видавництво у війну

Книговидання в Україні просять зарахувати до критичної інфраструктури й створити резерв паперу

16.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Видавці звернулися до прем’єр-міністра України із закликом внести українське книговидання до категорії об’єктів критичної інфраструктури. Про це ідеться в листі до Дениса Шмигаля, оприлюдненому на сайті Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів (УАВК).

 

У ньому зазначають, що основні видавничо-поліграфічні потужності та склади готової книжкової продукції розташовані в Києві, Київській області, Харкові та Харківській області, які перебувають в зоні бойових дій.

 

У результаті ракетно-бомбових ударів, які наносили й продовжують наносити окупанти на сході України, близько 2/3 технологічного парку поліграфічних підприємств, видавництв і книгарень знищили або серйозно пошкодили. Станом на середину травня обсяги відновлених виробничих процесів та реалізації книжок становлять близько 10-15% від довоєнного часу.

 

«Сьогодні книжкова ділянка інформаційного фронту проти російської агресії виявилася роззброєною, позаяк фактично не має ні фінансової, ні ресурсної бази для відновлення своєї активної та ефективної діяльності», — зауважують у зверненні.

 

Одна з ключових проблем книговидавничої галузі — нарощування виробничих обсягів фактично неможливе через брак у видавців коштів не тільки для відновлення знищеної або пошкодженої матеріально-технічної бази, а навіть для підтримки членів трудового колективу. 

 

Для її розв’язання Асоціація видавців закликає прем’єр-міністра до таких дій:

 

  • віднесення вітчизняного книговидання та всієї його суб’єктності до категорії об’єктів критичної інфраструктури;
  • забезпечення видавництвам, поліграфічним та книготорговельним підприємствам доступу до низьковідсоткових кредитних ресурсів під гарантії держави;
  • закупівлі та створення державного резерву друкарського паперу, якого сьогодні в Україні практично немає, як і коштів у суб’єктів книговидання на його придбання.

 

«Ми цілком свідомі того, що в умовах війни не можемо розраховувати на бюджетну підтримку, і єдиний вихід для відновлення діяльності галузі вбачаємо в забезпеченні доступу саме до кредитних ресурсів, а також у виділенні хоча б незначних коштів із тих, що надходять від зарубіжних донорів на підтримку видавничої галузі», — наголошує від імені асоціації її президент Олександр Афонін.

 

Нагадаємо, Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів й Міністерство культури та інформаційної політики закликають українські банки сприяти в наданні низьковідсоткових кредитів видавцям і всім діячам книговидавництва і книгорозповсюдження.

 

Крім того, УАВК  створила каталог авторських прав на книжки весни 2022 року, який поширюватиме Міжнародна асоціація видавців (IPA), щоб заохотити іноземних видавців купувати права на твори української літератури.