KyivBookFest

Історик розповів, як з’явилася молитва українського націоналіста

08.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На книжковому фестивалі KyivBookFest військовослужбовець полку «Азов» НГУ Владислав «Доцент» Дутчак прочитав лекцію про «Молитву українського націоналіста». Про це повідомила кореспондентка Читомо.

Подію організувала ГО АЗОВ.ONE, створена командирами «Азову».  

 

Цю лекцію зазвичай читають для тих військовослужбовців, які долучаються до лав «Азову». Владислав Дутчак розповів про історію його створення і пояснив кожен рядок «Молитви».

 

 

«Молитва українського націоналіста — це важливий текст для всіх азовців і для українських патріотів. Націоналіст у своїй молитві звертається не до божества, а до найціннішого, що він має — України», — пояснив Владислав «Доцент» Дутчак.

 

Текст «Молитви» написав крайовий провідник ОУН Осип Мащак у 1936 році у львівських Бригідках у вʼязниці. Його судили в рамках «Львівського процесу» разом зі Степаном Бандерою. Існує легенда, що Осип Мащак писав цей текст власною кровʼю. 

 

Владислав Дутчак розповів історію українсько-польських конфліктів, вбивств і судових процесів. Українські націоналісти вирішили скористатися «Львівським процесом», щоб оголосити про власні ідеї та прагнення. Після цього ідеї українського націоналізму стали близькими молоді. Велика кількість юних українців захотіли долучитися до ОУН. 

 

Завдяки успішній діяльності адвокатів нікого із засуджених не засудили до смертної кари. Степан Бандера отримав 2 довічні, а Мащак — 15 років у вʼязниці.

 

«Проте у певний момент усі вони думали, що їх стратять. Те саме відчували ми, коли були на Азовсталі. Ми так само прощалися з рідними», — пригадує Владислав «Доцент» Дутчак.

 

«Ця молитва — кредо “Азову” з 2014 року. За ці роки вона зазнала певних змін, але її далі вивчають напамʼять наші рекрути, з цими словами відбуваються усі урочистості й цією “Молитвою” ми прощаємося з нашими побратимами», — розповів письменник і військовослужбовець «Азову» Павло Деревʼянко у коментарі Читомо.

 

Осип Мащаккрайовий провідник ОУН на західноукраїнських землях, автор «Молитви українського націоналіста».

 

Владислав «Доцент» Дутчак — офіцер відділення гуманітарного забезпечення секції по роботі з особовим складом 12 бригади спеціального призначення «Азов» НГУ. В «Азові» служить із січня 2021 року. До служби у «Азові» 18 років працював викладачем університету. Кандидат філософських наук, доцент. Також засновник освітньо-популярного проєкту — YouTube-каналу «Доцент Знає».

 

Був учасником оборони Маріуполя. Після виходу із «Азовсталі», 20 травня 2022 року, потрапив у полон. Був в‘язнем «Оленівського концтабору». 21 вересня 2022 року, під час обміну військовополоненими, повернувся до України. Після лікування став у стрій і продовжує службу. 

 

Львівський процес — судовий процес над членами ОУН, що відбувався у Львові 25 травня — 26 червня 1936 р. з приводу вбивств комісара консульства СРСР у Львові Майлова (22 жовтня 1933 р.), директора Львівської академічної гімназії Івана Бабія (25 липня 1934 р.) та студента Якова Бачинського, а також нездійсненого замаху на підкомісара львівської тюрми Кособудзького.

 

Як повідомлялося, Американська асоціація бібліотек додала англомовну книжку Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» до списку найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках. Пізніше цю книжку вилучили зі списку. Українська бібліотечна асоціація (УБА) закликала Американську асоціацію бібліотек повернути книжку до цього до списку.

Читайте також: Українська ідея проти російської ідеології у новій книжці Володимира В’ятровича

 

Чільне зображення: Читомо

Фото: KyivBookFest