Андрій Курков

Курков: Там, де говорять про війну з Україною, має бути наш голос

22.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Український письменник Андрій Курков пояснив, чому погодився на розмову подію «Нотатки про вторгнення: Маша Гессен та Андрій Курков у розмові про війну Росії в Україні, що триває» у межах Міжнародного авторського фестивалю у Торонто. Про це він розповів у коментарі Читомо.

За словами Куркова, скандал у травні 2023 року, коли Ірина Цілик, Артем Чех та Артем Чапай відмовилися брати участь у фестивалі The World Voices Festival у Нью-Йорку через подію, в якій брали участь російський/а письменник/ця Маша Гессен, які згодом вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участі російських письменників, виник не через Машу Гессен, а через двох росіян, яких запросили для дискусії з українськими авторами «недолугі організатори».

 

«Реакція Маші Гессен тоді теж була радикальною — вони вийшли з ПЕН Америка. При цьому Маша Гессен є громадянином/кою США і сприймається інтелектуальним середовищем США і Канади, як американський/а письменник/ця і журналіст/ка, що давно пише англійською мовою. Вони з самого початку війни голосніше за більшість тих, хто за кордоном, називає себе російською опозицією до режиму Путіна, виступає на боці України й — подобається це комусь чи ні — долучається до серйозної допомоги Україні в кількох питаннях, не тільки гуманітарних», — зазначив Андрій Курков.

 

Він наголошує, що фестиваль авторів в Торонто — це велика подія, на яку звертає увагу інтелектуальна спільнота обох країн — США і Канади, а розмова, присвячена російській агресії в Україні — це центральна подія фестивалю. «Комусь вважається нормальним, коли про війну в Україні говорять без участі українців. Я вважаю, що там, де говорять про Україну і війну, мають чути голос українських авторів. Звичайно, якщо серед учасників немає російських спікерів з неясною або пропутінською позицією. Також цей івент — привід для канадських медіа знову багато писати про Україну і про російську агресію», — наголосив Курков.

 

Він додав, що кожен робить для перемоги України те, що може і те, що вважає за потрібне. «Я теж роблю те, що можу і те, що вважаю за потрібне. І я сам приймаю рішення: що робити, а що ні», — підсумував Курков.

 

Як повідомлялося, напередодні український письменник і військовий Артем Чех підняв публічну дискусію щодо доцільності заходу за спільної участі Куркова і Гессен. Зокрема він пригадав відмову українських від участі в фестивалі The World Voices Festival у Нью-Йорку. «Андрій Курков не міг не знати про цей скандал. Знав, звісно. І навряд чи забув. Але це не заважає йому зараз сісти за один стіл з Гессен. Напевно він розповідатиме багато правильних і банальних речей про Україну. Напевно навіть це принесе якусь користь. Але все це трохи смердітиме російським контекстом і болотною муттю», — написав Чех.

 

«Якщо проведете референдум щодо того: зрадник я чи ні і народ проголосує, що зрадник, то я замовкну і більше в міжнародному публічному просторі виступати на тему російської агресії не буду», — відповів Курков у коментарях під дописом Чеха.

 

Читайте також: Як митці України реагують на заяву Маші Гессен про шантаж українцями PEN America

 

Чільне фото: ilpiccolo.gelocal.it