* ESC - закрити вікно пошуку
видавництво у війну
Книговидання в Україні просять зарахувати до критичної інфраструктури й створити резерв паперу
16.05.2022Видавці звернулися до прем’єр-міністра України із закликом внести українське книговидання до категорії об’єктів критичної інфраструктури. Про це ідеться в листі до Дениса Шмигаля, оприлюдненому на сайті Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів (УАВК).
У ньому зазначають, що основні видавничо-поліграфічні потужності та склади готової книжкової продукції розташовані в Києві, Київській області, Харкові та Харківській області, які перебувають в зоні бойових дій.
У результаті ракетно-бомбових ударів, які наносили й продовжують наносити окупанти на сході України, близько 2/3 технологічного парку поліграфічних підприємств, видавництв і книгарень знищили або серйозно пошкодили. Станом на середину травня обсяги відновлених виробничих процесів та реалізації книжок становлять близько 10-15% від довоєнного часу.
«Сьогодні книжкова ділянка інформаційного фронту проти російської агресії виявилася роззброєною, позаяк фактично не має ні фінансової, ні ресурсної бази для відновлення своєї активної та ефективної діяльності», — зауважують у зверненні.
Одна з ключових проблем книговидавничої галузі — нарощування виробничих обсягів фактично неможливе через брак у видавців коштів не тільки для відновлення знищеної або пошкодженої матеріально-технічної бази, а навіть для підтримки членів трудового колективу.
Для її розв’язання Асоціація видавців закликає прем’єр-міністра до таких дій:
- віднесення вітчизняного книговидання та всієї його суб’єктності до категорії об’єктів критичної інфраструктури;
- забезпечення видавництвам, поліграфічним та книготорговельним підприємствам доступу до низьковідсоткових кредитних ресурсів під гарантії держави;
- закупівлі та створення державного резерву друкарського паперу, якого сьогодні в Україні практично немає, як і коштів у суб’єктів книговидання на його придбання.
«Ми цілком свідомі того, що в умовах війни не можемо розраховувати на бюджетну підтримку, і єдиний вихід для відновлення діяльності галузі вбачаємо в забезпеченні доступу саме до кредитних ресурсів, а також у виділенні хоча б незначних коштів із тих, що надходять від зарубіжних донорів на підтримку видавничої галузі», — наголошує від імені асоціації її президент Олександр Афонін.
Нагадаємо, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів й Міністерство культури та інформаційної політики закликають українські банки сприяти в наданні низьковідсоткових кредитів видавцям і всім діячам книговидавництва і книгорозповсюдження.
Крім того, УАВК створила каталог авторських прав на книжки весни 2022 року, який поширюватиме Міжнародна асоціація видавців (IPA), щоб заохотити іноземних видавців купувати права на твори української літератури.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості