* ESC - закрити вікно пошуку
Дизайн
17 подій для дизайнерів та ілюстраторів на X Книжковому Арсеналі
17.06.2021Офлайновому формату цьогорічного Х Книжкового Арсеналу радітимуть, крім видавців та читачів, ще й працівники креативної сфери: ілюстратори, дизайнери, художники, верстальники, фотографи та інші. Попри те, що Арсенал не є спеціалізованим дизайнерським фестивалем, у програмі щоразу є великий набір подій для тих, хто працює з візуалом. Як не загубитися у програмі й знайти саме те, що потрібно дизайнерам для розвитку та нетворкінгу? Читомо обрало 17 професійних подій для візуалів.
Почесна вступна лекція Йонаса Фьогелі, голови журі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн-2021»
- 16:30 – 17:15, Лекторій + трансляція на сайті Книжкового Арсеналу;
- Організатори: Мистецький арсенал, за підтримки Посольства Швейцарії в Україні;
- Учасники: Йонас Фьогелі.
«Книги живлять оптимізм. Факт, що ці сторінки прискорюють серцебиття, змушує мене хвилюватися щодо моїх пріоритетів у житті» — так звучить тема лекції, яка відкриє усі дизайнерські події на КА.
Йонас Фьоґелі — графічний дизайнер, співзасновник та президент Hubertus Design Group (Цюріх, Швейцарія). Працює у сферах редакторського дизайну та артрежисури. З 2013 року очолює візуальну комунікацію в Університеті мистецтв Цюріха. Є володарем золотої, срібної та бронзової медалей на Міжнародному конкурсі найкрасивіших книг світу.
Церемонія відкриття фестивалю. Нагородження переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн–2021»
- 17:30 – 18:45, Кафе Європа + трансляція на сайті Книжкового Арсеналу;
- Організатори: Мистецький арсенал;
- Журі: Оксана Баршинова, Ян Венцель (Німеччина), Гліб Капоріков, Ніка Кудінова, Варвара Перекрест, Кирило Ткачов, Йонас Фьоґелі (Швейцарія).
Конкурс «Найкращий книжковий дизайн» було започатковано у 2016 році Міжнародним фестивалем «Книжковий Арсенал» в співпраці з Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку та фонду «Buchkunst». У 2021 році на шостий конкурс було подано 227 заявок у 6 номінаціях: книги для читання, візуальна книга, дитяча книга, утилітарна та експеримент.
Дискусія «Георгій Нарбут і творення українського бренду»
- 19:30 – 20:15, Артсцена;
- Організатори: РОДОВІД.
У рамках програми «Інтерфейси оптимізму» відбудеться дискусія про дослідження у дизайні, спроби формування національного стилю, розвитку традиції і створення сучасних проєктів на основі мистецької спадщини.
Експертні коментування «Українські книжки з найкращим книжковим дизайном–2021: чи змінилися фаворити?»
- 10:30 – 11:15, Кафе Європа + трансляція на сайті Книжкового Арсеналу;
- Організатори: Мистецький арсенал;
- Учасники: Ян Венцель, Гліб Капоріков, Ніка Кудінова. Варвара Перекрест, Кирило Ткачов, Йонас Фьогелі.
Журі конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» покаже залаштунки вибору тих чи інших книжок. А також подискутує як змінюється український книжковий дизайн і чи змінюються у ньому ключові гравці.
Читаємо по літерах. Ненаукова лекція про типографічний стиль і політику від Отара Каралашвілі (Грузія)
- 12:00 – 12:45, Артсцена;
- Організатори: Мистецький арсенал;
- Учасники: Отар Каралашвілі.
Міждисциплінарна лекція в програмі з книжкового дизайну «Інтерфейси оптимізму». Отар Каралашвілі, засновник Book Art Center Tbilisi та куратор фестивалю Tbilisi Book Days, розкаже не лише про типографський стиль у дитячих та дорослих книжках, а й про стан видавничого ринку у Грузії й про те, як незалежним видавцям та ілюстраторам знаходити своє місце на полицях, де домінує масова мейнстримна література.
Лекція «Картинки, що рухаються — між анімацією та ілюстрацією»
- 15:00 – 15:45, Кінозал;
- Організатори: Посольство Швейцарії в Україні;
- Учасники: Амелі Коше.
У рамках ілюстраторських майстерень відбудеться лекція від швейцарської аніматорки Амелі Коше про взаємодію оживлення ілюстрацій.
Презентація «Сучасні шрифтові проєкти на основі історичних почерків»
- 16:30 – 17:15, Артсцена;
- Учасники: Дмитро Растворцев, Катерина Яцушек, Вікторія Лопухіна, Кирило Ткачов.
Перетворення почерків відомих історичних осіб на шрифти — один зі способів не лише створити нову рукописну гарнітуру, а й зберегти національну пам’ять. Презентацію проєкту організовує школа «Арт і Я», яка з 2011 року школа займається розвитком культури каліграфії та шрифтового дизайну в Україні.
Щороку на Книжковому Арсеналі за їхньої ініціативи відбувається виставка шрифтів та каліграфії. Цього року виставка #шрифтологія проходитиме на першому поверсі упродовж усіх днів фестивалю.
Презентація книжки Яна Венцеля, Spector Books (Німеччина) «Розкриття 1990 року». Вступ до воркшопу
- 19:30 – 20:15, Артсцена;
- Організатори: Мистецький арсенал, за підтримки City of Leipzig;
- Учасники: Ян Венцель.
Ця подія стане вступом до воркшопу «Переосмислення спадщини авангарду: метод «типофото» Ласло Могой-Надя для візуальних досліджень та сучасного дизайну», який продовжиться у наступні дні Книжкового Арсеналу:
- у п’ятницю, 13:00 – 14:45;
- у суботу, 12:00 – 13:45.
Ця подія фокусуватиметься на важливості етапу дослідження у книжковому дизайні, його зв’язку з пошуком візуальних та матеріальних рішень, та монтажного підходу до історичного матеріалу. Венцель поділиться власним дизайн-методом на конкретному прикладі зі своєї роботи — книги «Викриття 1990 року». Це об’ємне видання, що здобуло різноманітні відзнаки у сфері дизайну, являє собою 600-сторінковий монтаж текстів та фотографій, які показують 1990 рік як один із важливих центрів історії 20 століття. Дизайн був натхненний графічним принципом, який художник Баугауза Ласло Могой-Надь розробив у 1925 році під назвою «Типофото»: сторінка книги розбита на менші ділянки системою ліній, так що текст і графічний матеріал мають кожен свій, автономний простори. Цей принцип, який дає змогу зіставити різні точки зору та матеріали, перетворює сторінку книги на «машину асоціацій», що забезпечує новий, відкритий доступ до історії.
Майстер-клас задуманий як семінар-практикум, під час якого учасники випробують принцип «типофото» для дизайну й опанування історичного матеріалу. Очікується, що учасники семінару працюватимуть над візією новітньої історії України, переламним періодом з середини 1980-х до кінця 1990-х.
Записатися можна до 17 червня. Кількість учасників – до 20 осіб. Учасники будуть повідомлені про результат відбору до 21 червня.
Публічна дискусія «Ілюстратор VS видавець. Як втримати успішну комунікацію протягом всього проєкту»
- 15:00 – 15:45, Артсцена;
- Організатори: Projector;
- Учасники: Марія Кінович, Ірина Вале, Варвара Перекрест.
Комунікація із замовником — складна тема для будь-якого фрілансера. Проте особливо складним це може бути у довгострокових книжкових проєктах, де порушення комунікації зазнаватиме втрат для обох сторін. Дискусія, що відбудеться у рамках Ілюстраторських майстерень, спробує відповісти на запитання як побудувати спілкування у зручний і здоровий спосіб, що влаштовуватиме і замовника і виконавця.
Майстер-клас Петра Банкова (Чехія) «Книжкова обкладинка як плакат і візуальне хоку»
- 16:30 – 17:15, Артсцена;
- Організатори: За підтримки Чеського центру в Україні;
- Учасники: Петер Банков.
Петро Банков — відомий російський дизайнер, що проживає у Празі, Чехія. З 1996 року є засновником та головним редактором журналу kAk. Засновник студії «ДизайнДепо». Відомий своїм довготривалим проєктом плакатних серій — він щодня створює плакат, який є своєрідною дизайн-медитацією і пошуком власного голосу. На своєму майстер-класі Петро розповість про книжкову обкладинку як про завершений самостійний твір, а не лише «упаковку» до книжки.
А наступного дня, 26-го червня (12-18:00), за участі Банкова відбудеться майстер-клас біля Артсцени, поблизу ярмарку.
Як зробити книжку з тисячею обкладинок: інноваційний підхід до традиційного медіума
- 18:00 – 18:45, Артсцена;
- Організатори: Numo Team;
- Учасники: Саша Биченко, Олексій Сальников, Аліна Бєлова.
Лекція Numo Team про створення книжки «Нарбут. Студії. Спогади. Листи» для видавництва «Родовід», яка стала першою в Україні книжкою з тисячею унікальних колекційних обкладинок.
На лекції дизайнери розкажуть, як поєднуються традиційна книга та новітні технології в постдіджитальні часи. Як книжкові та графічні дизайнери, ілюстратори та видавці можуть скористатися з генеративного дизайну, цифрової ілюстрації, креативного кодингу та обчислювальних технологій. А також про інструменти, які дозволять розширити власний візуальний арсенал.
Numo Team — команда фахівців з візуальної комунікації заснована Олексієм Сальниковим та Сашою Биченком. Окрім комерційних проєктів для бізнесу та культури Олексій та Саша працюють як художня група, досліджуючи межі дизайну та мистецтва, послуговуючись міждисциплінарними методами, спекулятивним та критичним дизайном.
Феномен шкіл в історії фотографії: дискусія та зустріч із авторкою Надією Бернар-Ковальчук у межах презентації книжки «Харківська школа фотографії: гра проти апарату»
- 19:30 – 20:15, Артсцена;
- Організатори: Музей Харківської школи фотографії;
- Учасники: Надія Бернар-Ковальчук, Андрій Бояров, Олександр Ляпін.
Дискусія відбудеться у рамках програми з книжкового дизайну «Інтерфейси оптимізму». Про візуальні та змістові особливості монографії «Харківська школа фотографії».
Читайте також: Гра проти апарату: як працювали над книгою про Харківську школу фотографії
Презентація першого в Україні друкованого журналу про дизайн — Telegraf
- 13:30 – 14:15, Артсцена;
- Організатори: Telegraf.Design;
- Учасники: Олександр Трегуб, Гліб Капоріков, Анна Карнаух.
Telegraf.Design існує з 2016 року як онлайн-медіа. Ідея засновників — Олександра Трегуба, засновник школи дизайну Projector, та Максима Ширка, творця студії the23.design — була у тому аби об’єднати середовище українських дизайнерів поза межами зустрічей у школі. Тепер медіа виходить на інший рівень — друкованого видання. Яким буде дизайн першого номеру журналу про дизайн?
Як створити артбук про Київ та почуття: розмова з Сергієм Майдуковим
- 15:00 – 15:45, Артсцена + трансляція на сайті Книжкового Арсеналу;
- Організатори: IST Publishing;
- Учасники: Сергій Майдуков, Катерина Носко, Андрій Божок.
Сергій Майдуков — ілюстратор The New Yorker розповість про свій перший артбук, присвячену Києву, яка вийшла у видавництві IST Publishing.
Сергій про книжку: «Головним чином, це книжка про любов до міста та людей. Тут більше ніж 50 картинок улюблених київських локацій, які я малюю вже три роки. Я відчув, що вони складаються в серію, і це було приводом зібрати їх в одну книжку. Перші роботи більш казкові, народницькі, я малював їх краєм пензля. Останні виконані олівцем, і ближче до моєї естетики — один інструмент, один ластик і більше подряпин».
Читайте також: Сергій Майдуков про шлях до ілюстрації, поради для початківців і свій новий артбук про Київ
Дискусія «Як малювати дитячий і підлітковий нонфікшн». Ілюстраторські майстерні
- 10:30 – 11:15, Артсцена;
- Організатори: Видавничо-освітній проєкт «Портал»;
- Учасники: Олег Грищенко, Маша Фоя, Ілля Угнівенко, Олена Старанчук.
Чим відрізняється ілюстрування художнього тексту від ілюстрування нон-фікшну? Розкажуть ілюстратори, які працюють із видавництвом «Портал». «Портал» — це видавничо-освітній проєкт, який допомагає дітям і підліткам розуміти історію та культуру України у світовому контексті.
Лекція «Шрифтова обкладинка. Українські художники книги ХХ — початку ХХІ століть»
- 13:30 – 14:15, Артсцена;
- Організатори: Школа каліграфії «Арт і Я»;
- Учасники: Вікторія Лопухіна, Віталіна Лопухіна.
Ще одна корисна лекція від школи «Арт і Я» про дизайнерів, які сформували шрифтове обличчя книжкового дизайну у сучасній Україні.
Дискусія «Стереотипи в українському дизайні та звідки вони з’явилися»
- 18:00 – 18:45, Артсцена;
- Організатори: Projector;
- Учасники: Олександра Корчевська-Цехош, Олександр Трегуб, Дмитро Буланов.
Наприкінці Книжкового Арсеналу за ініціативи дизайнерської та комунікаційної школи Projector відбудеться дискусія про стереотипи: чи є вони в українському дизайні, як їх розрізнити, звідки вони з’являються та як уберегтися від використання штампів у власних проєктах.
Більшість подій із наведеного списку відбуватимуться у межах програми з книжкового дизайну «Інтерфейси оптимізму» від кураторки Ольги Жук.
Ольга так описує спрямування програми: «Спеціально в рамках фокус-теми Книжкового Арсеналу – «Оптиміста Скептики» ми поміркуємо, з одного боку, про те, чи має дизайн бути «оптимістичним», що таке взагалі «оптимістичний дизайн», яким чином дизайнери закохують у книгу, конструюють «позитивний» досвід для читачів, та про необхідну міру скептицизму. З іншого – про те, як дизайнерам не розгубити залишки власного оптимізму в процесі роботи, про прекарність, авторство у дизайні книги, етику взаємовідносин видавництва і дизайнера, та міжнародні професійні стандарти в цій сфері.»
Окрім того, впродовж усього Книжкового Арсеналу на 2-му поверсі (зона F5) працюватиме Ярмарок ілюстраторів. Там буде близько 30 маленьких стендів з ілюстраторським мерчем: плакатами, стікерами, сумками та одягом. Проте найважливіше те, що за прилавком найчастіше знаходяться самі ілюстратори. Для арт-директорів це і є найкраща нагода для того, аби познайомитися, обмінятися контактами та знайти фрілансерів для майбутніх книжкових проєктів.
Читайте також: 12 подій для професіоналів на X Книжковому Арсеналі
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості