письменникам-романістам, які видали твори українською або в перекладі українською мовою у форматі паперової книжки сукупним накладом понад 100 тис. примірників за період від початку 2000-го року до теперішнього часу.

 

Жадан став одним з перших переможцем премії, оскільки вона була заснована 2012 року.

 

 • 2012 — переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Вогнепальні й ножові») 

 • 2014 — премія Brücke Berlin («Ворошиловград»)

Кожні два роки Фонд BHF BANK присуджує літературну та перекладацьку премію «Bruecke Berlin».  Премію вручають важливому сучасному твору з літератур Центральної та Східної Європи та йогоперекладу німецькою мовою. Загальний фонд становить 20 000 євро, половина з яких припадає на автора та його/її німецькомовного перекладача.

 

 • 2014 — статуетка польського Економічного форуму у номінації «Нова культура нової Європи» 

Жадан отримав нагороду у номінації «Нова культура нової Європи», разом із 40 000 злотих премії.

 

За інформацією Polskie Radio, під час вручення нагороди, Сергій Жадан сказав: «В Україні зараз іде війна. Реальна, хоч і неофіційна — а тому брутальна, цинічна. Вірю, що Європа не буде байдуже спостерігати за цим».

 

Цікаво, що іншу статуетку у 2014 році присудили «всьому українському народу, суспільству, яке боролося і бореться за свою свободу». Її вручив Лех Валенса.

 

 • 2014 — премія Jan Michalski Prize for Literature/ Літературна премія імені Яна Міхальського («Ворошиловград») 

Літературна нагорода імені Яна Міхальського  — щорічна нагорода у Швейцарії, яка відзначає найкращих авторів світової літератури. Оригінальною особливістю Премії є її мультикультурний характер: вона нагороджує твори всіх літературних жанрів, художню чи нон-фікшн, незалежно від мови, якою вони написані.

 

Лавреат отримує премію у розмірі 50 000 швейцарських франків.

 

«Це яскравий текст, сповнений гумору, сповнений натхнення та неймовірних відступів, який із задоволенням відходить від надто обнадійливих умовностей. Справді, щоб відобразити таку складну реальність, як українська в період, що передував останнім подіям, безсумнівно, необхідно було написати трохи «божевільну» книгу, яка б описувала світ кланів і прагматичної винахідливості з усілякими трафіками та схемами, де коди замінити офіційні закони, де люди повинні триматися разом і триматися за своє життя, і де жага свободи може замінити релігію», — зазначили на сайті премії про текст Жадана.

 

 • 2014 — премія «Книга року BBC» в номінації «Найкраща книга десятиліття» («Ворошиловград») 

 • 2014 — переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Динамо Харків») 

 • 2015 — премія «Angelus» за роман «Месопотамія» 

Літературна нагорода Центральної Європи Angelus  — літературна відзнака, яку вручають щороку, починаючи із 2006-го, за найкращу прозову книжку, опубліковану польською мовою минулого року. Організатором і фундатором відзнаки є місто Вроцлав.

 

У 2015 році до лонглісту престижної польської премії потрапили одразу чотири українських книжки: «Месопотамія» Сергія Жадана, «Книга забуття» Василя Слапчука, «Роман про батьківщину» Дзвінки Матіяш та «Lubczyk na poddaszu» («Комашина тарзанка») Наталки Сняданко.

 

Читайте також: Які українські письменники й за що отримували «Angelus»

 

 • 2017 — премія «ЛітАкцент року» («Тамплієри») 

39 віршів Сергія Жадана з ілюстраціями Олександра Ройтбурда найкращим визначило журі в складі Галини Крук, Остапа Сливинського та Євгенія Стасіневича.

 

 • 2017 — премія імені Василя Стуса 

Премія імені Василя Стуса заснована 1989 році Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції і вперше вручалася у Львові. Премію вручають за внесок в українську культуру і активну громадянську позицію.

 

 • 2017 — найкраща книга 24-го Форуму видавців у номінації «Сучасна українська проза» (роман «Інтернат») 

 • 2018 — премія «ЛітАкцент року» за роман «Інтернат» 

 • 2018 — переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Антена») 

 • 2019 — нагорода Вільгельма Телля 2019 за значний внесок у зміцнення відносин між Україною та Швейцарією

Нагорода Вільгельма Телля вручається за великий внесок у розбудову України, а також у зміцнення відносин між Україною і Швейцарією.

 

«Для мене було великою честю вручити Нагороду Вільгельма Телля 2019 Сергію Жадану у визнання його надзвичайної особистості та багатьох талантів і значний внесок у зміцнення наших відносин. У Швейцарії Сергія Жадана часто називають Габрієлем Гарсією Маркесом Європи», — зазначив Посол Швейцарії Гійом Шойрер під час вручення премії.

 

Премія імені Дерека Волкотта – щорічна відзнака, якої відзначають сучасних поета чи поетку неамериканського походження за нову ліричну збірку, опубліковану англійською мовою або в англійському перекладі за останній календарний рік. Премія передбачає грошову винагороду у розмірі 1000 доларів, а також читання в Бостонському театрі Boston Playwrights’ Theatre та резиденцію тривалістю в один тиждень у колишньому будинку Дерека Волкотта на час проведення фестивалю імені Волкотта.

 

Крім Сергія Жадана, лавреаткою стала Канізія Лабрін за збірку «Дісграфк» («The Dyzgraphxst»).

 

У 2022 році фундація Франка Ширрмахера вперше вручила Премію Свободи, яка була додатковою до основної премії. Як пояснюють організатори, премію вручили «особистостям, які прагнуть просвітленої свідомості та творчої свободи особистості».

 

 • 2022 — переможець Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» в номінації «Красне письменство» («Псалом авіації»; «Вишиваний. Король України») 

 • 2022 — людина року за версією «Gazety Wyborczej» 

Газета розглядала лише українців, бо «Україна стала землею героїв».

 

«Він не виїхав, попри те, що росіяни жорстоко бомбардують місто, а зайнявся тим, для чого покликані письменники під час війни: підняття настрою людей, заспокоєння їхніх сердець, організація концертів у сховищі Харківського метро», — наголошують у виданні.

 

Літературну премію заснував ЄБРР спільно з Британською Радою у 2017 році. Премія присвячена висвітленню багатства культур у регіонах, де працює Банк: від Центральної та Східної Європи до Центральної Азії, Західних Балкан та південного та східного Середземномор’я. Загалом це 38 країн (зокрема Україна).

 

Премія присуджується найкращому твору художньої літератури, спочатку написаному мовою однієї з цих країн, згодом перекладеному англійською та виданому у британському чи європейському видавництві.

 

Англомовне видання роману «Інтернат» вийшло у видавництві Yale University Press минулого року під назвою The Orphanage.

 

Премія миру німецької книготоргівлі — щорічна премія Німецької книготоргівельної асоціації, котру присуджують з 1950 року. Призовий фонд — €25 000. Завдяки дебатам і дискусіям, викликаними нею та переможцями премії, це одна з найважливіших культурних нагород у Німеччині.

 

«Ми вшановуємо українського письменника і музиканта за його видатну мистецьку творчість і за його гуманну позицію, з якою він, ризикуючи життям, повертається до людей на війні та допомагає їм»,зазначають на сайті Німецької книготоргівельної асоціації.

 

Премія Ганни Арендт присуджується Фондом Генріха Бьолля у співпраці з містом Бремен, вона становить 10 тисяч євро. Нею нагороджують людей, які сміливим втручанням пішли на «ризик публічності».

 

«Погляди, які Сергій Жадан пропонує своїм читачам на українське суспільство, те, як він розповідає про виживання під час війни, є унікальними в новітній європейській літературі. Жадан є великим громадянином у розумінні Арендт, який дбає про суспільство, в якому живе і працює, активно допомагаючи тому, щоб громадяни не падали духом під час російсько-загарбницької війни», — заявили у журі.

 

Жадан став лавреатом нагороди Форуму діалогу та співпраці Польща – Литва імені Єжи Ґедройця.

 

Сергій Жадан зазначив, що присудження нагороди — чудова нагода подякувати всім полякам і литовцям, які від початку повномасштабного російського вторгнення підтримують Україну й допомагають українцям. 

 

«Історія робить іноді дуже химерні кроки, її маршрути іноді складно прорахувати, проте в моменти найбільш значимі, найбільш вирішальні, історія зазвичай просвічує внутрішньою логікою. Так і в ситуації з цією війною все стало на свої місця, стало очевидно, хто є справді добрим і відважним сусідом, народом, сповненим гідності та поваги до іншого, а хто є мертвотним геополітичним покручем», — зауважив він під час вручення.

 

Премією імені Серджіу ді Меллу в Польщі відзначають за вагомий внесок у боротьбу за права людини.

 

«Премія імені Серджіу ді Меллу присвячена питанням прав людини. Гадаю, для України це сьогодні питання нагальні та життєво важливі — російські окупанти позбавили тисячі наших співвітчизників елементарних прав та свобод. Власне, ця війна і ведеться нами за наші права, зокрема — за право лишатися собою», — повідомив Жадан на фейсбук-сторінці.

 

Окрім того, у 2022 році Сергія Жадана у Польщі номінували на Нобелівську премію з літератури.

 

«Жадан — один із найвидатніших поетів України, чудовий прозаїк, перекладений і нагороджений у світі, — на нашу думку, лавреат Нобелівської премії. Його голос як поета вже багато років має особливе значення для українців. Вільна Україна значною мірою говорить і думає словами Жадана, уважно їх слухає. Сьогодні поет у своєму Харкові. І він бореться», — наголошував Комітет літературознавчих наук Польської академії наук.

 

А такий вигляд має географія найзнаковіших премій Жадана:

 

Читайте також: Сергій Жадан. Любити країну цілісно, перевіряти реальність на відлуння