пільги

Компанії не сплатили 1,3 млрд податків через пільги на україномовний контент

04.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Минулого року українські компанії, використовуючи пільгу на розповсюдження контенту українською мовою, не сплатили 1,3 млрд грн ПДВ. Про це повідомляє Бюро економічної безпеки України.

Найбільше пільгу використовували ритейлери, які продають побутову техніку, а також продуктові супермаркети та логістичні компанії.

 

У Бюро економічної безпеки зазначають, що тільки 21% компаній, що скористалися пільгою, мають відповідний основний КВЕД та займаються діяльністю, пов’язаною з розповсюдженням подібної продукції. Водночас 176 млн грн податку не сплатили компанії, для яких не властива реалізація паперових та електронних книжок. До неосновних КВЕДів належать:

 

  • інформація та телекомунікації – 20%;
  • переробна промисловість – 17%;
  • оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів i мотоциклiв – 15%.

 

У Бюро зазначили, що через недосконалість законодавчих норм окремі підприємства розпочали використовувати пільгу задля ухилення від сплати податків, і розповіли про приклад, коли мережа магазинів побутової техніки у чеках зменшувала вартість товару, який підлягає оподаткуванню, та одночасно додавала до туди електронні книги, сервіси до смартфонів, планшетів чи ноутбуків, які відповідно не підлягають оподаткуванню, тому загальна сума чека залишалась незмінною.

 

Цим способом ритейлер занижував позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту, що сплачується до бюджету держави.

 

Нагадаємо, що таку пільгу запровадили для стимулювання популяризації україномовного контенту. Закон України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання україномовних аудіокниг» ухвалили ще у 2022 році.

 

Раніше повідомлялося, що три великі українські мережі побутової техніки ймовірно занижували оподаткування завдяки пільговому режиму продажу українськомовних авдіокнижок.

 

Як відомо, у Верховній Раді раніше зареєстрували законопроєкт, який дозволяє звільнити від податку на додану вартість виробників українських аудіокнижок.