Європейський Союз став почесним гостем Ґвадалахарського міжнародного книжкового ярмарку в Мексиці, великий акцент ярмарку — на Україні: є літературна програма та художня експозиція за участі українців, а також відкрили «Українську книжкову поличку». Про це повідомили на сайті Дипломатичної служби Європейського Союзу, Суспільного Культура та в соцмережах Українського інституту книги та посольства України в Мексиці.
Європейський Союз та Україна беруть участь на ярмарку як почесні гості під гаслом «Побудова союзу культур». ЄС на книжковому ярмарку представляють понад 70 авторів із 27 держав-членів та України.
Патрісіо Жеретік, координатор європейської делегації, розповів, що на ярмарку діє виставка «Дім після світанку», де представлені твори 25 сучасних українських художників. Її кураторка — Наталія Маценко.
«Ці цінності стійкості, поваги до міського простору, поваги до громадян, інклюзивності повинні бути присутніми принципами, коли прийде час відновлювати країну, яка була зруйнована війною, нам потрібно мати міцну основу для побудови або допомогти відновити це», — сказав Жеретік.
27 листопада на ярмарку відбулася панельна дискусія «Інший вірус: конфлікт в Україні та його геополітичні наслідки» (El otro virus: el conflicto en Ucrania y su impacto geopolítico) де виступив український воєнний фотограф-документаліст Євген Малолєтка.
«Ми, фотожурналісти, стали мішенню, і мене звинуватили в тому, що я новинний терорист. Російська пропаганда почала закидати мені, ніби я все це змонтував», — сказав він.
Мексиканська письменниця й політологиня Деніз Дрессер під час панелі сказала: «Це не війна, а російське вторгнення в Україну, висвітлення якого зменшується в міжнародних ЗМІ, витісняється іншими кризами». Дрессер наголосила, що цей наратив поширюється в різних частинах світу, щоб виправдати російське вторгнення.
Крім того, під час ярмарку відкрили виставку в Salón México II готелю Barceló Guadalajara, де продемонстрована хроніка початку вторгнення росії до України й те, як від цього постраждало українське населення.
25 листопада, у 90-ті роковини Голодомору 1932-1933 років, на Міжнародному книжковому ярмарку у Ґвадалахарі вшанували пам’ять жертв голоду, у також жертв російської агресії в Україні.
У літературній програмі фестивалю взяли участь Андрій Курков, Гаська Шиян та інші.
Україну у 2023-му році на ярмарку мала представляти письменниця Вікторія Амеліна, яка 1 липня померла внаслідок поранень, отриманих від російського удару по Краматорську 27 червня 2023 року.
30 листопада перша леді Україна Олена Зеленська звернулася до Ґвадалахарського книжкового ярмарку та розповіла про обставини смерті Вікторії Амеліної і про те, як письменниця знайшла та допомогла видати щоденник Володимира Вакуленка.
30 листопада в межах ярмарку відбулася презентація роману «Дім для Дома» Вікторії Амеліної.
Окрім того, Олена Зеленська відкрила «Українську книжкову поличку» у публічній бібліотеці штату Халіско. Це перша українська полиця в Латинській Америці.
Ґвадалахарський міжнародний книжковий ярмарок, відомий також як FIL (Feria Internacional del Libro de Guadalajara) — одна з найважливіших подій іспаномовного книжкового світу, що відбувається в Мексиці. Його заснували у 1987 році, а організує Університет Ґвадалахари. Він другий за масштабами після Франкфуртського.
Музиканти та художники на ярмарку пропонують широку мистецьку програму, яка включає музичні та театральні вистави, фестиваль європейського кіно, різноманітні виставки образотворчого мистецтва, а також гастрономічну програму.
Як відомо, у 2022 році румунський письменник Мірча Картереску отримав літературну премію Гвадалахари за публікацію романськими мовами.
Читайте також: Най не вщухає. Чи втомились закордонні видавці від української книжки?
Чільне фото: фейсбук-сторінка посольства України в Мексиці