Володимир В'ятрович

В Україні закликали бібліотекарів США повернути книжку про ОУН до списку «‎найкращих історичних матеріалів»

19.04.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українська бібліотечна асоціація (УБА) закликала Американську асоціацію бібліотек повернути вилучену англомовну книжку Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка «Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» до списку найкращих історичних матеріалів, опублікованих у 2022 та 2023 роках. Про це повідомили на сайті асоціації.

Книжку вилучили зі списку після публікації в журналі The Nation статті «українсько-американського» журналіста Лева Голінкіна під назвою «Чому Американська асоціація бібліотек відбілює історію українських нацистів». У ній автор зазначив, що Асоціація «відзначила двох авторів з досвідом відбілювання нацистських колабораціоністів».

 

«Комітет розгляне інструкцію та процедури нагородження. Просимо вибачення за шкоду, завдану попереднім включенням цієї роботи до списку», — зазначили в Американській асоціації.

 

«Українські історики та письменники роблять все можливе для донесення історичної правди про боротьбу українського народу проти загарбників-росіян. Саме з цієї метою була проведена 10-річна робота авторів над книгою “Enemy Archives”, і заслуга цього видання саме в публікації першоджерел, а не авторського бачення, за якими світові науковці можуть зробити власні висновки. У той же час, проросійські пропагандисти продовжують свій наступ і зокрема, автор статті Лєв Голінкін очевидно підтримує російські наративи про Революцію  Гідності та російсько-українську війну та був розкритикований за використання совєтських підходів. Саме російські наративи бездоказово в публічному просторі називають українців “неонацистами”, і такі визначення тягнуться, починаючи з визвольної боротьби українців у часи визвольної боротьби проти радянських загарбників. Визнання книги розсекречених документів тоталітарного комуністичного режиму одним з найкращих історичних матеріалів було значним кроком підтримки України та прагнень до об’єктивного висвітлення історичних сторінок боротьби українського народу проти загарбників, викривлення історії та протидії гібридній війні росії», — наголошують в УБА та закликають американських колег переглянути рішення щодо книжки.

 

Лев Голінкін — «українсько-американський» журналіст, автор книжки «Рюкзак, ведмідь і вісім ящиків горілки: спогади про радянську Україну». Прибув до США з Харкова у 1990 році, коли був дитиною. Його матеріали про війну в Україні, у яких він поширює російські наративи, з’являлися в The New York Times, The Washington Post, Los Angeles Times, CNN, Time та інших виданнях. У квітні 2022-го він розповідав про «воєнні злочини на Донбасі з обох сторін».

 

«Ворожі архіви: радянські протиповстанські операції та український націоналістичний рух» Володимира В’ятровича і Любомира Луцюка — збірка перекладених архівних документів про маловідомі сторінки українсько-російських відносин. Книжку видало університетське видавництво у Канаді McGill-Queen’s University Press. Англійською мовою переклала журналістка, редакторка й дослідниця Марта Дарія Олійник.

 

Як повідомлялося, Центр протидії дезінформації при РНБО України знайшов у соціальних мережах «посібник» окупантів щодо створення фейків проти України.

 

Читайте також: Історія України: про нескорених, різних і вільних