Григорій Сковорода

До 300-річчя Сковороди відкриється виставка і програма заходів

17.11.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

З нагоди 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди відкриють національний мистецький проєкт «Світ Сковороди». Про це Читомо повідомили у Держмистецтв.

На виставці представлять рукописи, автографи, першодруки, графіку та малюнки філософа. Також можна буде побачити вцілілу статую зі зруйнованого російськими обстрілами національного музею в селі Сковородинівка.

 

Концепція експозиції передбачає, що глядачі використовуватимуть ліхтарики та свічки, тож блекаут виставці не страшний, запевняють організатори. Також планують інтерактивні об’єкти, майстер-класи зі створення байок-коміксів, живі виступи і барокову музику. Мистецький проєкт покликаний розкрити багатосвіття Сковороди та заохотити якомога більше людей до глибшого пізнання ідей однієї з ключових фігур українського пантеону класиків.

 

«”Світ Сковороди” — це про ідею свободи в її різних вимірах, тому на 9 днів “Український Дім” наповниться світом та світлом Григорія Сковороди, що вже 300 років перемагає темряву. Цього року дата ювілею видатного українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року», — зазначають у Держмистецв.

 

 

Виставку можна буде відвідати 3 грудня за запрошеннями, а з 4 до 11 грудня вхід безкоштовний і відкритий для всіх.

 

Проєкт організовуватимуть Міністерство культури та інформаційної політики, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти разом із комунікаційною агенцією Postmen та Національним центром «Український Дім».

 

«В ідеї персональної свободи, яку сповідував український філософ, — світоглядний код українців. І в нинішній війні основна складова — битва за українську ідентичність, у яку від початку повномасштабного вторгнення цілиться ворог. Агресори знищили музей Сковороди у Сковородинівці, зруйнували приміщення Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, пошкодили пам’ятник Сковороді біля корпусу цього університету. Але, як висловився Сергій Жадан, “вони полюють за Сковородою, але спіймати не можуть”. Попри війну в Україні ми на належному рівні відзначаємо 300-річчя від дня народження мислителя і письменника», — розповів Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.

 

 

 

Айдентику національного мистецького проєкту та концепцію експозиції «Світ Сковороди» розробила комунікаційна агенція Postmen у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем. Айдентика стала основою виставки, а також буде інтегрована у лімітовані серії продуктів від українських брендів.

 

«Унікальна експозиція створена у непростий час. “Світ Сковороди” — це перша виставка, якій не страшний блекаут. Концепція експозиції передбачає використання ліхтариків та свічок, які підсилять загальний задум мистецького проєкту: світло ідей Сковороди прорізатиме темряву не лише метафорично, але й буквально», — розповів Ярослав Ведмідь, керівник та засновник комунікаційної агенції Postmen.

 

Над кураторською концепцією подій та наповненням експозиційного простору в «Українському Домі» працює літературознавець і літературний критик Євгеній Стасіневич: «Сковороду традиційно сильно спрощують, мовляв, ходив, думав, радів. Філософ-життєлюб. Але Сковорода значно складніший, а від того — цікавіший. Різносторонній, “різносвітній”: він мав не одну іпостась, відмінні маски, несхожі життєві стратегії. І про це слід говорити, бо про це страшенно цікаво думати».

 

Нагадаємо, попри війну 300-ліття Сковороди відзначать екскурсіями, виставками й семінарами. З нагоди 300-річчі UA: КУЛЬТУРА оголосило мистецький конкурс на створення фільму про українського філософа.

 

 Зображення: Держмистецтв

 

Чільна ілюстрація: mus.art.co.ua