антисемітизм

Через антисемітизм Роальда Дала прибуток від екранізації його книжок піде на благодійність

11.01.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Netflix пожертвує частину прибутку від екранізації творів Роальда Дала, який мав антисемітські погляди, у благодійний фонд, що бореться з расизмом і ненавистю. Про це повідомляє the Roald Dahl Story Company.

 

Відомо, що за права на екранізацію усіх творів письменника Netflix сплатив 370 мільйонів фунтів стерлінгів (близько 502 мільйонів доларів). Ці кошти переважно отримає родина Роальда Дала — його вдова Фелісіті, донька та внук, проте частина (наразі достеменно невідомо, яка) піде на створення благодійного фонду для підтримки партнерів у сферах охорони здоров’я дітей, боротьби з ненавистю та расизмом.

 

Підставою такого рішення може бути оприлюднена у 2020 році офіційна заява від родини письменника та Roald Dahl Story Company із вибаченнями за антисемітські коментарі Роальда Дала, які спричинили «тривалий і зрозумілий біль». «Ці упереджені зауваження незрозумілі для нас і різко контрастують з людиною, яку ми знали, і з цінностями, що лежать в основі оповідань Роальда Дала і позитивно впливають на молодь протягом поколінь. Сподіваємося, що Роальд Дал, який робив це якнайкраще, в найгіршому разі допоможе нам нагадати про важливість слів і їхній вплив, що триває», — ідеться в повідомленні.

 

«Вибачитися за слова улюблених бабусь і дідусів — непроста справа, але це ще важче, коли слова такі образливі для всього суспільства», — пізніше розповіла для The New York Times Roald Dahl Story Company. «Ці коментарі не справджуються у його творах — творах із наміром сприймати всіх рівноцінно — і є абсолютно неприйнятними. Нам справді шкода».

 

Відомо, що через неприйнятні висловлювання щодо єврейського населення у 2016, у рік століття письменника, Королівський монетний двір Британії не висунув Роальда Дала на карбування пам’ятної монети, зазначивши, що той «не є автором з найкращою репутацією». У 1983 в інтерв’ю для журналу New Statesman Дал заявив, що «навіть такий огидний тип, як Гітлер, мав підстави переслідувати [євреїв]». У своїй художній літературі Роальд Дал також іноді розповсюджував стереотипи про євреїв. Його біограф Джеремі Треглоун зазначає, що у першому романі для дорослих «Колись ніколи» (1948) «рясні одкровення про нацистський антисемітизм і Голокост не завадили йому висміювати «маленького лихваря з Гаунсдіча на ім’я Мітбейн, який, коли почалося голосіння, кинувся б униз до великого сейфа, в якому зберігав гроші, відкрив його і заліз всередину на найнижчу полицю, де б лежав, наче їжак під час зимівлі, допоки все б не стихло». Існує також оповідання «Мадам Розетта», в якому головна героїня описана як «брудна стара сирійська єврейка».

 

Нагадаємо, французького письменника не включили у фінал Гонкурівської премії через антисемітизм. Також в Індії вилучили з продажу книжку про «дивовижного лідера» Гітлера.