авторське право

Художник з Тернопільщини подає позов на видавництво «Генеза» через використання його творів у підручнику

22.07.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Художник з Тернопільщини Олег Шупляк виявив у підручнику свої твори, про використання яких не домовлявся з видавництвом. Про це він повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

Художник Олег Шупляк виявив два своїх твори у підручнику «Українська мова. 6 клас» Олександра і Віктора Заболотних, що вийшов у 2020 році у видавництві «Генеза».

 

«Ніякого дозволу не давав і навіть не був повідомлений, натрапив випадково. Як порадите вчинити − в черговий раз «панять і прастіть»? Але ж, ніби рухаємось до цивілізації? Якщо в когось є сумніви щодо авторства Олега Шупляка − ці роботи неодноразово опубліковані з авторським підписом в правому нижньому кутку. Тут цей куток завбачливо обрізаний за принципом нема підпису − «нема автора і нема проблем», − заявив Олег Шупляк.

 

У наступному дописі художник повідомив, що раніше неодноразово домовлявся з видавництвами про використання його малюнків у книжках, зокрема в підручниках.

 

«З приватними авторами іноді достатньо було б і усної домовленості, але, як правило, видавець сам просить надати письмовий дозвіл, щоб уникнути непорозумінь в майбутньому. Не знаю чи є десь закон, який дозволяє використовувати твори взагалі без відома і дозволу автора при його житті. Одним словом, подаємо позов, про перебіг будемо інформувати», − запевнив художник.

 

На сторінці видавництва «Генеза» заявили, що жодним чином не порушували авторське право, посилаючись на статтю 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права». У ній зазначено вичерпний перелік одинадцяти випадків, у яких допускається запозичення, використання твору із зазначенням імені автора без його згоди. Видавництво назвало два таких випадки:

 

1) використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення;

 

2) використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру.

 

«Ми прагнемо, аби сучасні учні знайомилися із творчістю видатних художників України і прикладаємо максимум зусиль, аби прізвища цих людей ставали відомими усім! Ми завжди робимо посилання у своїх виданнях на авторів творів. Яким чином, якщо не через тиражування на обкладинці можна прищепити учням любов до рідного слова та українських живописців! Ми вважали, що автори як літературних, так і художніх творів зацікавлені а тому, щоб наші діти знали і любили українське сучасне мистецтво», − пояснило видавництво.

 

Зазначимо, підручник рекомендований Міністерством освіти і науки України. Малюнки Олега Шупляка розміщені на обкладинці підручника. На останній сторінці книжки зазначено їх автора і назви.
Олег Шупляк (1967) — український художник-живописець з Тернопільської області. Член Національної спілки художників України (2000). Заслужений художник України (2017). Працює у різних жанрах живопису. Популярність здобула його серія «Двовзори» (авторська назва картин-ілюзій з подвійним змістом).

 

«Генеза» — видавництво, засноване у 1992 році. У ньому видають навчально-методичну літературу: підручники та посібники для школярів.

 

Нагадаємо, що Міністерство освіти і науки України заявляло про занепокоєність громадськості щодо помилок та недоречного контенту у шкільних підручниках, і через це вирішили переглянути підхід до їхнього відбору.

 

Так, у соцмережах неодноразово публікувалися дописи із фотографіями шкільних підручників, де були помилки чи недоречна інформація. Раніше у підручник «Всесвітня історія» для 10-го класу, замість історичної фотографії, потрапив мем з актором Кіану Рівзом. Нещодавно у підручнику з української мови виявили посилання на порносайт.