Creative Ukraine

Британська дослідниця на Креативній Україні: Ваші видавці мають чим вразити іноземних партнерів

23.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У межах IV щорічного міжнародного форуму «Креативна Україна» відбувся секторальний модуль «Книжкова екосистема у часи змін: дослідження і рішення». Подію, що проходила 20 листопада 2020 року в онлайновому, режимі організував Український інститут книги.

 

Першим заходом в межах сектора стала лекція директора Європейської мережі книжкових ярмарків Aldus та керівника відділу міжнародних зв’язків та досліджень і розробки Італійської асоціації видавців (l’Associazione Italiana Editori – AIE) П’єро Аттанасіо – «Прийняття рішень на основі даних у часи швидких змін. Кейс італійського книговидання». Подія відбулася за підтримки House of Europe.

 

 

Професор представив дані італійського книжкового ринку до та під час пандемії і на прикладі пояснив, наскільки важливо оперувати якісними ринковими даними, особливо – у кризові періоди.

 

Протягом березня 2020 року, на тлі пандемії, італійські книгарі втратили майже 70% продажів. Уже на початку травня Асоціація видавців надала урядовим структурам найсвіжіші дані, які свідчили про втрату книжкового ринку на понад 20%. Завдяки миттєвим цільовим заходам уряду, які були спрямовані на підтримку незалежних книжкових крамниць, Італії вдалося за вісім тижнів – з липня по вересень – вийти на позитивні показники.

 

«Одна з причин, чому нам вдалося вийти в плюс – тому, що ми змогли запровадити ці заходи, і при цьому не витратити багато грошей. Тобто, ми витратили менше, ніж могли, якби роздавали гроші кому завгодно. Тому що цільова допомога завжди допомагає найбільше. І нам вдалося дуже швидко відновити економічний стан книжкової галузі», – пояснює представник l’Associazione Italiana Editori.

 

Також П’єро Аттанасіо розповів про типи книжкових даних і те, як їх застосовувати для покращення показників книжкової галузі.

 

 

Крім цього відбулася презентація результатів повного дослідження видавничого сектору України, яке провела цього року британська дослідниця Емма Шеркліф, за підтримки Британської Ради у співпраці з Українським інститутом книги.

 

Пріоритетом дослідження, що проводилося з лютого по липень 2020 року, були чотири напрямки: просування української літератури за кордоном, навчання та навички, розвиток лідерства і розвиток читацької аудиторії. Результатом стала розробка трирічної стратегії взаємодії з книжковим сектором, яка містить перелік рекомендацій, що допоможуть українським видавцям налагодити міжнародні комерційні зв’язки і досягти розвитку на міжнародній арені.

 

Серед сильних сторін українського видавничого сектора британська дослідниця відзначає, у першу чергу, чудові можливості високоякісного друку, високий рівень ілюстрацій та дитячої книги, приклади інновацій, книжкові ярмарки та публічні заходи, які набувають міжнародного значення, роботу державних культурних інституцій: Українського інституту книги, Українського культурного фонду та Українського Інституту.

 

«Україна може багато запропонувати міжнародним видавничим партнерам. Мене вразила надзвичайно висока якість більшої частини всієї видавничої продукції, яку я бачила у книгарнях. Найвідоміші самобутні українські автори, досить мало з яких перекладаються англійською, відкривають захопливі можливості для іноземних видавців, які перебувають у пошуку перекладної художньої літератури – жанру, який користується все більшим міжнародним інтересом.

 

Дитячі книги та графічні романи з високоякісними ілюстраціями та дизайном також є привабливим експортним товаром. Завдання полягає у підвищенні популярності цих творів за кордоном», – коментує Емма.

 

Водночас, за її словами, найбільшими викликами для галузі в Україні є брак книгарень та інших мереж книгорозповсюдження, піратство та порушення авторських прав, нестача читачів та покупців книжок, нестача даних щодо ринку та ін.

 

 

Також у межах модуля пройшли тренінги для управлінців та представників державних інституцій, менеджерів видавництв та менеджерів культури під керівництвом фасилітаторів.

 

Ними стали: кураторка програм із професійного розвитку Книжкового Арсеналу, співзасновниця та головна редакторка «Читомо», журналістка Оксана Хмельовська, координаторка напрямку стратегування, дослідження та освіти в КУ «Інститут стратегії культури Мар’яна Куземська та директор з розвитку фонду ІЗОЛЯЦІЯ та креативної спільноти IZONE Михайло Глубокий.

 

«Італія змогла вибратися з так званої коронакризи за півроку. У цьому їй допомогли читачі, державна підтримка і –дослідження. А, точніше, 150-річна традиція збору та обробки даних. Я рада, що цьогоріч нам вдалося провести всеукраїнські дослідження читання, на дані яких тепер можна буде опиратися, зокрема, і при розробці державних програм підтримки галузі.

 

Також дякую Еммі Шеркліф та Британській Раді, яка провела дослідження у партнерстві з УІК. Тепер ми знаємо, що можемо сподіватися на фахову експертизу британських експертів галузі і надалі», – наголосила кураторка модуля книговидання, керівниця аналітичного відділу Українського інституту книги та співзасновниця «Читомо» Ірина Батуревич.

 

 

Форум «Креативна Україна» відбувся 19-20 листопада 2020 року. Захід організувало Міністерство культури та інформаційної політики України за підтримки уряду Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, програм USAID «Конкурентоспроможна економіка України» і «Трансформація комунікацій» та програми ЄС «Дім Європи».

 

Подія мала на меті створення простору для діалогу між державними службовцями, міжнародними експертами та креативним бізнесом щодо адаптації до реалій, спричинених пандемією.

 

Читайте також: Віртуальний книжковий стенд: як тимчасовий майданчик стає постійною платформою