звернення

ЄС має активніше засуджувати злочини комунізму й нацизму – заява східноєвропейських політиків

03.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Очільники Естонії, Литви, Латвії, Польщі й Румунії просять ЄС приділити більше уваги засудженню злочинів усіх тоталітарних режимів XX століття та вшануванню пам’яті їх жертв. Про це ідеться у спільному-листі зверненні європейських політиків.

«Жорстока неспровокована та невиправдана агресивна війна росії проти України сигналізує про зростання авторитаризму, який нехтує та навіть прагне знищити міжнародний правопорядок. Це тривожне нагадування про не дуже далеке минуле, зокрема про злочини, вчинені двома жорстокими тоталітарними режимами XX століття в Європі — нацизмом і комунізмом», — зауважують у листі.

 

Очільники Естонії, Литви, Латвії, Польщі й Румунії переконані, що коріння ідеології нинішнього кремлівського режиму — відображення попередників нещодавньої росії: СРСР та російської імперії. 

 

«Росія ніколи не засуджувала совєтські злочини, а її нинішнє керівництво відкрито терпить і навіть з ентузіазмом підтримує совєтську спадщину. Необхідно посилити зусилля на рівні ЄС для боротьби зі спробами росії переписати історію та використовувати наративи тоталітарних режимів у контексті війни проти України, використовуючи правові, політичні інструменти та інструменти підвищення обізнаності», — наголосили лідери  держав. Вони додали, що демократичний світ рішуче засудив нацистський режим і притягнув до відповідальності його лідерів і злочинців, однак пам’ять і знання про радянські злочини не знайшли належного місця у свідомості європейців.

 

«Сьогодні, як ніколи, потрібне чітке та далекоглядне керівництво для просування наративів європейської пам’яті в усьому ЄС, які зрештою мають стати частиною національних освітніх програм усіх держав-членів», — вважають підписанти листа. Вони переконані, що такий крок наразі дуже важливий у світлі російської дезінформації.

.

Серед пропозицій — створення загальноєвропейського меморіалу жертв тоталітаризму в Брюсселі. Це, за словами голів держав, допомогло б вшанувати жертв тоталітарних режимів та зупинити злочини в Україні.

 

Підписанти листа:

 

  • Кая Каллас, прем’єр-міністерка Естонської республіки;
  • Кріш’яніс Каріньш, прем’єр-міністр Латвійської республіки;
  • Ґітанас Науседа, президент Литовської республіки;
  • Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр республіки Польща;
  • Клаус Йоганніс, президент Румунії.

 

Нагадаємо, понад 150 інтелектуалів ЄС закликали Німеччину рішуче сприяти Україні у боротьбі з агресією росії.

 

Читайте також: Алексієвич: Ми даремно думали, що перемогли комунізм

 

Джерело: Історична правда

 

Чільна ілюстрація: Threadless