відкритий лист

Діячі культури закликали Зеленського зупинити тиск на мистецькі інституції

03.04.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Представники української культури спрямували на адресу президента України Володимира Зеленського відкритого листа щодо захисту культурних інституцій. Про це повідомляється на сайті Українського ПЕН.

 

«Нові культурні інституції є успішними провідниками державної культурної політики в питаннях розбудови української ідентичності європейського зразка. Завдяки їхнім зусиллям нас, як націю, сприймають і розуміють у світі. Тому ми впевнені: те, що зараз відбувається з цими інституціями, вимагає негайної реакції очільників держави та солідарного захисту і контролю з боку всіх, кому не байдужа Україна, включно з міжнародною спільнотою», – йдеться у зверненні.

 

Підписанти листа «обурені перетворенням конкурсів на заміщення посад керівників на імітацію прямих, чесних і відкритих виборів, де мав би перемогти найдостойніший, а «перемагає» попередньо узгоджений. Ми знаємо, що може трапитися далі, а це – нехтування європейськими цінностями, саботаж реформ, замикання України в «пострадянському» просторі».

 

Насамперед йдеться про конкурси на посади керівників Держкіно, Українського культурного фонду та про тиск на Центр Довженка, який відбувався минулого року. У листі підкреслюється, що цього року відбудуться ще кілька конкурсів на посади директорів ключових культурних інституцій.

 

«Ми стаємо в обороні цих культурних інституцій та цінностей нової України і вимагаємо негайно припинити тиск і нападки, повернути фінансову підтримку їхньої діяльності, а також забезпечити прозорі та чесні конкурси на посади нових керівників. Такі інституції, побудовані за кілька років з нуля, слід захищати і берегти. Ми не дозволимо, щоб у середовищі культурної спільноти поширювалися апатія чи розчарування, зростав відтік культурних та інтелектуальних сил за межі України. Ми готові публічно відстоювати європейські цінності, як-от право на відкритість, демократичність, професійність і прозорість, які сповідуємо разом із новими пост-Майданними культурними інституціями», – резюмується у листі.

 

Лист підписали Мирослав Маринович, Олег Сенцов, Андрій Курков, Ірина Подоляк, Олександр Ройтбурд, Зураб Аласанія, Олена Стяжкіна, Оксана Забужко, Віталій Портніков, Сергій Жадан та інші українські письменники, художники, журналісти та менеджери, а також організації – Рух ЧЕСНО, Українська гільдія режисерів, Центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», Творче об’єднання «Вавилон 13», Всеукраїнська громадська організація «Спілка археологів України» та ін.

 

ПІДПИСАТИ ЛИСТ МОЖНА ТУТ.

 

Нагадаємо, жоден із кандидатів на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду за результатами співбесіди не набрав більше половини всіх голосів членів Наглядової ради. Було оголошено новий конкурс. До призначення виконавчого директора Фонду його обов’язки виконуватиме заступниця директора з питань організаційного розвитку УКФ Ірина Осадча.

 

Члени Українського ПЕН опублікували заяву, у якій закликали владні інституції гарантувати чесність і прозорість виборів президента УКФ, а також підтримали публічні дебати кандидатів.

 

Нагадаємо, жоден із кандидатів на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду за результатами співбесіди не набрав більше половини всіх голосів членів Наглядової ради.