Comic Con Ukraine

Більше, гучніше — як пройшов Comic Con Ukraine 2019

05.11.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

30 000 відвідувачів, 1500 косплеєрів і 82 стенди — наприкінці вересня на Арт-заводі «Платформа» відбувся фестиваль сучасної поп-культури — Comic Con Ukraine 2019. Ретро ігрові автомати, пет-зона, віртуальна реальність на повне тіло, історичні танці та двометровий Веном із вторсировини — сьогодні ми розповідаємо про найцікавіше з того, що там побачили.

Зіркові, заокеанські гості

Доктор Еммтет Браун із «Назад у майбутнє», Мачете з «Дітей шпигунів» і творець легендарної відеогри Doom, ― упродовж двох днів відвідувачі CCU мали можливість поспілкуватися з улюбленими героями, на фільмах та іграх яких виросли. Виявляється, до акторської кар’єри Денні Трехо був консультантом для тих, хто не може відмовитися від наркотиків, і досі консультує. На зустрічі фани запитували, якою була найкоротша і найцікавіша його роль (озвучував пірата з мультику «Губка Боб Квадратні Штани»), а ще попросили Трехо сказати «Слава Україні!».

Крістофера Ллойда публіка запитувала про улюблену страву дядечка Фестера (а це смажені миші) і які фільми дуже йому запам’яталися з дитинства (вперше з мамою пішов у кінотеатр на «Віднесених вітром»). На запитання, якби зараз існувала машина часу, куди б Ллойд хотів потрапити, актор відповів, що вирушив би у майбутнє, бо хоче побачити, як сучасна молодь вирішить ті глобальні проблеми, які вже сьогодні стукають у наші двері.

Щодня по 6 годин і щовихідних по 12 годин Джон Ромеро грає у World of Warcraft ― це його улюблена гра з 2004 року. На питання, чи є у Ромеро філософія ґеймдевелопменту, розробник культових ігор зазначив, що потрібно постійно робити ігри й вдосконалюватися, робити добре промо і подаватися на конкурси, і, звісно, не треба забувати про команду, бо кожен гравець у ній вкрай важливий. Коли, гуляючи територією, Ромеро підійшов до Музичної сцени, а український саундтрековий симфонічний оркестр LUMOS Orchestra заграв тему з Doom, ― він був просто в захваті.

«Відбір гостей — це довгий і непростий процес… Команда формує списки, які потім фільтруються, і з тих акторів, що лишились, ще раз відбирають тих, які, на думку всієї команди, є найочікуванішими, — розповідає Артем Прядка, співзасновник і виконавчий директор Comic Con Ukraine. Так, багато хто відмовляється від наших пропозицій, але це не привід здаватися. У нас була домовленість з однією зіркою кіновсевіту Marvel, але за два місяці до івенту нас попередили, що в ці дати будуть зйомки, тому цього року не вийде».

 

Ціла низка імейлів і десяток-два телефонних розмов — і, здавалося б, нездійсненна дитяча (а, може, й доросла) мрія багатьох шанувальників фільмів та ігор в Україні стає дійсністю. «Звісно, організаторам потрібно подбати також і про готель, транспорт, безпеку зірки. І навіть про шоколад! Дуже радію, що нам все вдалося і гості були всім задоволені. Від’їжджаючи, містер Ллойд і містер Трехо питали, чи їх запросять і наступного року…», — сміється Артем Прядка.

Коміксів багато не буває

Іноземні гості побували й у Зоні коміксів. Цьогоріч видавництво «Леополь» вирішило долучити українського читача до неперевершеної культури франко-бельгійського графічного роману і видало комікс відомого французького художника Брюно Дюамеля «Батько Горіо». «Економічно вигідно швидко видати в графічному форматі роман, який мав успіх, тому видавці за це охоче беруться. Це набагато дешевше, ніж екранізація твору, яка передбачає багато затрат. А щоб видати графічний роман, треба тільки заплатити гонорар сценаристу, який адаптує текст для художника, який малює, ― і справа зроблена», ― зазначив Дюамель. Він вважає, що створення графічного роману за літературним текстом ― не спрощення, адже адаптуючи, сценаристи намагаються зберегти якомога більше авторського тексту, а ілюстратор також має провести певні дослідження, щоб знати, які пейзажі малювати, у які костюми одягати персонажів, щоб це відповідало твору.

На CCU також завітав Паоло Панталена — італійський художник, який працює з видавництвами Marvel та DC Comics. Шанувальники коміксів точно бачили, а, можливо, мають у колекції обкладинки, які створив цей вправний художник. Уперше на фестивалі був презентований і андеграундний комікс «Ярміл» чеського автора Марека Рубеца, який розповідає про життя у чеському містечку Щецин, де є величезний завод і немає книжкових крамниць, а жителі сповідують культ споживацтва. Видавництво Centrala, на стенді якого можна було знайти комікс чеською, привезло й чимало інших тайтлів: Matador, Erik The Red і комікс про Чорнобиль.

Цьогоріч родзинкою від видавництва Ukrainian Assembly Comix було залучення двох іноземних авторів до створення українських коміксів: лімітованого видання «Світ Хаосу» від грецького художника Костаса Пантоуласа та графічного роману «Захисник вогню», українського сценариста з іранським корінням Імана Тадайона і художниці Тані Приймич. На стенді видавництва було ще чимало свіжовиданого, а шанувальники вже готові передзамовляти анонсвані новинки. Презентували на фестивалі й комікс «Моторошні пригоди Сабріни» від видавництва Other Comix, співзасновниками якого є Богдан Кордоба і Ростислав Дунець. А разом із видавництвом BAIKY, UA Comix розповіли про спільний проєкт комікс-квестів для дітей.

Фани видавництва The Will production вже мали змогу роздивитися прототип першої настільної гри «ВОЛЯ: Штурмовий загін», дізналися, що вперше в Україні головного персонажа футуристичного коміксу «КІБЕР-КРАЙ» зіграє реальна людина і що йде робота над новими коміксами: темним слов’янським фентезі «Вогневир» (Flameström) і космічною сагою «Правдива Історія». І Northern Lights на фестиваль привезли багато свіженьких випусків, зокрема, культову історію «Назад у майбутнє» з ексклюзивною суперобкладинкою і місцем для автографа Крістофера Ллойда. «Всесвіт Марвел проти Карателя», «Мисливці на привидів», «Хижак», «Карнаж», дитяча серія «Їжачок Сонік» та «Ґодзілла» — на анонси видавництво теж не скупилося.

 

Читайте також: Комікс – це мистецтво. Хтось сумнівається?

 

Видавництво Vovkulaka мало не лише круту фотозону, а й свіженькі примірники «ШЛЯХ А-16» і «Залізна Голова». А в співпраці з Nebeskey вийшов дитячий комікс Сергія Чудакорова «Кімка-мандрівник». Видавництво також порадувало анонсами: у листопаді ― «Клаус», взимку — «Орда» Ігоря Баранька, а навесні — продовження Геллбоя. І щось зовсім небачене в наших краях, — розпочалася робота над ігровою енциклопедією «Всесвіт Cyberpunk 2077», що має вийти одночасно з американським виданням у квітні 2020 року.

 

Оскільки комікс-індустрія в Україні стрімко розвивається, знаний автор коміксу «Серед Овець» Олександр Корєшков разом із продюсером Максимом Курінним вирішили заснувати студію Spring Comics і, завдяки видавництву ArtHuss, на фестивалі презентували комікси «Захар Беркут: Легенда» і «Колодроїд». Також на замовлення Міністерства інформаційної політики, для популяризації історії, студія підготувала соціальний комікс «Протистояння. Червоний терор», що вийшов у видавництві «Самміт-Книга», і який розповсюджували на фестивалі безкоштовно (хіба за фото коміксу з тегом #UkraineNow у якійсь із соцмереж).

Видавництву Mal’Opus теж було чим здивувати вибагливого читача: кольоровим виданням про Скотта Пілігрима, «Громадянською Війною» з обкладинкою із покриттям soft-touch, чи коміксом «Голуб Геннадій» зі схемою складання голуба у техніці оріґамі. Новинки видавництва були більш ніж гучними: Marvel 1602, «Балтимор» і «Таємне Вторгнення». А ще ― перший ігровий арт-бук по Death Stranding, ― відеогрі від культового Хідео Коджіма та художника Йоджі Шінкава.

На стенді видавництва Fireclaw Ukraine можна було знайти чи не найбільше новинок, старт продажів яких почався якраз на фестивалі: «Робін Гуд» і «Втеча», що вийшли у співпраці італійських авторів й українських художників Наталі Ререкіної та Родіона Щербініна, «Химерне Минуле» та дитяча серія «Супергеройських пригод» від Marvel. А серед найбільш щедрої кількості новинок: «Фафгрд та Сірий Мишолов», «Дракула», «Чужий», «Конан», «Капітан Америка», «Візій» й інші. Для молодшої аудиторії ― «Міньйони» та «Мишача варта». І кавабанга так кавабанга ― комікс про черепашок ніндзя!

Зі свіженького — видавництво «Видавництво» привезло комікс Тома Ґолда й агітувало пекти з Кафкою, Irbis Comics манило маленьких читачів яскравою обкладинкою пізнавального коміксу «Зубси», а ArtBooks презентувало комікс «Болівар» про зворушливу дружбу маленької дівчинки й динозавра. На їхньому стенді також можна було знайти книжки для дітей про світ Minecraft і почути про анонс коміксів «Зоряний замок» і «Марсі та загадка Сфінкса». Видавництво Molfar Comics на фестивалі спокушало дорослих читачів багатьма новинками, а серед анонсів ― Doctor Strange & Doctor Doom, Spider-Man Love Mary Jane, Chronicles of Hate, «Округ Ґерроу» та «Фантастична четвірка». Також видавці натякали на продовження серії про «Гарфілда» і нові тайтли ― серії Peanuts і My Little Pony.

 

Неочіукваним анонсом від Molfar Comics стала ліцензія на видання японської манґи Юкіто Аяцуджі Another, як і презентована новинка видавництва «Наша ідея», ― манґа Каната Конамі «Чі. Життя однієї киці». Представник видавництва Грегорі Перон розповів, що в Європі найбільші ринки манґи — це Франція, Німеччина та Італія, а на українському дуже давно хазяйнують російські видавництва. Але в Україні довго чекають на манґу, тим більше, що підростає молоде покоління, яке можна «підсадити» на ці чудові японські комікси. І хоч починають вони з жанру «кодомо» (манґа для дітей), та планують підійматися вище: «шьонен» (хлопці 8—18 років), «шьоджьо» (дівчата 8—18 років) і так далі.

«Я задумав малювати комікс «Троє проти Зла» десь у 2016 році. Це був якийсь такий дивний український хайп на потраплянців, адже тоді вийшов мультфільм «Микита Кожум’яка» і фільм «Сторожова застава», герої яких потрапляють у паралельний світ. Тож ми, в принципі, були в темі, — розповідає Ярослав.Основна наша ідея — побудувати світ, заснований на українській міфології, якихось урбаністичних легендах або старих українських казках». Не може не радувати новина, що цьогоріч на BookForum у Львові комікс «Троє проти Зла» сценариста Ярослава Світа і художника Тараса Ярмуся став лавреатом у номінації «Комікси та графічні романи». На фестивалі вони презентували вже другий випуск своєї мальованої історії, а третім збираються його завершити. Хоча наступного року може з’явитися і дещо новеньке.

Не дивлячись на існування багатьох українських комікс-видавництв, є гравці, які доносять свою творчість до широкого загалу за допомогою самвидаву. Наприклад, Євген Верлен презентував на CCU свій ретро-футуристичний, нуарний комікс GhostWar, а художниця Марія Ланцута хоче залучити до читання коміксів дітей від 6 років, тож привезла на фестиваль перший випуск нової серії «Група Фаетон: Фортунці». Молода команда ArtasStudio вперше анонсувала серію коміксів «Хрущовка» у жанрі постапокаліпсису. Також було презентовано декілька інді-комікс-проєктів: «Очі Демона», «Даліт», Arcane Flames та інші. А автори мальованої історії «ШЛЯХ А-16» долучилися до створення коміксу під назвою «Правдива історія Майдану». Презентували на CCU й інклюзивний комікс «Друзі 2.0», ― соціальний проєкт, створений за підтримки УКФ у межах програми «Інклюзивне мистецтво», присвячений проблематиці інклюзії в Україні.

«Усі, кому є щось нове показати й розказати у сфері коміксів, — велкам на наше комікс-свято! Пріорітет надається тим, хто створить найцікавіший контент для гостей фестивалю, — розповідає Дмитро Данилюк, співзасновник Сomic Con Ukraine і координатор зони коміксів. — А на Алею художників ми відбираємо за різними критеріями: рівень майстерності, популярність, цікавий стиль, активність художника. Також певну кількість місць надавали молодим художникам-початківцям». Наразі в Україні відбувається справжній коміксовий бум: за підрахунками організаторів, на фестивалі стартував продаж 33 нових коміксів, як українських, так і перекладених за ліцензією, а анонсовано було аж 44 тайтли. «Всі ці цифри говорять про стрімкий розвиток комікс-сфери в нашій країні. Сподіваємося, цей ринок буде продовжувати рости», — щиро радіє Дмитро Данилюк.

Багато відвідувачів зібралося на лекцію від Ubisoft, а також послухати поради художника і викладача школи комп’ютерної графіки ArtCraft Ігоря Лободи про те, як створювати нове за допомогою програм та інших підручних засобів для відтворення зображень. Однак лекція Сергія Крикуна про «Химерні пригоди ДжоДжо» зібрала чи не найбільше слухачів та косплеєрів. Так, створюючи свою манґу, яка почала виходити ще з 1987 року, японський ілюстратор Хірохіко Аракі не гребує запозичувати всесвітньо відомі образи, закодовуючи їх та ще багато чого у своїх роботах. Тож ORA ORA ORA, бігом починайте дивитися Джоджо, і бажано з двох найперших OVA-серіалів 1993―2000-х років.

Тим часом на інших цікавих локаціях…

Польську команду Yavin настільки вразила атмосфера минулорічного фестивалю, що талановиті конструктори вирішили вдруге відвідати Україну з виставкою музею Star Wars і навіть прихопили з собою нові експонати. Бойові дроїди, зорельоти та імперські винищувачі, справжнісінький магістр Йода і, звісно, «Тисячолітній сокіл» — дивитися й дивуватися. Тим більше, що режисери та актори культової саги залишили на експонатах свої автографи. А скільки світлин і селфі запостили відвідувачі з просто фантастичною моделлю хрестокрила T-65 X-Wing у натуральну величину, яку розробила комада Project X1 із Німеччини.

Поціновувачі робіт Стівена Кінга мали нагоду сфотографуватися в атмосферній фотозоні, присвяченій виходу фільму «Доктор Сон». Усім хотілося посидіти за кермом жовтого розтрощеного таксі під пильним поглядом Галка, тільки Людина-павук уподобав собі місце на його даху. Фани легендарної трилогії S.T.A.L.K.E.R. знову могли поринути в моторошну атмосферу радіоактивної Зони на стенді за мотивами гри. А любителів кіберпанку точно можна було знайти біля стенда поліцейського відділку Night City Police Department зі всесвіту Cyberpunk 2077.

На Музичній сцені куратор освітніх проєктів із «Україна БЕЗ сміття» Ольга Чернявська провела лекцію про сортування та перероблювання вторсировини. Адже сортування — це не тільки про те, як навчити людей цінувати ресурси та сприяти їх перероблюванню, а і як впровадити культуру сортування і цивілізованого ставлення до відходів у своїх родинах. А від полудня й до пізньої ночі, а публіку запалювали Bad Pit, Violet Raymoor, BlazerJacket, LUMOS Orchestra та багато інших гуртів. Хто танцював — той точно не мерзнув!

1500 відвідувачів фестивалю ― косплеєри та k-pop колективи, що боролися не лише за фінансову винагороду, а й за квиток на престижний конкурс у Японії. Тож Україну на World Cosplay Summit будуть представляти Hibari Rin і Misaki Sai, які косплеєли чародія Фая Д. Флоурайта («Хроніка крил») і людиноподібного робота-персокома Чі («Чобіти») з аніме й манґ групи CLAMP.

Якщо ви думали, що CCU ― це лише про комікси та косплей, то дуже помилялися, бо це ще й про турнір корпоративних команд League Legion серед аматорів від Lenovo Ukraine. За головний кубок української бізнес-ліги боролося 11 команд, що були сформовані з представників компаній любителів гри Counter-Strike: Global Offensive. Також у Counter-Strike «рубалися» найдоросліші кіберспортсмени України та Швеції. П’ятірка найкращих українських геймерів у категорії 55+ Ageless Shooters зіграла проти зірок шведського кіберспорту Silver Snipers із рахунком 16:1 і здобула перемогу.

Закривався фестиваль видовищним світлодіодним шоу від театру вогню і світла Ortus. А по всьому, стомлені косплеєри й відвідувачі з повними торбами, плутаючись у довжелезному срібному конфеті, сунули до виходу з Арт-заводу «Платформа» зі сподіваннями прийти й потусити вже на Comic Con Ukraine 2020.

 

Читайте також: Що презентували й показували на Київському фестивалі коміксів

 

Фото: Ната Коваль