ЄС

Кабмін просять додати культурну галузь до проєкту ЄС з відновлення України

26.10.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Кабінет міністрів України просять включити галузь культури та креативних індустрій до чотирирічної програми підтримки відновлення, відбудови та модернізації України, схваленої Європейським Союзом. Про це йдеться у відкритому зверненні до Кабміну.

Запропонований ЄС Фонд допомоги Україні має втілити інструмент Ukraine Facility, за допомогою якого Україні впродовж протягом 2024-2027 років виділять гранти і позики на відновлення на суму в 50 млрд євро.

 

Протягом липня-жовтня український уряд працює над концепцією Ukraine Plan — обґрунтування, на які саме цілі спрямують європейське фінансування. Наразі сектор культури до концепції не додали.

 

Представники культурної галузі підготували звернення до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в якому просять включити рекомендації підтримки галузі в програму фінансування від ЄС. У листі зазначають, що МКІП надсилав Мінекономіки відповідні пропозиції, але їх проігнорували, тому прем’єра просять доручити затвердити в уряді склад робочих груп, що доопрацюють пропозиції та зможуть подати їх Мінекономіки.

 

«Оскільки існуючий формат підготовки пропозицій до УФ не є інклюзивним та порушує запропоновані ЄС принципи розробки, а Урядом не сформована єдина логічна модель подальшого розподілу пріоритетів та потреб між різними інструментами підтримки, потрібно описати обрану методологію та роз’яснити її для стейкхолдерів, чітко структурувати пропозиції в розрізі кожного Компонента (Pillars), не змішуючи бюджетну підтримку з інвестиціями та структурними реформами в одній презентації. Необхідно конкретизувати за кожним Компонентом очікувані результати з відповідним бюджетним запитом (наразі відсутня прозорість та зрозумілість підходів та критеріїв для пріоритезації та розподілу)», — зазначають у зверненні.

 

Автори пропонують додати до програми такі пункти:

 

  • підтримка культурної спадщини під час війни;
  • збереження доступу до культури на рівні громад;
  • доступ до сучасного україномовного культурного продукту (для ветеранів війни, українських біженців);
  • розвиток існуючих культурних інституцій – Українського культурного фонду, Українського інституту книги, Українського Інституту;
  • реформа системи управління та охорони культурної спадщини; реформа системи закладів культури національного та місцевого рівня;
  • реформа фінансування системи забезпечення населення культурними послугами тощо.

 

Повний план відновлення України можна переглянути за посиланням. Переглянути повне звернення до Кабміну і підписати його можна тут. Збір підписів триває з 25 по 27 жовтня 2023 року.

 

Наразі звернення підписали культурна менеджерка Юлія Федів, культурний антрополог Микола Скиба, ексзаступниця міністра культури Галина Григоренко, головна режисерка Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Тамара Трунова, експертка УКФ, докторка філософських наук Наталія Кривда, літературознавиця Роксоляна Свято, директор видавництва «Лабораторія» Антон Мартинов та інші.

 

Як повідомлялося, раніше Кабінет міністрів затвердив проєкт держбюджету на 2024 рік.

 

Читайте також: Цифри, які перетворюються у зміни: як в Україні досліджують й аналізують культуру

 

Чільне зображення: Iryna Stus