* ESC - закрити вікно пошуку
IPA
Міжнародна асоціація видавців оголосила претендентів на нагороду за свободу книговидання
17.10.2021Міжнародна асоціація видавців (IPA) оголосила короткий список на нагороду IPA Prix Voltaire 2021 року. Про це йдеться на сайті Асоціації.
До короткого списку премії увійшли:
Видавництво «Дар Аль Джейдід» (Ліван)
Засноване в Бейруті, столиці Лівану, у 2000 році братом і сестрою Локманом Слімом та Рашею Аль Амір. Видавництво публікувало відомі твори, незалежно від ідеологічних конфліктів чи суперечностей. У лютому 2021 року співзасновника видавництва Локмана Сліма вбили після неодноразових погроз та залякування через його спроби підтримати свободу слова та відкритий діалог у Лівані.
Незалежні білоруські видавці (Білорусь)
Кілька незалежних білоруських видавництв подали із проханням про через можливі ризики, з якими вони працюють. Йдеться про репресії у формі візитів поліції, вилучення техніки, книжок, розслідування податкових органів, застосування високих штрафів за фінансові порушення та блокування банківських рахунків. Їх, як правило, застосовують після публікації книжок із критикою уряду.
Видавництво Mikado (Туреччина)
Його заснували у 2006 році. Видавців за «непристойну» публікацію «Звідки беруться діти?» загрожує кримінальна відповідальність. За це їх можуть ув’язнити на строк від 6 до 12 років. У 2020 році видавництво отримало нагороду Асоціації турецьких видавців за свободу думки та висловлення поглядів.
Книжковий магазин Саміра Мансура (Палестина)
Книгарня Саміра Мансура працювала у Газі понад 20 років. У травні цього року її знищив ракетний обстріл по сектору Газа. У книгарні продавали книжки різними мовами, на найрізноманітніші теми. ЇЇ вважали «способом зняти облогу Гази за допомогою літератури».
Рауль Фігероа Сарті (Гватемала)
Свого часу політична діяльність змусила Рауля Фігероа Сарті емігрувати у Коста-Ріку, хоча в 1993 році він повернувся до Гватемали і заснував видавництво «F&G Editores», яке опублікувало понад 180 видань. Як видавець, Фігероа Сарті допомагав незалежним видавцям у Центральній Америці та призвів до заснування Незалежної центральноамериканської групи (GEICA), що стала центром поширення латиноамериканської літератури на міжнародному ринку. У 2009 році Фігероа Сарті постав перед судом, що мав на меті паралізувати його роботу. Видавцю присудили один рік ув’язнення, яке згодом відклали.
«Видавці, яких ми внесли у цей перелік, заслуговують на нашу міжнародну підтримку і нагадують нам, чому свобода публікації така цінна. Ці п’ять надзвичайно сильних кандидатів ризикують своєю свободою та життям, щоб сприяти свободі публікації, і ми вітаємо їх», − наголосила голова Комітету IPA з питань свободи публікацій Крістенн Ейнарссон.
Церемонія оголошення переможця відбудеться під час 35-ої виставки Feria Internacional del Libro de Guadalajara у Мексиці наприкінці листопада.
Номінанти Prix Voltaire − це видавничі колективи, організації чи окремі особи, які відстоюють свободу книговидання. Номінанти демонструють стійку відданість цінностям, публікували твори всупереч погрозам, залякуванню, репресіям чи утискам з різних сторін.
Раніше лауреатами нагороди стали: в’єтнамське видавництво «Ліберал» (2020), єгипетський видавець Халед Лотфі (2019), шведський видавець з Гонконгу Гуй Мінхай (2018), турецький видавець Турхан Гюнай та видавництво Evrensel (2017), саудівський блогер Raif Badawi (2016) та білоруський видавець Ігар Логвінау (2014).
Ви також можете ознайомитись із номінантами нагороди 2019 року.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості