* ESC - закрити вікно пошуку
PEN America
Російський/а журналіст/ка вийшли зі складу PEN America, бо їх зняли з літфесту через українців
17.05.2023Російський/а журналіст/ка Маша Гессен вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участі російських письменників на фестивалі The World Voices Festival.
Підставою для скасування події стала відмова українських письменників Артема Чеха, Ірини Цілик й Артема Чапая брати участь в фестивалі, де присутні росіяни. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила письменниця і режисерка Ірина Цілик.
За її словами, організатори фестивалю не повідомляли українців про участь російських письменників заздалегідь.
«На етапі запрошення було чітко проговорено, що ми не можемо брати участь у фестивалі, якщо будуть також запрошені росіяни. Чому — пояснювати не бачу сенсу, але, окрім усього іншого, двоє з трьох наших українських учасників — військовослужбовці (Артем Чех, Артем Чапай), і це додатковий фактор неможливості поєднання непоєднуваного. Організатори з усім погодилися й пообіцяли, що сюрпризів не буде», — зазначила Цілик.
Спершу організатори The World Voices Festival запропонували Чехові, Цілик і Чапаєві винести подію з ними поза фестиваль. Українські письменники відмовилися. Згодом їм повідомили, що російські учасники відмовилися проводити свою дискусію.
«Ми нікого не кенселили й не шантажували. Ми просто попередили фестиваль, що не можемо собі дозволити піти проти своїх принципів, особливо зважаючи на те, що все було проговорено з самого початку», — наголосила Цілик.
Зрештою подія Ukrainian writers at war відбулася, як і було заплановано, а керівництво фестивалю перепросило в українців за ситуацію, яка склалася.
Організатори The World Voices Festival — Американський PEN-клуб. Наразі на сайті фестивалю є анонс події за участі українських письменників, а на сайті PEN America — посилання на анонс скасованої дискусії за участі російських і китайського авторів.
Письменник/письменниця російського походження Маша Гессен (ідентифікує себе як небінарну особу та використовує гендерно-нейтральні займенники) були модератором/модераторкою цієї дискусії. Після її скасування Гессен вийшли з правління PEN America, де обіймали посаду віцепрезидента/ки ради директорів.
Своє ставлення до ситуації Гессен описує у статті Гала Бекермана “Masha Gessen Resigns in Protest From PEN America Board. What happens when free-speech absolutists flinch” для The Atlantic. Зокрема у статті ідеться:
Для Гессен було абсолютно ясно, що українці «шантажували» PEN. І хоча Гессен співпереживали позиції українців, запропонований «ребрендинг» заходу здавався абсурдним. «Я відчували, ніби мене просять сказати цим людям, що оскільки вони росіяни, вони не можуть сидіти за великим столом; їм доводиться сидіти за столиком збоку. Це було неприємно», — сказали мені Гессен.
Також автор зазначає, що Гессен прокоментували ситуацію так: «Я могли зрозуміти українців, які діють таким чином. Адже Україна була захоплена, сотні тисяч їхніх співгромадян по-звірячому вбиті — бажання бути жорстоким до росіян цілком зрозуміле».
У PEN America заявили: «PEN America шкодує про ситуацію, яка виникла внаслідок помилки. Ми були й залишаємося глибоко відданими тому, щоб незалежні голоси як українських, так і російських письменників продовжували слухати в контексті цього конфлікту. Ми засмучені тим, що Маша Гессен вирішили вийти з виконавчої ради PEN America. Дякуємо Гессен за підтримку, відданість і дружбу протягом останніх 9 років».
Ірина Цілик повідомила, що планує написати колонку, яка висвітлила б ситуацію з точки зору українських письменників-учасників The World Voices Festival. Колонка має вийти в одному з провідних американських видань, що висвітлювали позицію Гессен.
Артем Чапай повідомив, що The Atlantic змінило його позицію на протилежну в одному місці статті й чомусь не виправляє після трьох прохань. Артем Чех наразі публічно ситуацію не коментував.
Виконавча директорка Українського PEN Тетяна Терен зазначила: «На першій зустрічі з керівництвом фестивалю я нагадала про позицію нашої організації й позицію наших авторів: що ми не беремо участі у спільних подіях з росіянами до завершення війни, і попросила ознайомитися з переліком учасників фестивалю цього року. Ми ознайомилися зі списком, наша позиція була погоджена… за кілька днів до нашої події, ми з’ясували, що у програмі на останньому етапі з’явилася ще одна подія, про яку ми не були поінформовані, — дискусія “жертв тиранії” за участі двох російських і одного китайського журналістів та за модерації Маші Ґессен».
Нагадаємо, українські поетки Анна Грувер й Олена Гусейнова відмовилися брати участь в естонському фестивалі Prima Vista через участь росіянки Лінор Горалік. Згодом організатори фестивалю скасували подію за участі Горалік.
Чільна світлина: PEN America
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості