опитування

70% українців в повсякденні вживають українську мову

12.03.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2022 році частка громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 64% у 2021 році. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва.

Рівень вживання російської мови знизився на майже 10%. Як зазначають в опитуванні, результати опитування можуть бути пов’язані як з ефектом символічної відмови від мови ворога, так частково і неможливістю проводити дослідження громадської думки на тимчасово окупованих або прифронтових територіях Півдня та Сходу.

Російська мова лишається поширеною у повсякденному спілкуванні у Південному та Східному макрорегіонах.

 

Зберігається також і відмінність у мовній практиці жителів різних типів населених пунктів. Зокрема, як це було і раніше, у містах Півдня та Сходу України російська мова повсякденного спілкування досі є поширеною, у той час, як жителі селищ та сіл здебільшого українськомовні.

 

 

Зросла й кількість громадян, які вважають українську мову рідною. Якщо у 2021 році частка населення, котра вважала українську мову рідною, становила 77%, то за рік вона зросла до 87%. При цьому українська мовна ідентичність переважає в усіх регіонах України.

 

 

Актуальним лишається питання співвідношення між мовною ідентичністю та мовною практикою. Частина громадян України, які вважають українську рідною мовою, у побуті спілкуються російською. Зокрема така мовна модель на Півдні та Сході країни, де майже 40% українців, які вважають рідною українською мовою, вдома здебільшого спілкуються російською.

 

Як повідомлялося, 30% російськомовних українців вважають українську рідною мовою. 83% українців вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною в Україні.

 

Чільне зображення: фонд «Демократичні ініціативи»