* ESC - закрити вікно пошуку
Чорнобиль
5 книжок від сценариста серіалу «Чорнобиль» про катастрофу на ЧАЕС
20.06.2019Плануєте зануритись у тему Чорнобиля? Крейг Мейзін, сценарист серіалу HBO «Чорнобиль», нещодавно виклав у Twitter перелік книжок, які він використовував для дослідження цієї теми. Серед них є, наприклад, книжка нобелівської лауреатки Світлани Алексієвич «Чорнобильська молитва» та «Чорнобиль: Історія трагедії» Сергія Плохія. Цей список може стати стартом для розширення ваших знань про Чорнобильську катастрофу.
«Чорнобиль: Історія трагедії», Сергій Плохій
- Chernobyl, History of a Tragedy, Allen Lane, 2018
У цій захопливій книзі автор стверджує, що славнозвісний тест турбінного двигуна був не просто випадковою помилкою, а катастрофа насправді була спричинена дефектом проєктування. Книга представляє не лише моторошну картину подій в апаратному залі, але й падіння радянської системи.
Сергій Плохій — один із дослідників історії України та провідних фахівців з історії Східної Європи, професор української історії та директор Українського наукового інституту в Гарвардському університеті у США.
У листопаді 2018-го ця книжка, видана англійською видавництвом Allen Lane, отримала премію Бейлі Гіффорда (Baillie Gifford Prize) – найпрестижнішу британську літературну відзнаку в жанрі нехудожньої літератури.
«Чорнобиль 01:23:40», Ендрю Лезербарроу
- Chernobyl 01:23:40, Andrew Leatherbarrow, 2016
Книжка, яка створена на основі ретельних досліджень – яскраве і жахливе полотно подій, що сталися в день катастрофи. Вона проливає світло на намагання людей запобігти трагедії й на те, як вони пожертвували своїм життям. Друга сюжетна лінія – історія подорожі автора в покинуте українське місто Прип’ять і Чорнобильську зону загалом.
Читайте також: Гундорова: Постчорнобильський карнавал привів до розпаду мови й дійсності
«У полум’ї: Історія героїв і жертв Чорнобиля», Пірс Пол Рід
-
Ablaze: The Story of the Heroes and Victims of Chernobyl, Random House;, 1993
Сценарист включив цю книжку у свій перелік як достовірне джерело. «У полум’ї» – чудова документальна книжка про розгортання подій, послідовний опис яких тривожить, але залишається необхідним. Цікава вона також тим, що створена на основі матеріалів, які автор зібрав у процесі спілкування з учасниками тих подій, коли у 1991-му році подорожував Україною, Білоруссю та Росією.
«Чорнобильська молитва», Свєтлана Алексієвич
- Переклад Оксани Забужко, видавництво Комора, 2018.
Художньо-документальний роман білоруської письменниці Свєтлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами «маленьких людей» про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави.
Роман створено на основі розлогих інтерв’ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами «зони», посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.
Українське видання книжки вийшло у 2018-му році у видавництві «Комора».
«Опівночі в Чорнобилі», Адам Хіггінботем
- Midnight in Chernobyl: The Untold Story of the World’s Greatest Nuclear Disaster, Simon & Schuster;, 2019
Ця книжка пропонує глибше дослідити трагедію і дізнатися, як справжню історію роками приховували за завісою таємниць і міфів. Автор намагався створити справжню багаторівневу панораму тих подій, розглянувши її у різних суспільних та авіть політично-ідеологічних вимірах.
Свого час книжка потрапила до авторитетного списку бестселерів видання New-York Times.
Читайте також: Свєтлана Алексієвич: Людське серце влаштоване складніше за телевізор
Джерела: indianexpress.com, BBC Україна, Amazon
Переклала Ольга Брагіна
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості