Журналістика

Для українських журналістів розробили рекомендації про те, як коректно висвітлювати війну

31.03.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Комісія з журналістської етики розробила рекомендації щодо словника воєнного часу, за допомогою якого варто висвітлювати події російсько-української війни. Про це ідеться на сайті комісії.

 

«Якісна професійна журналістика прагне насамперед до точного інформування авдиторії та відкидає кліше деструктивної російської пропаганди. В умовах війни ключового значення набуває вибір лексики та правильне використання термінів. Виходячи з цього, Комісія з журналістської етики підготувала рекомендації з використання «словника війни», — повідомляють у комісії.

 

Зокрема орган саморегуляції журналістів наголосив, що війна  рф проти України триває з 2014 року, а 24 лютого 2022 року розпочався її новий етап — широкомасштабне вторгнення, тож якщо в журналістському матеріалі не згадуються часові рамки, можна використовувати терміни «війна», «збройна агресія». Якщо в тексті важливо зазначити, що йдеться про події після 24 лютого 2022 року, — краще застосовувати термін «широкомасштабне вторгнення».

 

Також варто розмежовувати терміни «військовий» та «воєнний»: перший стосується війська як силової структури, другий — війни. При цьому злочини та злочинці можуть бути як військовими, так і воєнними. У першому випадку ідеться про свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, у другому — злочини проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями.

 

Військовий злочин може скоїти дезертир з української армії, а воєнний — окупант, що обстрілює мирні міста.

 

Щодо непідконтрольних уряду українських територій, то тимчасово окуповані — це АР Крим, Донецька та Луганські області, а тимчасово захоплені — ті населені пункти, які тимчасово контролюють російські війська, які зайшли на територію України з початком повномасштабного вторгнення.

 

Коли мова іде про злочини проти людства, то це ті протиправні дії, що несуть загрозу не конкретній людині, а людській спільноті, довкіллю, порушують правила людського співжиття. Злочини проти людяності — ті, що завдають шкоди людині, її здоров’ю, добробуту, честі.

 

Злочини проти людства є одночасно злочинами проти людяності, але не всі злочини проти людяності є одночасно злочинами проти всього людства.

 

Повний перелік рекомендацій комісії щодо вживання термінології, пов’язаної з війною, можна переглянути за посиланням.

 

Нагадаємо, українські та іноземні журналісти звернулися до державних органів і відомств із заявою щодо випадків необґрунтованих звинувачень журналістів у «коригуванні вогню» ворога. 

 

Раніше Верховна рада ухвалила законопроєкт №7189 про запровадження кримінальної відповідальності за публікацію інформації про переміщення ЗСУ.

 

Чільне фото: АрміяInform