Chytomo Spotlights

Незламні бібліотеки і синергія перемоги: як святкують День бібліотек в умовах війни

30.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

30 вересня в Україні традиційно відзначають День бібліотек. Щороку бібліотекарі вигадують нові формати святкувань. 2019 року Українська бібліотечна асоціація разом з Українським інститутом книги організували флешмоб «Бібліотеки повні людей», а у 2020-му святкували відкриттям нових бібліохабів. Читомо поцікавилося, як цей день бібліотеки відзначають сьогодні.

Нагородження найліпших бібліотек за версією Української бібліотечної асоціації

На честь свята Українська бібліотечна асоціація оголосила переможців конкурсів та нагороджені відзнаками книгозбірні.

 

Звання «Бібліотека року 2023» отримала Рівненська обласна бібліотека за комплекс проєктів «Промоція читання».

 

2 місце у конкурсі відповідно до номінацій отримали:

 

  • Номінація «Великі бібліотеки» — Публічна бібліотека імені Лесі Українки, м. Київ за проєкт «Бібліотерапія»
  • Номінація «Середні бібліотеки» — Луганська ОУН_Б за проєкт «Мандрівна бібліотека»
  • Номінація «Малі бібліотеки» — Бібліотека-філія с. Уличне Трускавецької ЦБС Львівської обл. за проєкт «Створення бібліотечно-музейного дозвіллєвого центру в бібліотеці с. Уличне».

 

Лавреатами Всеукраїнського конкурсу на здобуття звання «Бібліотека року 2023» оголошено всі інші бібліотеки, які подавали свої проєкти на конкурс, оскільки кожен з них заслуговує на відзнаку.

 

Smart Простір на Козельщині

У Всеукраїнський день бібліотек поетка і режисерка Ірина Цілик відвідала Smart Простір, створений на основі бібліотеки, у селищі Козельщина на Полтавщині.

 

«Велика сучасна бібліотека, лекційна зала з проєктором, різні простори для творчості, компʼютерний клас, дитяча кімната (де є не лише книжки та іграшки, а й плейстейшн), затишна кухня з кавомашиною, стильний розумний ремонт. На стінах експонується зараз виставка робіт місцевого 16-річного фотографа Арсенія Щепаченка. Загалом, у цьому просторі є все для роботи, творчості, літературних зустрічей і кінопоказів, йоги, різних майстерок», — розповіла Цілик.

 

Флешмоби

До Всеукраїнського дня бібліотек Національна бібліотека для дітей запустила флешмоб #Зкнигоюзможемовсе.

 

А Українська бібліотечна асоціація вирішила запустити флешмоб #бібліотека_синергія_перемоги.

Незламні бібліотеки

PEN Ukraine до свята вирішив нагадати про свій проєкт «Незламні бібліотеки», котрий розпочав у червні 2022 року.

 

«Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну повністю зруйновано або частково пошкоджено щонайменше 500 бібліотек. На окупованих територіях росіяни систематично вилучають і знищують книжки українською мовою та написані українськими авторами. За підтримки іноземних партнерів, українських видавництв та небайдужих українців ПЕН збирає і передає нові книжки українською й англійською мовами для бібліотек на звільнених та прифронтових територіях. Сьогодні і в будь-який інший день ви можете долучитися до нашої ініціативи та підтримати українські бібліотеки», — наголошують в організації.

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара

Бібліотека, що дуже постраждала від російських обстрілів та грабунків під час окупації міста, не змогла відсвяткувати цей день у традиційному форматі, але долучилася до вітань колег.

 

«До цього дня ми завжди готувалися надзвичайно ретельно. Знали, що до нас обов’язково завітають гості, що день буде наповнений радощами та приємними зустрічами. І все це ще обов’язково буде — після нашої Перемоги. Ми обов’язково обіймемо друзів, нарешті офлайн зустрінемося з новими онлайн-знайомими, побачимо тих, за ким так сумуємо. І нехай цьогорічний Всеукраїнський день бібліотек немає звичного настрою та розмаху, ми бажаємо всім колегам найшвидше повернутися у стіни рідних бібліотек. Ми знаємо, на скільки це важливо для всіх вас, бо самі про це мріємо щодня», — зазначають у бібліотеці.

 

Львівська обласна бібліотека для дітей

Луцька центральна бібліотека для дорослих

Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олега Ольжича

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

Чернівецька обласна бібліотека для дітей

Чернігівська обласна бібліотека для дітей

 

Український інститут книги, як і Українська бібліотечна асоціація також долучилися до вітань.

 

Як повідомлялося, Українська бібліотечна асоціація оприлюднила рекомендації щодо проведення Всеукраїнського дня бібліотек-2023.

 

Читайте також: Святкувати День бібліотек: Кличко на Троєщині, бібліотечний рок-н-рол від Савки

 

Чільне зображення: celadonbooks

 

Ця публікація є частиною проєкту “Chytomo spotlights:Ukrainian culture on and after frontline”. Фінансування здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. goethe.de