права людини

Етвуд і ще понад 100 митців закликали втрутитися у справу зниклого поета з Руанди

09.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Понад 100 письменників, поетів та художників з усього світу підписали відкритого листа президенту Руанди із закликом втрутитися у справу зниклого поета. Заяву оприлюднили на офіційному сайті PEN International.

Руандський поет Інокентій Бахаті зник 7 лютого 2021 року. Він був викладачем академії Green Hills в Кігалі, регулярно виступав на поетичних заходах в Руанді та викладав свою поезію на YouTube та Facebook. 

За даними правозахисної організації PEN International, Бахаті востаннє бачили в готелі в районі Ньянза в південній провінції Руанди, куди, як повідомляється, він пішов зустрітися з кимось, з ким розмовляв телефоном раніше. Коли Бахаті не зміг повернутися до Кігалі, люди, близькі до нього, безрезультатно намагалися зв’язатися з ним за допомогою мобільного телефону, але з моменту зникнення він лишається вимкненим. 

Попри те, що повідомлення про зникнення Бахаті  надійшло в Бюро розслідувань Руанди 9 лютого 2021 року, жодної інформації звідтоді не оприлюднювали.

«Ми звертаємо вашу увагу на це питання з проханням вжити термінових заходів, оскільки через рік Бахаті усе ще серед зниклих безвісти, а його ситуація невідома. Ми із занепокоєнням відзначаємо, що влада Руанди не розголошує будь-який прогрес або результати розслідування його справи», — ідеться в листі. Митці, що підписали його, стверджують, що мають підстави пов’язувати зникнення Інокентія Бахаті зі змістом його поезій про проблеми біженців, бідності та релігії.

Відомо, що Інокентій Бахаті вже щезав раніше. 2017 року підставою кількаденного зникнення став критичний коментар на Facebook. І хоча Бахаті  не звинуватили в жодному злочині, його ув’язнили без розгляду справи на три місяці, а звільнили лише після рішення суду.

Також у березні 2021 року державний секретар Руанди Едуард Бампорікі виступив із заявою про використання поезії, в якій наголосив на тому, що «…той, кому нема чого втрачати, може перетнути лінію, а той, у кого немає охорони, зійде з правильного шляху. Коли поезія втрачає свій шлях, вона може вводити суспільство в оману. Саме з цієї причини я прошу вас забути труднощі, яких руандська поетична спільнота зазнала останнім часом, натомість спільно радити та докоряти тим, хто збивається з правильного шляху…». Культурні діячі припускають, що ця заява пов’язана зі зникненням Бахаті, а хтось із правління країни може знати про його місцеперебування чи долю.

Письменники та поети закликали президента Руанди втрутитися в просування розслідування, зазначивши, що «поезія не є злочином. Світ чекає на те, щоб знову почути голос Інокентія Бахаті».

Нагадаємо, триває спільний медіапроєкт Читомо та Українського ПЕН «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople) про авторів-політв’язнів з України та світу. Серед країн, проблеми із несвободою слова в яких висвітлювали в межах проєкту, Зімбабве, Еритрея, Туреччина, Мексика, М’янма та інші.

Читайте також: Як реагує Міжнародний ПЕН на порушення свободи слова та куди звертатися загроженим митцям

 

Джерело: The Guardian

 

Чільне фото: Andrea Grieder/PEN International