Київ

Капці, програвач вінілу й книжки в оренду: у Києві відкрилася «Тиша»

16.02.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Києві на Золотих Воротах відкрили нову книгарню «Тиша», у якій книжки не продаються, а здаються в оренду «за підпискою», як на Netflix. Кореспондентка Читомо відвідала нову книгарню і поспілкувалася із засновницею Ладою Атаманчук-Ангел.

«Це як бібліотека, але з асортиментом від казок про Труханів острів до пригод Доктора Хто з однойменного серіалу (так-так, здебільшого ми за художню літературу, хоча не цураємось біографій Моне і Мане). Це місце, де ми пригостимо тебе чаєм і закутаємо в затишок», — розповіла Лада у дописі в інстаграмі.

 

 

Якщо у книгарні не знайшлося книжки, яку б ви хотіли прочитати, можете залишити на дзеркалі в другій кімнаті стікер з вашим побажанням — про це обов’язково потурбуються.

 

 

 «Об’єднати спільноту українців, які люблять книги й тишу» — одне з завдань.

 

«Вдома закінчилися полички для книжок. Друзів стало більше, ніж моя однокімнатна квартира. Вони звикли сидіти у мене на підлозі, бо у мене мало стільців. Також друзям видають капці й теплі шкарпетки. Нічого не змінилося: відкрила книгарню — все лишилося, як є», — поділилася Лада у розмові з кореспонденткою Читомо.

 

Всього бібліотека містить 1500 книжок різних жанрів.

 

«Ми за толерантність у літературі, тож хочеш Ніцше будь ласка, хочеш horny-fantasy тримай два. У нас є все, а якщо немає, то ми обов’язково знайдемо», — зазначила Лада у дописі в інстаграмі.

 

 

Мови книжок: українська, англійська, французька, італійська.

 

Ідея «книгарні за підпискою» виникла у Лади завдяки її роботі продакт-менеджеркою в IT-компанії.

 

«Для мене це здалося зручною системою: ти приходиш, підписуєшся на якийсь сервіс і потім вже не думаєш піти до іншої компанії. І це було логічно. Я вже розробляла підписку, тому мені знайомий цей формат. А потім я згадала, що є Netflix — це суперзручно, всі ним користуються», — зазначила Лада.

 

При вході у приміщення гостям пропонують перевзутися у капці заради комфорту. Ідея виникла через подію у дитинстві власниці книгарні.

 

«У дитинстві я постійно ходила в бібліотеки, хоча й вдома було багато книжок. Але там були “чудові” бабусі, які могли наїхати на тебе за те, що ти ходиш по помитому, це трохи напружувало. Така у мене дитяча травма», — поділилася Лада.

 

 

Лада розповіла, що ідея з капцями у приміщенні така ж випадкова, як і порівняння з підпискою Netflix: «Я ходжу в капцях, бо мені подобається, і я тут весь день. Мої продавчині-консультантки також знімають взуття. У день відкриття першою гостею була моя подруга: “У тебе килими нові, я роззуюся”. А потім — це ефект соціуму. Усі бачать взуття на порозі — і починають роззуватися. Тоді я просто замовила стійку для взуття і купила капці: ну, тепер такий заклад».

 

«Формат бібліотек мені дуже подобається, але мені в дитинстві зазвичай траплялися ті, де не було книжок, які б мені хотілося. Тому я вирішила відкрити свою бібліотеку, щоб там були ті книжки, які я люблю. Тут є всі книжки, які люблять мої друзі», — розповіла власниця книгарні.

 

«Книгарня за підпискою це подолання дитячої травми «не ходити по помитому», комфорт для себе й друзів і бажання бути огорнутою книжками з усіх боків».

 

Приміщення книгарні — історична пам’ятка архітектури, будинок письменників, але про це Лада дізналася вже при підписанні договору про оренду: «Коли прийшла уже підписувати договір, мені сказали: “Ой, це так здорово, книгарня тематично відкривається в цьому будинку”. Виявилося, що це будинок письменників, а насправді просто один з моїх улюблених районів — Золоті ворота. Своє місце».

 

У просторі книгарні планують проводити різноманітні заходи.

 

«Хочу, щоб були музичні заходи, презентації книжок, книжкові клуби. У мене вже був неочікуваний книжковий клуб. Прийшло четверо дівчат, які побачили книгарню в інстаграмі й попросили провести тут книжковий клуб. У нас буде ще офіційне відкриття, читання віршів. У далеких планах здавати другу кімнатку для якихось заходів», — розповіла Лада.

 

 

За словами Лади, аналогів таких книгарень в Україні немає, проте є дещо схожі заклади.

 

«В Європі бачу купу стандартних букіністичних магазинів, де продаються книжки, які були у вжитку. Наш книжковий ринок на Петрівці — обожнюю. У якомусь сенсі платна бібліотека – це приблизно те саме. Просто там інший асортимент, інший типаж закладу, немає каміна чи піаніно», — зазначила Лада.

 

Підписка на книгарню — це можливість брати додому або читати у «Тиші» будь-які книжки протягом місяця.

 

Підписка коштує 500 гривень на місяць. За одне відвідування додому можна брати дві книжки, а повернути через місяць. Деталі тут.

 

Адреса книгарні: вул. Богдана Хмельницького, 68, вхід з вулиці Коцюбинського.

 

Як повідомлялося, раніше за таким же принципом працювала бібліотека «Світло», відкрита засновниками приватної бібліотеки BOtaN.

 

Читайте також: Смартукриття у Бібліотеці КПІ: читальний зал, коворкінг і кімната для сну

 

Фото: Дарина Головань